Niemowlę

14 faktów o karmieniu piersią, o których być może nie słyszałaś

Większość mam chce swoje dziecko karmić piersią. Jednak w przypadku problemów nie każda z nich ma się do kogo zwrócić. I choć jest to całkiem naturalna sprawa, początki nie bywają łatwe. Najlepiej jednak zachować spokój i dać wszystkiemu czas. Na początek mamy dla ciebie kilka ciekawostek o karmieniu piersią, o których być może nie słyszałaś.

1. Karmienie piersią ratuje życie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każde dziecko miałoby zostać przyłożone do piersi matki do godziny po porodzie, a do 6 miesiąca życia powinno być karmione wyłącznie piersią.

Do drugiego roku życia karmienie piersią miałoby być dodatkiem do spożywanych pokarmów. W ten sposób każdego roku uratowanych zostaje ok. 800 000 dzieci.

2. Odrzucenie piersi

Wiele dzieci może zacząć odrzucać karmienie piersią. Powody są różne, m.in.:

  • choroba dziecka,
  • zapalenie gruczołu sutkowego matki,
  • stres,
  • niedostateczna ilość snu,
  • spadek produkcji mleka lub zmiana smaku spowodowane dietą lub przyjmowanymi lekarstwami,
  • lęk separacyjny,
  • ząbkowanie.

Jeśli któryś z tych problemów Cię dotyczy pomimo to postaraj się karmić piersią. W ten sposób stymulujesz produkcję mleka, a już niebawem wszystko wróci do normy. 

3. Siara a mleko przednie

Pierwsze mleko powstające po porodzie nazywane jest siarą (łac. colostrum) i zawiera trochę inny skład. Jest idealnie przystosowane do pierwszych dni życia dziecka. Powodując szybsze wydalanie bilirubin z ciała noworodka, łagodzi żółtaczkę (żółty barwnik krwi).

W czasie karmienia piersią najpierw wydzielane jest tzw. mleko przednie – słodsze służące zaspokojeniu pragnienia. Po około 5 minutach karmienia dziecko zaczyna ssać mleko tylne. Jest gęstsze i zawiera więcej tłuszczu, dzięki któremu dziecko przybiera na wadze.

4. Zryw wzrostu

Dzieci przechodzą tzw. zrywy wzrostu. Są to okresy szybkiego wzrostu i rozwoju. W większości występują ok. 2, 3 i 6 tygodnia, kolejno zaś w wieku 3 i 6 miesięcy. W tym czasie dziecko potrzebuje więcej mleka. Nie przestawaj karmić piersią i nie dokarmiaj dziecka mlekiem modyfikowanym. Produkcja mleka w ciągu 2-3 dni dostosuje się do zwiększonych wymagań niemowlęcia.

5. Mleko matki wydzielane jest z kilku otworów, nie tylko z jednego.

6. Strumień wyciekającego mleka może być bardzo silny.

Z piersi niektórych kobiet płynie tak silny strumień mleka, że dziecko może zacząć się dusić lub pluć. Jeśli jesteś jedną z nich, przed karmieniem spróbuj wystrzyknąć trochę mleka, aby zapobiec zadławieniu się niemowlęcia.

7. Dzieci nigdy całkowicie nie wysysają całego mleka.

W ciągu jednego karmienia piersią dziecko wysysa średnio ok. 67% mleka.

8. W prawej piersi znajduje się więcej mleka.

Matki mają więcej mleka w prawej piersi. Nie zależy to od tego, czy są prawo- czy leworęczne.

9. Pomimo, że nie potrafisz przestać palić, nadal powinnaś karmić dziecko piersią.

Dla ciebie i dla dziecka będzie najlepiej, kiedy w ogóle nie będziesz palić. Jeśli jednak nie potrafisz całkowicie pozbyć się nałogu, nie przestawaj karmić piersią. Co prawda palenie jest złe dla dziecka, ale niekarmienie piersią mogłoby być gorsze.

10. Stosowanie lekarstw nie oznacza, że nie możesz karmić piersią

Wiele mam odstawia karmienie piersią dlatego, że biorą leki lub nie mają dostatecznej ilości mleka. Rzeczywisty niedostatek mleka jest jednak stosunkowo niezwykły. Prawie każda matka jest zdolna do wyprodukowania odpowiedniej ilości mleka dla swojego dziecka. Tylko kilka lekarstw i chorób uniemożliwia karmienie piersią, ponieważ mogłyby zagrozić dziecku, w takiej sytuacji zawsze lepiej skontaktować się z lekarzem.

11. Zmiana piersi przy karmieniu

Dziecko wypije więcej mleka z pierwszej piersi, którą mu podstawisz. Z tego względu dobrze jest zmieniać pierwszą pierś przy każdym karmieniu.

12. Karmienie piersią trwa średnio 16 minut

W tym czasie wymieniają się faza odpoczynku i aktywnego ssania. Może dojść do samoistnego wycieku mleka. Pomimo tego, że akurat nie karmisz, mleko może czasem samoistnie wyciekać. Przyczyną jest np. płacz dziecka lub jego fotografie. Później ta reakcja ustępuje. Aby nie doszło do przemoczenia ubrań, dobrze jest używać wkładek do biustonoszy.

13. Infekcja drożdżakowa to częsty problem

Myślałaś, że infekcja drożdżakowa jest problemem związanym wyłącznie z pochwą? Niestety tak nie jest. Infekcja drożdżakowa może pojawić się na piersiach, a następnie także w ustach dziecka. Do objawów należy biała serowa powłoka w buzi niemowlęcia, swędzące czy zaczerwienione brodawki, suche i łuszczące się otoczki piersiowe. Leczenie obejmuje leki antymiotyczne stosowane miejscowo, aplikowane na brodawki, lekarstwa dla dzieci oraz dokładną higienę.

14. Bank Mleka Kobiecego

31 marca 2016 roku został otwarty 6. Bank Mleka Kobiecego w Opolu, któy działa przy Centrum Ginekologii, Położnictwa  i Neonatologii w Opolu pod patronatem Fundacji Bank Mleka Kobiecego. Jak to działa? Taki Bank zajmuje się profesjonalnym pozyskiwaniem mleka kobiecego, a także bezpiecznym jego przechowywaniem i dostraczaniem go potrzebującym dzieciom, które z różnych przyczyn nie moga być karmione mlekiem od matki biologicznej. Takie działania powinny być naturalnym elementem systemu opieki, który pozwoli stworzyć równe szanse wszystkim dzieciom. Gospodarowanie mlekiem pozwala zachować jego nadwyżkę i ochronić wcześniaki i chore noworodki, ponieważ:

Mleko kobiece pochodzące z profesjonalnego banku mleka jest drugim po mleku własnej matki pokarmem z wyboru do stosowania u noworodków i niemowląt.

Rezolucja WHO i UNICEF

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarzy

  1. Ciekawe..u nas zupelnie inaczej. Syn z prawej piersi je duzo krocej i mniej natomiast uwielbia lewa! I zniej je nawet 15min. Ciesze sie ze w ogole zaczal jesc z prawej bo po 2 miesiacach calkowicie ja odrzucil. Zmienilismy pozycje i zaczal znowu jesc. Co zrobic jezeli lekarz zalecil wprowadzenie pokarmow po 4 miesiacu? I widze ze moj Syn chce czegos nowego, uwielbia swoja lyzeczke i ogolnie przejawia chec jedzenia z nami?

    1. Poczytaj o BLW. Dziecko w 4 miesiącu nie jest gotowe do jedzenia, jego układ pokarmowy nie jest jeszcze wystarczająco dojrzały i wprowadzanie pokarmów może spowodować więcej szkód niż pożytku. Sięganie dziecka po pokarm nie oznacza jeszcze gotowości do jedzenia, jest to raczej ciekawość świata, normalna w tym wieku. Dziecko 4 miesięczne wszystko wpakuje do buzi, jedną z przyczyn jest fakt, że lizanie, podobnie jak dotyk, ułatwi dziecku poznawanie świata, faktur przedmiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *