Ciąża

Przewodnik ciążowy – 10. tydzień

Powoli pierwszy trymestr ciąży zbliża się ku końcowi. W tym momencie Twoje dziecko przechodzi z fazy zarodkowej do fazy płodowej, w której zostanie aż do momentu porodu.

Łożysko jest już w pełni ukształtowane i podejmuje funkcję dostarczania organizmowi dziecka składników odżywczych. Na początku tego tygodnia Twoje dziecko mierzy ok. 25 mm,
a ciężar jego ciała nie przekracza 5 g. Zaczyna się dla niego faza intensywnego wzrostu, która potrwa cały 2 trymestr.

Objawy

Choć mogłaś ostatnio mieć wrażenie, że nudności trochę ustąpiły, tak na prawdę
w 10. tygodniu osiągają one swoje apogeum. Niektóre przyszłe mamy nie obserwują w tym momencie przybierania na wadze – wręcz przeciwnie. Zaburzenia odżywiania w związku
z nasilonymi wymiotami mogą powodować utratę wagi. Wciąż możesz odczuwać huśtawkę nastrojów. Typowym objawem pojawiającym się u większości kobiet jest nieustanne uczucie parcia na pęcherz. Będzie Ci ono towarzyszyło przez resztę ciąży.

Jak rozwija się dziecko?

Powstały już wszystkie narządy Twojego dziecka, od tej pory będą się one intensywnie rozwijać. Wciąż formują się kości i chrząstki, a głowa nadal jest największą częścią ciała. Zanikły już błony między palcami, a między głową i ramionami pojawia się szyja. Funkcja krwiotwórcza pełniona do tej pory przez wątrobę stopniowo podejmowana jest przez szpik kostny. Rączki i nóżki dziecka są już ukształtowane, co więcej, maluszek może je już zginać. Pod dziąsłami pojawiają się już zawiązki zębów mlecznych. Mimowolne ruchy dziecka nie są jeszcze wyczuwalne przez matkę, na to trzeba będzie poczekać min. do 13 tygodnia.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *