Nowoczesny rodzic

Najczęstsze problemy małych dzieci

Z jakimi problemami borykają się najczęściej mamusie małych brzdąców? Spisaliśmy je razem i dodaliśmy możliwe rozwiązania. Małe dzieci wciąż jeszcze potrzebują, byś je prowadziła w czasie zabawy i była ich opoką. Jednocześnie wymagają mnóstwo uwagi…

Problemy ze spaniem

Większość małych dzieci jeszcze śpi po obiedzie, ale drzemka dwa razy dziennie nie jest już potrzebna. Jeśli dziecko nie może zasnąć w nocy albo się często budzi, zrezygnuj z przedpołudniowej drzemki. Wieczorem staraj się dotrzymywać pewnych zasad higieny snu – rytuały nie powinny się zmienić. Wykąp dziecko, posprzątajcie razem zabawki, przeczytajcie bajkę, zapewnij spokój w pokoju i zgaś światło albo zostaw tam jedynie przytłumione światełko. Nie wracaj do pokoju z powodu płaczu – dziecko by się do tego przyzwyczaiło i regularnie tego od Ciebie wymagało. Jeśli Twoje dziecko budzi się z powodu głodu, wypróbuj bardziej sycące mleko lub kaszki, które zapobiegną szybkiemu wywołaniu głodu.

Strach przed ciemnością

Odczuwa go większość małych dzieci. Jeśli ma go też Twoje dziecko, połóż je wieczorem, ale nie gaś zupełnie światła – zostaw zapalone np. małe światełko w kontakcie, przytłumione światło lub chwilę z nim zostań i uspokój je. Niektóre dzieci mogą bać się dziwnych cieni w pokoju, więc słabo oświetlone pomieszczenie może wyglądać o wiele bardziej strasznie niż całkiem ciemna.

151335384

Budzenie się w nocy

Często chodzi o zły nawyk, któremu winni są właśnie rodzice. Dziecko, które nauczy się zasypiać samo w ciemnym i cichym pokoju, prawdopodobnie zaśnie bez problemu również po nocnym przebudzeniu się. Ponieważ jest przyzwyczajone do takich warunków w czasie wieczornego zasypiania. Natomiast dziecko, które tego jeszcze nie umie, będzie miało z tym problem i będzie stale wymagało, abyś do niego przyszła na jego zawołanie lub płacz. Jest przyzwyczajone, że ma Cię stale przy sobie, więc będzie tego wymagało, gdy się przebudzi w nocy.

Problemy z jedzeniem

Masz w domu malca, który w ogóle nie chce jeść? Przede wszystkim nie panikuj, bo jeszcze żadne dziecko nie zmarło w ten sposób z głodu. W pewnej chwili poczuje głód i naje się. Nie stresuj się tym, co je, czy że zje tego mało, lub że nie chce pić rano mleka – jeśli jest aktywne, rośnie normalnie, z jego jedzeniem nie jest tak źle. Myśl jednak o tym, czy dziecko wytwarza sobie prawidłowe nawyki żywieniowe – nie ucz go podjadać między posiłkami, nie dawaj mu niepotrzebnie słodyczy ani tłustych dań itd. A przede wszystkim bądź dla niego przykładem.

Problemy z mówieniem

Masz wrażenie, że Twoje dziecko jest do tyłu z mową? Albo w ogóle nie mówi? Może nadszedł czas, by mu skontrolować słuch, zwłaszcza, jeśli przeszło powracające zapalenia ucha środkowego. Jeśli jednak wszystko jest w porządku i dziecko rozumie wszystko, co do niego mówisz, tylko po prostu jeszcze nie mówi, nie bój się. Na przykład dzieci z dysleksją zaczynają mówić później, później też zaczynają mówić chłopcy itd. Mówiąc najprościej – każde dziecko ma swoje własne tempo, również w rozwoju mowy. Ponadto istnieje szereg sposobów na to, jak pomóc rozwijać mowę swojego dziecka. Naturalnym sposobem jest podawanie mlek niemowlęcych z zawartością LPC kwasów tłuszczowych (omega 3), które wyraźnie pomagają w rozwoju mowy.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *