Lifestyle

Pożegnania bez łez? To jest możliwe!

Za każdym razem, gdy maluch idzie do żłobka lub zostaje z opiekunką przechodzicie przez morze łez, krzyku i spazmów? Nie martwcie się, nie jesteście w tym sami! Dotyczy to bardzo wielu rodzin. Jak sobie radzić z tym problemem?

Dziecko od samego rana chodzi za Tobą i prosi, by nie musiało iść do przedszkola lub żłobka? Niby prosta sprawa, ale maluch nie rozumie, że musisz iść do pracy. Gdy mu odmawiasz pojawiają się napady złości, spojrzenia pełne rozpaczy, jęki… Masz ochotę zniknąć i nie słuchać tego? Czujesz się źle, gdy musisz zostawić swoje dziecko, całą drogę rozmyślasz o momencie pożegnania, szkoda Ci Twojego maluszka i pań w żłobku, które malucha będę musiały uspokajać przez długi czas? Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Wam przejść przez ten trudny moment pożegnania.

  • Zacznijcie już dzień wcześniej. Maluch powinien pójść spać wypoczęty i zadowolony.
  • Rano wstańcie odpowiednio wcześnie, żeby mieć rezerwę czasową. Dzięki temu będziecie w stanie poradzić sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami. Ubranie dziecka przygotuj już dzień wcześniej, dzięki czemu unikniecie dodatkowego stresu. Poprawi to ogólne samopoczucie Twoje i Twojego maluszka.
  • Staraj się rozpocząć dzień w dobrym humorze. Możesz myśleć, że to trudne, ale pamiętaj, że Twój zły nastrój i stres wpływają także na dziecko. Jeśli Ty zachowasz spokój, maluch również będzie czuł się pewnie.
  • Unikaj długich pożegnań w żłobku. Przekaż paniom opiekunkom wszystkie rzeczy maluszka, daj mu buziaka na do widzenia i nie oglądaj się za siebie. O ile potraktujesz tę sytuację jako normalną część dnia, Twoje dziecko będzie czuło się bezpiecznie i również zachowa spokój. Jeśli pożegnanie przeciąga się, trudno jest się rozłączyć. Wymyślcie wspólny rytuał, np. buziak, przybicie piątki i wypowiedzenie jakiegoś hasła.
  • Dziecko potrzebuje mieć pewność, że rzeczywiście po nie wrócisz i będziecie później w domu spędzać razem czas. Opowiedz mu o tym jak będzie wyglądał jego dzień. Wystarczy nakreślić kilka aktywności: Pobawisz się trochę, zjesz obiadek, położysz się spać, a później przyjdę po Ciebie i pójdziemy na plac zabaw.
  • Przypominaj maluchowi, że w żłobku ma całą masę kolegów i koleżanek, z którymi może się bawić cały dzień. Wszystkie piękne i kolorowe zabawki są do jego dyspozycji. Pamiętaj, by wziął ze sobą swojego ulubionego pluszaka :-)
Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *