Lifestyle, Niemowlę

Pieluchy wielorazowe vs jednorazówki

Które pieluszki są najlepsze dla twojego dziecka? Przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie, w którym znajdziesz wszystko, co może cię zainteresować w tym temacie. Przyjrzymy się zaletom i wadom klasycznych pieluszek jednorazowych, ekologicznych i wielorazowych (materiałowych).

Klasyczne pieluchy jednorazowe

Pieluchy jednorazowe to klasyka, używa ich wielu młodych rodziców. Przewijanie jest łatwe, a zużytą pieluchę w higieniczny sposób wystarczy wyrzucić do kosza. Ponadto pieluszki jednorazowe są niezmiernie praktyczne w czasie podróży  – mnóstwo mam używających pieluszek wielorazowych włoży je do torby wyjeżdżając na urlop.

Zaletą jest także fakt, że pupa dziecka pozostaje sucha przez kilka godzin. Zwłaszcza w nocy nie trzeba tak często zmieniać pieluszek. Pieluszki jednorazowe idealnie dopasowują się do ciała dziecka, pozostawiając małym odkrywcom odpowiednią swobodę przy poruszaniu się, chodzeniu czy zabawie.

Kolejnym plusem jest to, że zwykłe pieluszki jednorazowe są bardzo cienkie, ale pomimo tego pochłaniają duże ilości płynów. Pieluchy jednorazowe (w porównaniu z materiałowymi) są pod ubraniem ledwo widoczne.

Rada – w  tym filmiku wideo przetestowaliśmy dla ciebie pieluszki jednorazowe.

Jednak na niektóre dzieci kontakt z tymi pieluszkami (wyprodukowanymi ze sztucznych materiałów) nie wpływa dobrze i na ich ciele pojawiają się odparzenia, wysypki i wypryski, innymi słowy reakcje alergiczne.

Według ekspertów kolejną wadą pieluszek jednorazowych jest to, że dzieci nie odczuwają w nich wilgoci. Dlatego mogą nauczyć się korzystać z nocnika później niż w przypadku pieluszek wielorazowych.

Także z powodu powiększających się wysypisk śmieci, na które wędrują pieluszki jednorazowe (np. w Niemczech wyrzuca się ok. 8 milionów pieluszek dziennie), opłaca się rozważyć inne możliwości.

Ekologiczne pieluchy jednorazowe

Stopniowo zaczynają pojawiać się kolejne alternatywy, które nie tylko sprawią, że pupa dziecka pozostanie sucha, ale jednocześnie nie ucierpi na tym otaczające nas środowisko. Dobry wybór ekologicznych pieluszek jednorazowych oferują np. Moltex, Naty Nature BabycareBeaming BabySeventh Generation i inne marki.

Wszystkie ekologiczne „jednorazówki“ wyprodukowane są z materiałów powstałych z zasobów odnawialnych. Zużyte pieluszki możesz wyrzucić do kontenera na odpady organiczne, a niektóre z nich mogą być kompostowane. Ponadto przy produkcji pieluszek ekologicznych dba się o środowisko.

Pieluszki ekologiczne są odpowiednie także dla dzieci z bardzo wrażliwą skórą. Np. pieluchy firmy Naty nie są bielone, są nieperfumowane i nie zawierają lateksu.

Wspomniane pieluszki ekologiczne zostały specjalnie przetestowane pod względem tolerancji skórnej, dlatego są odpowiednie także dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Oprócz tego są bardzo miękkie i wygodne w noszeniu.

Także dzięki pieluszkom „Moltex nature No.1“ pupa dziecka pozostanie sucha przez długi czas. Przepuszczają powietrze, zapewniając skórze idealne warunki. Elastyczne ściągacze gwarantują skuteczne dopasowanie pieluszki do ciała dziecka. Nie zawierają lateksu, bieli się je bez użycia chloru, dzięki czemu są bardzo przyjazne dla skóry malucha.

Pieluchy wielorazowe w kilku opcjach

Rodzice, którzy chcą dbać o środowisko i przyczynić się do produkcji jak najmniejszej ilości odpadów, mogą używać  pieluszek wielorazowych.

System wielu pieluszek materiałowych składa się z kilku komponentów (np. marka Bamboolik lub T-Tomi). Na  początku będziesz potrzebowała trochę czasu, aby nauczyć się ich używać.

W przypadku pieluszek bambusowych należy zakładać także wkładkę, umożliwiającą higieniczne usunięcie stolca. Pieluszki bambusowe są wyjątkowo praktyczne, ponieważ rosną wraz z dzieckiem i mogą być używane od narodzin do czasu, kiedy dziecko samo zacznie korzystać z nocnika. Ich rozmiar można bardzo łatwo dostosować do aktualnych wymiarów ciała malucha. Na końcu – w celu zwiększenia ochrony przeciw przemoczeniu – na pieluszkę zakłada się majtki wierzchnie (otulacze).

Pielochomajtki można zakupić w różnych rozmiarach i fasonach, zarówno pod względem materiału, jak i koloru.

Organizując pierwszą wyprawkę dla dziecka warto zakupić kompletne zestawy pieluszek. Przewijanie i czyszczenie pieluch materiałowych w porównaniu z pieluszkami jednorazowymi jest bardziej pracochłonne i wymaga więcej czasu, jednak dzięki nim powstaje mniej odpadów. Oprócz tego pieluszki wielorazowe dzięki wysokiej jakości naturalnym materiałom posiadają długą żywotność. Dlatego później może je „odziedziczyć“ młodsze rodzeństwo.

Zaletą opisywanych pieluszek jest to, że dzięki miękkim materiałom dzieci mogą się w majtkach swobodne poruszać i nic nie ogranicza ich w trakcie zabawy. Użyte naturalne materiały są maksymalnie przyjazne dla skóry dziecka i nie powodują odparzeń. Oprócz tego maluchy zyskają naturalne uczucie wilgoci, pomagające w uczeniu się korzystać z nocnika.

Porady położnej

 • Często słyszymy, że pieluszki wielorazowe są bardziej przyjazne dla środowiska niż pieluszki jednorazowe. Jeśli jednak przyjrzymy się temu trochę bliżej, sprawa nie wygląda całkiem jednoznaczne: na obydwa systemy składają się aspekty obciążające środowisko. Pieluchy wielorazowe trzeba prać. Używa się wtedy środków piorących, zużywa się woda i prąd, który często nie pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Zaś jednorazowych pieluszek użyjemy – jak sama nazwa mówi – tylko jeden raz. Skończą na wysypisku śmieci i trudno się rozkładają. Ponadto element chłonny wykonany jest z produktów naftowych, co także nie jest korzystne dla środowiska.
 • Czym więc powinniśmy się kierować przy wyborze pieluszek? Intuicją i osobistymi potrzebami. Czy chcesz przewijać dziecko stosując bawełnę czy materiały syntaktyczne? Czy przewijanie powinno być wygodne i praktyczne? Czy jest dla ciebie ważne, aby dziecko miało uczucie wilgoci? Jaki jest twój stosunek do produktów jednorazowych?
 • To pytania, które powinnaś wziąć pod uwagę wybierając pieluszki dla twojego malucha. Dzięki nim bardzo szybko zrozumiesz, co odpowiada twoim potrzebom. Ale nawet w tym miejscu odpowiedzi na pytania nie są czarno-białe. Możesz łączyć obydwie możliwości – w domu używać pieluch wielorazowych, w podróży jednorazowych. Często zadecyduje też stosunek do produktów jednorazowych w ogóle. Przecież wszyscy żyjemy na tej planecie, a nasze dzieci będą żyć jeszcze dłużej.
 • Stosuje się także tzw. „wychowanie bezpieluchowe“. Nie martw się, także w tym przypadku można korzystać z pomocy wyżej wymienionych systemów pieluchowych!

Szybkie podsumowanie zalet i wad

Pieluchy jednorazowe

Zalety:

 • łatwe i szybkie przewijanie,
 • praktyczne i wygodne,
 • pupa dziecka pozostaje sucha,
 • świetnie pasują do ciała każdego dziecka,
 • zapewniają odpowiednią swobodę w poruszaniu się,
 • cienkie i pasują pod każdy rodzaj ubrania,

Wady

 • Zwiększają ilości odpadów na wysypiskach.
 • Wykonane ze sztucznych materiałów.
 • Skóra dziecka jest bardziej narażona na podrażnienia.
 • Z powodu uczucia suchości dziecko zazwyczaj później nauczy się korzystać z nocnika.

Ekologiczne pieluszki jednorazowe

Zalety

 • Przyjazne dla środowiska i skóry dziecka.
 • Zastosowane materiały pochodzą z zasobów odnawialnych.
 • Nieperfumowane.
 • Produkcja jest przyjazna dla środowiska.
 • Częściowo można kompostować.

 Wady

 • Nie zmieszczą takiej ilości płynów co zwykłe „jednorazówki“.
 • Są droższe w przeliczeniu na jedną pieluszkę.
 • Powstają z nich opady, jednak nie w takich ilościach, jak w przypadku zwykłych pieluszek jednorazowych.

Pieluchy wielorazowe (materiałowe)

Zalety

 • Miłe i wygodne.
 • Odpowiednie także dla wrażliwej skóry dziecka.
 • Dzieci odczuwają wilgoć.
 • Atrakcyjny i oryginalny wygląd.
 • Długa żywotność (mogą z nich korzystać młodsze dzieci).
 • Nie przyczyniają się do powstawania odpadów.

Wady

 • Większe koszty finansowe związane z praniem.
 • Używanie wymaga praktyki – jednak szybko nabierzesz wprawy :-)
 • Utrudnione stosowanie w podróży.
Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *