Niemowlę

Pobawmy się! Pomysły na zabawy z półrocznym dzieckiem

Kolory, klocki, zdjęcia – to tylko niektóre rzeczy, jakimi możesz zainteresować swoje sześciomiesięczne niemowlę. Poznaj kilka prostych zabaw, dzięki którym twój maluch nauczy się nowych ciekawych rzeczy o swoich najbliższych i otaczającym go świecie. Postępy, które dziecko dzięki nim uczyni przyniosą ci z pewnością wiele radości.

Zrób dziecku album ze zdjęciamialbum na zdj

Umiejętność rozpoznawania znajomych twarzy jest dla dziecka olbrzymim przeżyciem. Jednym z najwspanialszych prezentów, który może od ciebie dostać półroczny malec jest własny album ze zdjęciami. Dzięki niemu nauczy się rozpoznawać twarze i znane przedmioty, będzie też trenować motorykę palców.

Potrzebne ci będą: mały album do zdjęć, najlepiej z plastikowymi kieszonkami, które będą chronić zdjęcia przed uszkodzeniem.

Nie trzeba chyba wyjaśniać, w jaki sposób bawić się nim z dzieckiem. Ważne, aby na fotografiach dziecko widziało siebie – oczywiście nie wszystkie zdjęcia muszą być zdjęciami dziecka. Mogą się tam też znajdować twarze osób, które dziecko zna – rodziców, dziadków znajomych, zwierząt domowych, oraz zdjęcia znanych przedmiotóbaby-polka-dot-q410234m-bluew – ulubionej zabawki, wózka, mijanych na spacerze znanych miejsc. Podaruj dziecku album, powiedz mu, że teraz należy do niego, usiądź obok, pokazuj i nazywaj wszystkie osoby i przedmioty.

Jednocześnie zachęcaj dziecko, aby samo przewracało strony chwytając je między kciukiem a palcem wskazującym. Pamiętaj, żeby niczego nie robić na siłę. Na wszystko przyjdzie czas. Zobaczysz, że dziecko wkrótce przyzwyczai się do nowej zabawki, będzie miało w albumie nawet swoją ulubioną fotografię i będzie go przeglądać niczym ukochaną książeczkę.

Wieża z klocków

Wydawało ci się, że na klocki jest jeszcze za wcześnie? Niekoniecznie! Spróbuj bawić się nimi ze swoim półrocznym dzieckiem w następujący sposób:

Potrzebne ci będą: klocki

Usiądź z dzieckiem na ziemi (najlepiej na podłodze) i ustaw z klocków jak najwyższą wieżę. Nie musi być stabilna. W naszej zabawie chodzi właśnie o to, aby wieża się zawaliła. Będzie to zadanie dla twojego malucha. Czynność możesz śmiało powtarzać. Dziecku będzie się to podobało, zabawa trenuje koordynację ręki i oka oraz dostarcza dziecku doznań akustycznych.

pilch klocki kolorowe

Przygotuj w domu własnoręczne lawowe lampki

Wprowadź swoje dziecko do świata kolorów poprzez zabawę. Przygotuj w domu własnoręczne lawowe lampki, których kolory i bąble z pewnością zafascynują malucha.

Potrzebne ci będą: szklana lub plastikowa przeźroczysta zakręcana butelka, barwniki spożywcze, olej roślinny, woda, tabletki musujące.

Przygotowanie:

¾ butelki napełnij olejem roślinnym, dolej wody do pełna, dodaj kilkanaście kropli barwnika. Na sam koniec stopniowo wsyp do butelki rozdrobnioną musującą  tabletkę. Zakręć wieczko i obserwuj kolorowe bąble. Kiedy efekt ustanie można wrzucić do butelki kolejną tabletkę. Wiele pomysłów na domowe lawowe lampki znajdziesz też na internecie. Przygotuj lampki w różnych kolorach i poznawaj wspaniały świat barw razem z twoim dzieckiem.

Przyda się wszystko, co znajdziesz w domu!

Dzieci bardzo często najchętniej bawią się przedmiotami codziennego użytku. Niektóre je rozbawiają, inne uczą rozumienia otaczającego je świata, przestrzeni i zasad w nich panujących.

Potrzebne ci będą: różne przedmioty z gospodarstwa domowego

Zacząć możesz szafką – otwieraj ją i zamykaj. Wieczorem zapalaj i gaś światło, włączaj i wyłączaj telewizor za pomocą pilota. Odkręcaj i zakręcaj kurek z wodą w łazience. Pomysłów jest nieskończoność. Pamiętaj jednak, aby przy tej zabawie zawsze towarzyszyć dziecku!

Nie zapominaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Niektóre dzieci będą gotowe na powyższe zabawy kilka tygodni później.

Życzymy wspaniałej i radosnej zabawy!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *