Lifestyle

Paląca matka karmiąca

Czy wiedzieliście, że w niektórych krajach nie tylko przyzwala się, ale nawet zaleca matkom karmiącym małe dawki alkoholu? Uważa się, że takie niewielkie ilości wspierają proces laktacji. Szokujące? W Polsce takie praktyki nie są stosowane, nie spotkacie też raczej lekarza, który zalecałby np. palenie papierosów czy picie kawy.

Pierwszą rzeczą, o której należy bezwzględnie pamiętać jest to, że niezależnie od tego, czy maluch karmiony jest piersią czy mlekiem modyfikowanym, absolutnie nie należy palić w jego obecności.

Wdychanie dymu tytoniowego zwiększa ryzyko wystąpienia u dzieci zapalenia górnych dróg oddechowych i ucha środkowego, ale też syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Palenie papierosów

Nikotyna hamuje proces laktacji. Matki, które w okresie palenia piersią palą papierosy, karmią krócej, a także nie są w stanie wyprodukować tyle mleka, ile matki niepalące. Kobiety, które nie dostarczają nikotyny do swojego organizmu, wytwarzają nawet 50% więcej mleka.

Ponadto naukowcy odkryli, że istnieje zależność między paleniem matki a występowaniem kolki u dziecka. Wystarczy 5 papierów dziennie, by spowodować u dziecka tę bolesną dolegliwość. Jeśli kobieta nie potrafi zrezygnować z papierosów, powinna przejść na wyrobki z mniejszą zawartością nikotyny oraz bezwzględnie nie palić na 2 godziny przed karmieniem dziecka.

Alkohol

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – w wielu krajach kobietom karmiącym zaleca się nawet spożywanie małych ilości alkoholu. Rzeczywiście naprawdę małe ilości wina lub piwa mogą pomóc w odstresowaniu, jednak istnieją przecież inne sposoby na osiągnięcie spokoju. Pomóc może ciepła aromatyczna kąpiel, joga, relaksująca muzyka itp.

Już nawet pół godziny po spożyciu małej dawki alkoholu zmienia się zapach mleka, co zniechęca maluszka do jedzenia. Naukowcy twierdzą, że długotrwałe spożywanie większych dawek alkoholu w okresie karmienia piersią może wpłynąć na rozwój intelektualnyfizyczny dziecka. Dlatego właśnie w okresie laktacji należy całkowicie zrezygnować z alkoholu.

Kawa

Kofeina jest jedną z najpopularniejszych substancji psychoaktywnych na całym świecie. Występuje w kawie, herbacie, napojach typu coca cola i innych produktach spożywczych. Małe ilości wypitego napoju kofeinowego nie powinny szczególnie wpłynąć na dziecko. Jeśli jednak to spożycie będzie większe, musicie się liczyć z tym, że maluszek może mieć problemy ze snem, może być nadmiernie pobudzony i marudny.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarzy

  1. co do palenia to nie wplywa wcale na jakosc laktaccji. ja palilam zaraz po karmieniu. wiec do nast karmienia mialam 3 godz. i nigdy w obecnisci dziecka ani w domu. pokarm mialam cale 3 lata i moglabym miec dluzej podejrzewam. a kolki moje dziecko nie mialo ani razu. a rozwijal sie swietnie i byl zdrowiutki:)
    Teraz zaluje ze w ogole kiedykolwiek palilam bo w koncu rzucilam to swinstwo i jest mi strasznie glupio ze bylam taka slaba :/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *