Nowoczesny rodzic

Nie bój się pierwszego karmienia

Pomijając obawy związane ze zbliżającym się porodem, mamy najczęściej stresują się z powodu karmienia piersią. Jeśli i Ty do nich należysz, przeczytaj artykuł o pierwszym karmieniu, który dla Ciebie przygotowaliśmy. A nuż ta lektura zapewni Ci pewność siebie i spokój.

Do pierwszej próby przyłożenia dziecka do piersi powinno dojść (w idealnej sytuacji) pół godziny po porodzie, jeszcze na sali porodowej. Odruch ssania jest bardzo silny u dziecka po narodzinach a ciało matki pełne hormonów, więc najlepiej reaguje właśnie po porodzie na bodźce dziecka. Jeśli to choć trochę możliwe, poproś o przyłożenie dziecka jeszcze na porodówce. Specjaliści mówią zgodnie, że korzystne jest wspólne przebywanie matki i dziecka w pokoju, tzw. rooming in. Tylko wtedy można przykładać dziecko do piersi zawsze, kiedy jest głodne.

Pozycja

Jeszcze na porodówce personel pomoże Ci ustalić właściwą pozycję i pokaże zasady karmienia. Nie musisz się obawiać, że nie poradzisz sobie po przyjściu do domu. Wręcz przeciwnie, większości mam stres mija właśnie po powrocie do domu, do znajomego otoczenia. Wybierz taką pozycję, która najbardziej przypadnie do gustu Tobie i dziecku. W celu poprawienia komfortu możesz zakupić specjalną poduszkę do karmienia.

Możesz wypróbować karmienie na leżąco lub siedząco; po cesarskim cięciu ulubioną pozycją jest tzw. pozycja piłki futbolowej, kiedy siedzisz, dziecko je z piersi z boku a Ty w tym czasie trzymasz je na przedramieniu główką do przodu. Bliźnięta dobrze jest karmić na raz, bowiem stymuluje to wytwarzanie się mleka.

ka1

Technika karmienia

Pierwszym krokiem do osiągnięcia sukcesu w karmieniu jest opanowanie prawidłowej techniki. Jeszcze w szpitalu możesz skorzystać z pomocy pielęgniarek i doradczyń laktacyjnych, które chętnie poradzą Ci, jak właściwie przytrzymywać jedną ręką pierś a drugą główkę dziecka, jak wywołać odruch ssania u dziecka i jak głęboko wsunąć brodawkę z całą otoczką do szeroko otwartej buzi dziecka.

Jak prawidłowo włożyć pierś do ust dziecka? Chwyć pierś dłonią, otocz otoczkę palcem wskazującym nad nią a pozostałymi palcami pod nią. Kilka razy delikatnie dotknij brodawką dolnej wargi lub policzka dziecka, dojdzie wtedy do tzw. odruchu szukania. Gdy tylko dziecko samo otworzy buzię, wsuń do niej brodawkę wraz z jak największą częścią otoczki. Jeśli dziecko jest przyłożone prawidłowo, Twoja pierś dotyka brody, policzka i nosa dziecka jednocześnie. Nie musisz się obawiać, że dziecko nie będzie mogło oddychać podczas jedzenia. Takie wrażenie można odnieść właśnie dlatego, że pierś ściśle przylega do nosa dziecka.

Jak często i długo karmić dziecko?

Noworodki mają bardzo małą objętość żołądka, dlatego jedzą częściej, w małych dawkach. Dlatego pozwól dziecku jeść kiedykolwiek, bez względu na godzinę, dzień czy noc (tzw. karmienie na żądanie). Nowo narodzone dziecko nie potrafi bowiem odróżnić dnia od nocy. Tutaj obowiązuje zasada proporcjonalności: im więcej dziecko będzie ssać, tym więcej mleka będziesz miała. Jeśli będzie Ci się wydawało, że masz mało mleka, spróbuj przykładać dziecko częściej. Produkcja powinna wtedy wzrosnąć w ciągu dwóch – trzech dni.

Jak poznać, że przyjmuje dostateczną ilość płynów?

Kieruj się prostą zasadą – dziecko powinno zmoczyć 6 – 8 pieluch dziennie. Jeśli nie osiągacie takiego wyniku, to dowód na to, że dziecko nie pobiera prawidłowej ilości płynów i trzeba mu je specjalistycznie uzupełniać. Z drugiej strony, jeśli ilość mokrych pieluch jest niższa, odkryłaś brązową, śmierdzącą kupę ze śluzem, dziecko nie przybiera na wadze i jest wyraźnie niespokojne, to dowód na to, że mleka naprawdę może być za mało.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *