Ciąża

Nie jeść za dwoje, za to jeść prawidłowo

Jeśli zastanawiasz się, jak powinno wyglądać prawidłowe i zbilansowane odżywianie w czasie ciąży i karmienia piersią, wiedz, że z pewnością nie powinnaś jeść za dwoje. A tym bardziej nie jeść więcej.

Unikać czy pozwolić sobie

Organizm ciężarnej lub karmiącej kobiety ma większe zapotrzebowanie na pobór witamin, minerałów i mikroelementów. Niektóre badania mówią o zwiększeniu całkowitego zapotrzebowania na poszczególne składniki o 30 – 100%. A to jest już liczba, której nie da się ignorować.

Nie trzeba jednak zacząć bezmyślnie ładować w siebie jedynie „pustych kalorii”, ponieważ to prowadzi do nadmiernego tycia. A tego przecież nie chce żadna z nas.

Jak więc to działa?

W najbliższych miesiącach zadbaj o odpowiedni poziom białek, witamin, minerałów, kwasu foliowego, żelaza, jak również większą ilość kalorii, aby zapewnić energię dla Ciebie i Twojego maleństwa. Jeśli masz problem z tarczycą, będziesz potrzebowała ekstradawki jodu. Mówiąc po ludzku: więcej warzyw i owoców, zbóż i produktów zbożowych i… dużo, dużo wody. Jedz mniejsze porcje, ale częściej.

Suplementy diety – tak czy nie?

Zbilansowana dieta… Tak, tak, o tym wie każdy. A co z suplementami diety i witaminowym wsparciem w tym okresie? Gdzie leży prawda, jeśli chodzi o ten często dyskutowany temat? Najlepsze są, oczywiście, naturalne witaminy. O tym nie ma co dyskutować. Staraj się więc przyjąć w swoim pożywieniu wszystko, co jest potrzebne dla Twojego zdrowia i zdrowia dziecka w brzuszku. Niekiedy jednak nie jest to w pełni możliwe. Jeśli nie jesteś w stanie przyjąć wystarczającej ilości witamin, musisz je jakoś uzupełnić. Kiedy jednak sięgnąć po suplementy diety?

isifa_146022319

1. Jeśli nie jesteś akurat fanką zbilansowanej diety

W ciąży i podczas karmienia piersią wiele zależy od tego, jak się odżywiasz. Powiedz uczciwie – jesz wyważone posiłki?

Kiedy, będąc w ciąży, chodziłam do pracy, często zdarzało się, że w ciągu całego dnia zjadłam czasami jakieś jabłuszko, czasami małego rogalika i garść orzeszków” – przyznaje Gabriela.

W takim przypadku rozsądnie jest „doładować” ciało niemałą ilością witamin.

2. Jeśli po wszystkim robi Ci się trochę źle

Niektóre mamy mogą mieć problem z przyjmowaniem nawet warzyw i owoców w czasie ciąży. Po prostu – robi im się po tych „atrakcjach” niedobrze. W takim przypadku lepiej przyjmować sztuczne witaminy, niż żadne.

Przez pewien czas mój żołądek tolerował tylko suche bułki. Nie mogłam nawet powąchać sera, warzywa i owoce w siebie wpychałam, ale wszystko chciało wydostać się na zewnątrz. Żołądek funkcjonował o chlebie i wodzie. Trwało to długo, mimo że już dokarmiałam małą. Żołądek buntował się z powodu gotowanej marchewki i cebuli.

3. Jeśli masz problemy z tarczycą

Podstawą wielu witaminowych suplementów dla ciężarnych i karmiących jest, często omawiany, kwas foliowy. Ważne, by zapewnić wystarczające spożycie jodu, ponieważ tarczyca kobiety ciężarnej pracuje do razu za dwoje. Wiele ciążowych suplementów jednak nie zawiera jodu. Dlatego zawsze uważnie przeczytaj skład witamin, zanim zdecydujesz się na ich kupno. Jeśli masz problemy z tarczycą, zadbaj zwłaszcza o spożycie jodu. Ponadto na podstawie badania genetycznego Twój ginekolog może zalecić Ci przyjmowanie suplementów.

Na co jednak uważać?

Nie należy przesadzać z suplementami diety. Trzymaj się zalecanego dawkowania. Nadmierne używanie może bowiem spowodować narodzenie się dziecka z wyższą wagą urodzeniową. Wybierając, zwracaj uwagę na sztuczne barwniki, aromaty syntetyczne, substancje przeciwzbrylające i polerujące. Raczej unikaj ich wszystkich.

Feedo PORADA

Możesz również pić wodę z BIO syropem z tarniny, który dostarczy ci energi i przywróci siły witalne, syrop ten jest odpowiedni także dla wegetarian.

Jeśli planujesz zajść w ciążę, powinnaś jak najwcześniej zacząć się prawidłowo odżywiać. Twoje maleństwo będzie Ci wdzięczne. Jeszcze nie wiesz, jak się będziesz czuła później. Dlatego dobrze jest zażywać suplementy już kilka miesięcy przed poczęciem. Twoje ciało zgromadzi w ten sposób wystarczający zapas potrzebnych substancji.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *