Ciąża

Pływanie w okresie ciąży

Pływanie uważa się za jeden z najlepszych sportów dla kobiet spodziewających się dziecka. Ma szereg bezspornych zalet, ale mimo wszystko powinnaś zachować ostrożność. Dlaczego warto zacząć pływać i na co zwrócić uwagę?

Zalety pływania:

  • poprawia kondycję fizyczną i samopoczucie psychiczne
  • wspiera prawidłowy krwiobieg
  • łagodzi ból mięśni, stawów i kręgosłupa
  • poprawia pracę i objętość płuc
  • rozładowuje napięcie i wspiera relaks całego organizmu

Przeciwwskazania

Jeśli pływanie należy do Twoich ulubionych sportów i nie chcesz z niego zrezygnować w okresie ciąży skonsultuj się ze swoim ginekologiem. Może się okazać, że lekarz dojdzie do wniosku, że w Twoim przypadku nie należy zalecać pływania. Zazwyczaj dotyczy to kobiet, którym grozi przedwczesny poród lub które cierpią na infekcje intymne lub inne schorzenia o podobnym charakterze. W zdecydowanej większości wypadków aktywność w wodzie jest jednak zalecana i warto o tym pomyśleć. Dzięki niej nie przybierze na wadze więcej niż jest to potrzebne.

Odpowiednie miejsce

Zapomnij o jeziorach, stawach czy morzu. Dla Ciebie odpowiednim miejscem będzie czysty basen z regularną kontrolą sanepidu. Musisz dbać o higienę, dlatego kąp się jedynie w na prawdę zaufanych miejscach

Uważaj na siebie

Powinnaś zdać sobie sprawę z tego, że nie możesz już uprawiać pływania z taką intensywnością jak to robiłaś przed ciążą. Jeśli odczujesz jakikolwiek dyskomfort – ból w podbrzuszu, pieczenie okolic intymnych itp. wybierz się do lekarza i na jakiś czas zrezygnuj aktywności w wodzie. Zdrowie Twoje i maluszka są ważniejsze, po porodzie wrócisz do wodnych szaleństw.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *