Niemowlę

Pierwsza pomoc przy ząbkowaniu?

Okres ząbkowania to niezwykle trudny czas zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Dziąsła maluszka są opuchnięte, a pojawiające się drobne ranki wywołują irytację, której wyrazem jest ciągłe wkładanie do buzi najróżniejszych przedmiotów. Niestety nie ma sposobu na to, by przyśpieszyć wyrzynanie się ząbków, wiemy natomiast jak ukoić zszargane nerwy dziecka i rodziców.

Sposobem na to jest złagodzenie bólu i uczucia swędzenia wywoływanego ząbkowaniem. Jak tego dokonać?

Z pewnością zetknęliście się już kiedyś ze słowem „gryzak”, nawet gdy nie mieliście jeszcze dzieci. Teraz, kiedy pojawił się maluch wreszcie możesz docenić ten cudowny wynalazek. Tak tak, właśnie ten drobiazg jest w stanie pomóc Wam w tym trudnym okresie. Jak przebiega ząbkowanie?

gryzaki

O tym, że wkrótce pojawią się pierwsze ząbki Twoje dziecko poinformuje Cię z wyprzedzeniem. Będzie niespokojnepoirytowane. Bardzo często objawom tym towarzyszy również gorączka. Dziąsła maluszka stają się coraz bardziej zaczerwienione i mogą się na nich pojawić nawet drobne krwiaki. Wynika to z faktu, iż mleczne ząbki naciskają na nie wypychając jednocześnie pewne ilości nagromadzonej krwi. W zdecydowanej większości jako pierwsze pojawiają się dolne siekacze.

Jaką rolę odgrywa gryzak?

Zadaniem gryzaka jest zmniejszenie napięcia w obrębie kości szczękowej dziecka, pomoc ząbkom w przebiciu się przez dziąsła oraz zajęcie uwagi malucha. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów gryzaków:

  • 3072005-5903407720050-modragryzaki chłodzące – wodne lub żelowe. Idealne tuż przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Przed podaniem dziecku wsadź je na chwilkę do lodówki. Lekko schłodzone przyniosą ulgę opuchniętym dziąsłom, zmniejsza przekrwienie i pomogą zapobiegać infekcjom,
  • 4008600083825-10256227-modro-bilegryzaki elastyczne – bardzo często zawierają drobne wypustki, które delikatnie masują dziąsła dziecka,
  • gryzaki z grzechotką – oprócz łagodzenia bólu funkcjonują jako zabawka, które skupia na sobie uwagę dziecka,
  • P_MAMA_T-5903240348190gryzaki drewniane – nowość na rynku i absolutnie ulubiony produkt eko-rodziców. Dzieci uwielbiają zapach oraz smak drewna, a naturalne oleje wykorzystywane przy impregnacji wspierają właściwości antybakteryjne drewna.

Jaki gryzak wybrać?

Obecnie na rynku możesz wybierać z przeróżnych typów i rodzajów. Zalety i funkcje każdego z nich wymieniliśmy powyżej, na co jednak warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Przede wszystkim wybieraj tylko atestowane produkty. Gryzaki chłodzące powinny być wypełnione wodą destylowaną lub specjalnym żelem. Zwróć uwagę, czy dany produkt nie posiada daty ważności!

Gryzaki z grzechotką mają głównie przyciągać uwagę dziecka i tutaj warto zadbać o to, by były jak najbardziej atrakcyjne. Zwróć uwagę na kolory produktu i przede wszystkim dźwięk przez niego wydawany. Niektóre grzechotki mogą wywoływać strach u dzieci, ze względu na doniosły dźwięk.

GRY-0001-5903240348763Gryzaki drewniane to istne objawienie w ostatnim czasie. Drewno posiada naturalne właściwości antybakteryjne, a dzieci z chęcią sięgają po nie ze względu na jego przyjemny zapach i smak. Nie dawaj jednak dziecku byle jakiej zabawki drewnianej. Kształt i materiał wcale nie musza odpowiadać jego potrzebom, co więcej, mogą stanowić nawet zagrożenie. Na rynku dostępne są gryzaki drewniane specjalnie zaprojektowane do tego, by pomagać dziecku w okresie ząbkowania. Na przykład designerskie gryzole polskiej marki Lullalove wykonane są z litego drewna klonowego, pochodzącego z kontrolowanych upraw.

Na co zwrócić uwagę?

W okresie ząbkowania należy zwracać szczególną uwagę na zachowanie dziecka, ponieważ jest ono w stanie wziąć do buzi absolutnie wszystko co znajdzie się w zasięgu jego rączek, co może prowadzić do zadławienia lub zatrucia.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *