Prawa ręka na zakupach

Odpowiednie zabawki dla dzieci do 6 miesiąca życia

Niemowlęta to mali odkrywcy. Jak my wszyscy, najlepiej i najszybciej uczą się poprzez własne działania. Zadaniem rodzica jest wybrać spośród dostępnych na rynku zabawek takie, które będą odpowiednie do wieku dziecka. Tylko czy wiemy, która zabawka będzie właściwa? Która wzbudzi zainteresowanie i wesprze prawidłowy rozwój dziecka? Poradzimy Ci, jak i w którym miesiącu wybrać odpowiedni rodzaj zabawki.

1. miesiąc 25CDN41-887961046076

Zwykle w czasie pierwszych tygodni zabawki nie są konieczne. Na razie dziecko musi zaznajomić się z nowym otoczeniem. To, że oddycha, karmimy je, ubieramy, to wszystko jest dla niego nowym doświadczeniem. W każdej chwili doświadcza czegoś, z czym do tej pory się nie spotkało.

W czasie tych pierwszych tygodni, wystarczy, że powiesisz mu nad łóżeczkiem (na wysokości ok. 30 cm) niezbyt głośną, grającą karuzelę. Pomaga ona rozwijać zmysł słuchu i wzroku.

Świetnymi pierwszymi zabawkami są również małe grające maskotki, które możesz przypiąć do wózka, np. Żyrafę K´s Kids. Poprzez zaciągnięcie magicznego kluczyka umożliwisz swojemu dziecku wsłuchanie się w przyjemne dźwięki. Wzbudzisz w ten sposób jego zainteresowanie i szybko zobaczysz, że będzie się cieszyć za każdym razem, gdy uruchomisz zabawkę.

2-4. miesiąc3068026-slon

W czasie kolejnych miesięcy możesz już zaoferować dziecku więcej. Zapoznaj je z różnymi grzechotkami czy gryzakami.
Maluszek będzie się starał sięgnąć po zabawkę, dotknąć jej. Pokazuj mu zabawki różnej wielkości, kształtu, koloru i materiału. Drewniane, gumowe, pluszowe, materiałowe, z tworzyw sztucznych… Takie ćwiczenia idealnie wspierają rozwój motoryki oraz zmysłu dotyku. Jasne kolory i różne kształty pomogą stymulować myślenie dziecka.

3.-6. miesiąc

Twój maluch odkrył już siłę uchwytu, więc wszystko, co znajduje się w jego pobliżu, z radością ściska. Nie zdziw się, gdy nagle zacznie wyrzucać zabawki ze swojego łóżeczka lub wózka. To nie znaczy, że już mu się nie podobają. Po prostu sprawdza, co potrafią jeszcze już zrobić.kvetina

Maluch z radością pozna też magię zabawek do wody. Kąpanie wreszcie staje się zabawą. Jest tyle możliwości! Im bardziej kolorowointeraktywnie, tym lepiej. Klasyczna żółta kaczuszka to absolutna podstawa, jednak przy dzisiejszym szerokim wyborze na rynku, traktuj ją raczej jako punkt wyjścia.

Jak możesz urozmaicić dziecku kąpiel? Wybieraj zabawki wspierające proces poznawczy, czyli takie, które ukażą maluchowi jak zachowuje się woda, jak może nią operować. A do tego? Do tego czeka Was duuuużo śmiechu :)

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *