Ciąża

Największe błędy przy wyborze biustonosza do karmienia

Tak samo, jak zmienia się ciało przyszłej mamy, zmiany nie omijają też jej piersi. Oprócz tego, że już w pierwszych tygodniach dochodzi do powiększenia sutków i żył piersiowych, piersi zaczynają się widocznie zwiększać. Z pewnością będziesz potrzebowała nowego stanika. Jak jednak go wybrać, aby uniknąć większych błędów? Doradzimy Ci a jednocześnie wyliczymy największe błędy, których nieświadomie dopuszczają się ciężarne kobiety.

U niektórych kobiet już w pierwszych tygodniach zwiększa się rozmiar piersi, u innych dopiero od czwartego miesiąca. Co tylko dowodzi tego, jak bardzo indywidualną sprawą jest ciąża. Dlatego też indywidualnie miałabyś podejść do zakupu biustonosza. Dobrze wybrana bielizna pomoże Ci uniknąć wielu niemiłych problemów. Minimalnie ochroni też Twoje kobiece atrybuty przed nieładnym opadnięciem. Ponadto, najprawdopodobniej, będziesz musiała – tak czy inaczej – zakupić biustonosz do karmienia po narodzeniu się dziecka. Jeśli wybierzesz dobrze, będziesz mogła łatwo i szybko, a w dodatku bardzo dyskretnie, nakarmić swoje dziecko.

Na co więc zwracać największą uwagę przy wyborze biustonosza do karmienia?

Nie kupuj stanika do przodu!

Mnóstwo ciężarnych, które chcą być przygotowane i wyposażone zawczasu, zakupi stanik zbyt wcześnie. Nie można zgadnąć do przodu, jak bardzo (albo jak nieznacznie) urosną Ci piersi, więc ryzykujesz to, że biustonosz nie będzie na Ciebie pasował i niepotrzebnie wydasz pieniądze. Poczekaj z zakupem do ostatnich tygodni ciąży. Oszczędzisz sobie wówczas zmartwień. Nieodpowiedni rozmiar (małą miseczka, wąskie fiszbiny lub zbyt duży obwód) powoduje ucisk piersi, co prowadzi do zatykania gruczołów mlecznych i powstawania stanów zapalnych. Rozmiar wybieraj w ten sam sposób, jak wtedy, gdy kupujesz zwykły stanik. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poproś o radę sprzedawczynię, która chętnie Ci pomoże.

Uwaga na materiał!

Aby biustonosz do karmienia mógł spełniać swoją funkcję, czyli umożliwić mamie wygodne karmienie, powinna należycie utrzymywać piersi, by nie zwisały swobodnie. Dlatego musi być wykonany z trwałego, niezbyt elastycznego materiału. Bardzo często możesz spotkać się z tezą, że jedynym właściwym wyborem jest bawełna. Prawda jednak jest inna. Bawełna jest zbyt miękka i elastyczna, więc trudno, by utrzymała piersi wypełnione mlekiem. A wierz nam, że porządne „usztywnienie” piersi i kształt są bardzo ważne, bowiem zapobiegają deformowaniu gruczołów mlecznych w dolnej części piersi. Mogłoby się to stać w konsekwencji przeszkodą w karmieniu. Ponadto bawełna schnie o wiele wolniej, niż inne materiały i łatwo tworzą się na niej plamy. Natomiast poliester, z którego również wykonuje się biustonosze ( i który należy do najczęściej używanych materiałów), jest trwalszy a przy tym słabszy, i jego struktura umożliwia łatwiejsze „oddychanie”.

Podstawą jest wygoda!

Nie zapomnij przymierzyć biustonosza jeszcze w sklepie, aby naprawdę leżał na Tobie dobrze. Przymknij oko na to, że nie jest w Twoim stylu (aczkolwiek obecnie na rynku można spotkać bardzo stylowe i ładne biustonosze). Bardziej niż na stylu skup się na tym, aby biustonosz zapewniał Ci komfort noszenia i użytkowania. Najlepiej wybierz taki model, który posiada w sobie wkładki laktacyjne. Jednocześnie stanik powinien zapewniać Ci łatwy dostęp do piersi. Najlepiej, kiedy można odpiąć go jedną ręką. Możesz wtedy zacząć karmić, nawet jeśli trzymasz dziecko na ręku. Niemniej ważne jest, by nie zapomnieć o szerszych ramiączkach. Zapewnią Ci utrzymanie ciężaru piersi i nie będą się nieprzyjemnie wrzynać w ramiona. Co się tyczy wyboru: z fiszbinami czy bez – powszechnie zaleca się nie nosić staników z fiszbinami w czasie karmienia. Miękka bielizna bez fiszbin jest o wiele bardziej wygodna. Zapomnij o stanikach sportowych i innych rozciągliwych elementach bielizny „górnej”.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarzy

  1. Ja znalazłam stronę http://e-amazonka.pl, na której jest duży wybór biustonoszy do karmienia, jednak nie wiem czy warto zamawiać przez Internet, czy jednak lepszą opcja będzie wybranie się do sklepu i przymierzenie biustonosza przed zakupem.

  2. Bardzo ważny temat i zgadzam się w stu procentach. Do wpisu dodałabym jeszcze aspekty związane z wyborem stanika przed okresem karmienia, kiedy nasz biust zmienia się. Warto już na tym etapie zadbać o biustonosz, który będzie dopasowany, żeby idealnie spełniał swoją funkcję! :)

  3. Obecnie jestem w ciąży i na pewno będę przerabiała temat, Twój wpis potraktuję jako przestrogę, przynajmniej teraz wiem jak dobrze dobrać stanik. Dziękuję za wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *