Kreatywny dzień, Lifestyle

Naturalne sposoby barwienia jajek

W sklepach i supermarketach mamy możliwość zakupienia gotowych barwników do jaj. Coraz więcej osób sięga jednak do starych, naturalnych sposobów, jakimi barwiły jajka nasze babcie. Jeśli chcecie uzyskać naturalne kolory dla swoich pisanek zapraszamy do lektury.

Co będzie nam potrzebne do barwienia jajek?

Na pewno stare kubeczki lub garnuszki, jakieś sitko, łyżka, ręczniki papierowe, na których jaja będą mogły wyschnąć.

Technika barwienia naturalnymi środkami jest dość prosta, trzeba jednak barwnik najpierw przygotować. I tak do średniej wielkości garnuszka należy włożyć naturalny barwnik i zalać go wodą – w takiej formie najlepiej pozostawić na noc lub nawet na 24 godziny. Jeśli do roztworu dodamy trochę soli, jajka nie będą nam pękać. Następnie trzeba barwnik zagotować, dodać odrobinę octu, wszystko wymieszać i przecedzić przez sitko.

Możemy zabarwiać jajka surowe – włożyć i gotować w naturalnym barwniku, wtedy kolor będzie intensywniejszy lub włożyć do barwnika już ugotowane jajko i poczekać aż ostygnie.

Oczywiście kolor pisanek będzie zależeć od czasu zanurzenia w barwniku, ale przede wszystkim od koloru skorupki (najlepiej barwić jajka z białą skorupką). Zabarwione jajko wyjmujemy łyżką i przecieramy serwetką, po wyschnięciu można je jeszcze przetrzeć szmatką nasączoną olejem.

Dla uzyskania poszczególnych kolorów gotujemy jajka w:

  • łupinach z cebuli – uzyskamy kolor pomarańczowo brązowy
  • korze dębu, olchy lub łupinach orzecha włoskiego – kolor ciemnobrązowy
  • kurkumie i curry – uzyskamy kolor żółty
  • soku z buraka – uzyskamy kolor różowy
  • korze młodej jabłoni lub płatkach kwiatu nagietka – uzyskamy kolor żółty
  • pędach młodego żyta lub listkach barwinka – uzyskamy kolor zielony
  • owocach czarnego bzu, suszonych jagodach lub korze dębu – uzyskamy kolor czerwony
  • liściach czerwonej kapusty – uzyskamy kolor granatowy
  • szpinaku – uzyskamy kolor jasnozielony
  • płatkach kwiatów malwy – uzyskamy kolor fioletowy

Wcześniej można na skorupkach narysować woskiem wzorki, stworzyć kombinację z gumki recepturki lub po zabarwieniu wydrapać wzór ostrym narzędziem (grubą igłą, cienkim szydełkiem lub scyzorykiem).

1. Pisanki z wykorzystaniem naklejek
Na jajka naklejamy naklejki lub wycięte wzory z papieru samoprzylepnego, tak przygotowane jajka wkładamy do barwnika

2. Tęczowe pisanki
Ugotowane jajka wkładamy do durszlaka, następnie powoli pokrywamy je kilkoma barwnikami spożywczymi i polewamy wodą, aby barwniki się rozprowadziły i ze sobą połączyły. Technika jest niezwykle łatwa do wykonania, a efekt naprawdę zaskakujący.

3. Pisanki oklejane
Doskonałe dla osób, które nie chcą brudzić się barwnikami. Aby stworzyć udekorowane świąteczne pisanki wystarczy przygotować kolorowe wstążki, ozdobne tasiemki lub papier. Do zdobienia można również wykorzystać kolorową włóczkę, którą owijamy jajko według własnego pomysłu.

4. Pisanki farbowane z wykorzystaniem liści i roślin
W tej technice potrzebne będą nam listki, pończocha i gumka recepturka. I oczywiście barwniki, mogą być również te naturalne. Do jajka przykładamy listek, a jajko umieszczamy w pończosze i zawiązujemy gumką. Tak przygotowane jajko wkładamy do barwnika. Pisanki farbowane w ten sposób pięknie wyglądają, a są łatwe do przygotowania.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *