Ciąża

Otyłość podczas ciąży – dotyczy również Ciebie?

Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie i obawiasz się, że twoja waga może wpłynąć na zdrowie Twojego dziecka, jeszcze przed planowaniem ciąży musisz zmienić tryb życia.

Zagrożenia podczas ciąży

Każdą zmianę dotyczącą diety powinnaś konsultować z lekarzem. Dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników jest niezwykle ważne w okresie ciąży.

W przypadku kobiet z nadwagą znacznie częściej ciąża zostaje zakwalifikowana do grupy zwiększonego ryzyka. O ile zazwyczaj 3-10% kobiet zapada podczas ciąży na cukrzycę ciążową, w przypadku znaczniej nadwagi prawdopodobieństwo znacznie rośnie. Leczenie cukrzycy ciążowej w dużej mierze opiera się na zmianie diety i regularnym pomiarze krwi. Czasem konieczne jest podawanie insuliny, by organizm poradził sobie z dostarczanym mu cukrem.

Innym problemem, którego podłoża należy doszukiwać się w nadwadze jest zwiększone ciśnienie krwi. Czasem leczenie tej choroby może wiązać się z wywołaniem przedwczesnego porodu, kobiety cierpiące na nadciśnienie częściej kwalifikują się do przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

Zagrożenie dla dziecka

Nadwaga matki wpływa również na dziecko, które powinno przyjść na świat w normalnym terminie, a nie wywoływane sztucznie przez środki farmakologiczne. Każda kobieta w ciąży powinna poddać się badaniu USG między 18. a 20. tygodniem ciąży. Pozwala ono określić, czy wzrost dziecka przebiega prawidłowo.

Ile kobieta powinna przybrać na wadze podczas ciąży?

Kobiety o prawidłowej wadze powinny przybrać od 11,34 do 15,88 kg. W przypadku pań z nadwagą ta wartość maleje – 6,8–1,34 kg. Jeśli natomiast mamy do czynienia z otyłością zakres wynosi 4,99–9,07 kg. Są to jedynie orientacyjne wartości, które należy traktować z rezerwą. Warto jednak zwrócić uwagę na sporą różnicę między zakresem dla kobiet o normalnej wadze i kobiet otyłych.

Masz nadwagę? Nie przechodź na drastyczną dietę!

Pamiętaj, że chociaż masz nadwagę nie możesz odmawiać sobie jedzenia. Twoje dziecko nadal potrzebuje substancji odżywczych. Ważne jest, by trzymać się specjalnej diety ustalonej przez lekarza prowadzącego. Kluczowe również jest pozostanie aktywną, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Nie chodzi tutaj o ciężki trening, ale o regularne spacery, pływanie czy jogę dla ciężarnych.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *