Nowoczesny rodzic

Uważaj na BPA!

W 2011 roku Unia Europejska zakazała używać bisfenolu (BPA) przy produkcji butelek dla niemowląt. Czy naprawdę jest szkodliwy? Jakie produkty go zawierają?

Szkodzi głównie najmłodszym

Związek BPA wykorzystywany jest przy produkcji poliwęglanów. Zakaz używania go dotyczy jedynie wyrabiania butelek dla niemowląt, choć istnieją plany wycofania go z produkcji pojemników na żywność. Musisz jednak wiedzieć, że zawierają go również zabawki, smoczki czy czajniki elektryczne.

Od pewnego momentu istnieją przypuszczenia, że związek ten może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka – rozwój mózgu, uszkodzenie serca, rozwinięcie się cukrzycy.

Na ten negatywny wpływ najbardziej narażone są najmniejsze dzieci, ponieważ ich ciała nie są w stanie szybko pozbyć się niebezpiecznych substancji.

Uwalnianie szkodliwych substancji

Jeśli używane przez Ciebie akcesoria dla dzieci zawierają BPA, musisz wiedzieć, że nie należy myć ich w zmywarce, podgrzewać czy wyparzać. Przy zwiększonej temperaturze uwalniają się szkodliwe substancje. Również porysowane plastikowe powierzchnie mogą być niebezpieczne. Jeśli jakaś zabawka Twojego maluszka jest uszkodzona lub zawiera rysy, najlepiej byłoby, gdybyście już z niej zrezygnowali.

BPA free

3b41e61ebe563fc999f60b76078e52fePo wprowadzeniu przepisów z 2011 roku zaczęto produkować butelki dla niemowląt z polipropylenu i poliamidu. Jeśli jednak nie masz zaufania do plastiku, wypróbuj szklane butelki, np. Cherub Baby czy Avent.

Obecnie większość producentów na opakowaniach swoich produktów umieszcza znaczek z informację, że wyrób nie zawiera BPA. W niektórych krajach, np. we Francji lub w Szwecji przygotowywane są przepisy całkowicie zakazujące używania BPA przy wytwarzaniu produktów z plastiku.

Szczególną uwagę na zawartość BPA należy zwrócić przy wyborze akcesoriów dla dzieci takich jak: smoczki czy gryzaki, ale również zabawek czy innych przedmiotów, które dziecko bierze często do ust.

Butelki dla niemowląt

  • Wszystkie plastikowe butelki nie zawierają BPA
  • Zakaz obowiązuje w całej Unii Europejskiej

10.725.814---4008600110453-modry-z-boku_overlaySmoczki i ustniki do butelek

  • Zdecydowana większość smoczków produkowana jest z lateksu lub silikonu, a tym samym nie zwiera BPA
  • BPA mogą zawierać ich plastikowe części
  • Smoczki takich marek jak AVENT, NUK, MAM czy LOVI nie zawierają BPA
  • Zdecydowana większość wytwarzana jest z lateksu lub silikonu, dzięki czemu nie zawiera BPA

Naczynia i sztućce

  • Produkty te używane są podczas kamienia dzieci, dlatego bezwzględnie należy wybierać te, które nie zawierają BPA
  • Marki, których produkty nie zawierają BPA to AVENT, MAM czy MUNCHKIN

Gryzaki

  • Zabawki takie jak gryzaki przeznaczone są własnie do tego, by znajdować się w buziach dzieci, dlatego pod żadnym pozorem nie należy wybierać tych bez oznaczenia BPA Free.

Szmoczki-bez-bpa

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *