Nowoczesny rodzic

Problemy w pierwszych dniach karmienia piersią

W pierwszych dniach karmienia piersią może Cię zaskoczyć kilka problemów. Wybraliśmy dla Ciebie te najczęściej występujące.

Obolałe brodawki

Choć karmienie piersią jest sprawą indywidualną, możemy być zgodni co do jednego – nie powinno powodować bólu. Przez pierwsze dni Twoje sutki będą oczywiście trochę nadwrażliwe, jednak jeśli po jakimś czasie dalej będziesz cierpieć katusze, oznacza to, że należy zmienić. Zazwyczaj problem tkwi w technice lub przybranej pozycji, choć może również być zależny od infekcji lub regularnych ruchów języka ograniczonych krótkim dziecięcym wiązadełkiem.

Objawy i przyczyny

Najczęściej ból wywoływany jest złym przystawianiem dziecka do piersi. Regularne ocieranie może skutkować drobnymi rankami i zwiększeniem wrażliwości delikatnej skórki. Upewnij się, że nie cierpisz na drożdżycę i że wiązadełko Twojego maluszka ma odpowiednią długość. Skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną. Warto również zaczerpnąć rady i konsultantki laktacyjnej.

Rozwiązanieavent_moisturing_nipple_cream_overlay

Najprostszym sposobem na udoskonalenie karmienia jest odpowiednie przystawianie dziecka do piersi. Jeśli od razu czujesz ból, oddal malucha od piersi (wsadź mu delikatnie do buzi czysty palec, a puści sutek) i spróbuj go przystawić jeszcze raz. Powinno mieć jak największą część Twojej brodawki w ustach.

Cenne są rady udzielane przez położną i konsultantkę laktacyjną.
W szpitalu powinnaś zostać poinstruowana jak odpowiednio karmić noworodka, zawsze jednak możesz dopytać położną w czasie wizyty kontrolnej.

Na podrażnione brodawki pomaga posmarowanie ich kapką mleka. Przy prawdziwie obolałych sutkach powinnaś sięgnąć po specjalistyczny krem na brodawki, który będzie intensywnie regenerował delikatną skórę. Pomóc mogą również muszle laktacyjne, które chronią sutki przed otarciami powodowanymi przez ubranie, zapewniają odpowiednią wentylację i można ich używać jako osłonkę podczas karmienia piersią i odciągania pokarmu.

avent-komfortni-sada-musli-sberace-mat

Niedostatek mleka

Zwłaszcza mamy, które po raz pierwszy rodziły mają obawy, iż nie będą w stanie produkować wystarczającej ilości mleka dla swojego dziecka. Nie ma co się martwić na zapas, problem ten zależy bardzo często od psychiki, fizycznie jesteśmy w stanie wykarmić swoje dzieci. Wraz z karmieniem stymulowany jest proces laktacyjny, pamiętaj jednak, by karmić dziecko naprzemiennie – raz jedną, raz drugą piersią.

Objawy i przyczyny

Maluch, który otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu zapełnia przynajmniej 6 pieluszek dziennie, a jego stolec jest żółty i miękki. Noworodek powinien również stale przybierać na wadze i tuż po przebudzeniu mieć energię i reagować bez problemu na bodźce. Jeśli w którymś z tych punktów widzisz rozbieżność z zachowaniem Twojego dziecka może to oznaczać, że potrzebuje ono więcej mleka.

Rozwiązanie

Nie bój się. To naturalne, że dziecko przechodzi różne etapy wzrostu, a podczas nich przejawia różne zapotrzebowanie na pokarm. Może Ci się wydawać, że maluch zachowuje się jakby nie jadł przez tydzień, ale po prostu jest potrzeby rosną.

Gdy tylko zaczniesz częściej karmić, Twoje ciało zareaguje wzmożeniem laktacji. Regularna stymulacja mechaniczna po każdym karmieniu również powinna wesprzeć ten proces. Czasem niedostatek pokarmu wynika z nieprawidłowego przyssania się dziecka do piersi. Jeśli nie jesteście w stanie poradzić sobie z tym problemem poradź się położnej lub konsultantki laktacyjnej.

Nabrzmiałe piersi

Problem ten może wynikać z gorszej przepustowości płynów, gromadzenia się pokarmu w formie guzków lub zapalenia piersi, a nie tylko zwiększoną laktacją. Także niedostateczne czy nieumiejętne karmienie może wzmagać nabrzmiałość piersi.

Objawy i przyczyny

Twoje piersi zaczynają wyraźnie nabrzmiewać, są twarde, czujesz ból nawet przy poruszaniu się. Jesteś w stanie wyczuć pod powierzchnią skóry twarde, nabrzmiałe gruczoły i problem nie znika po karmieniu. W takich sytuacjach, przy nadmiernym gromadzeniu się pokarmu dziecko może mieć problem z odsysaniem mleka.

Rozwiązanieavent-prsni-termovlozka-2ks

Wypróbuj inne techniki karmienia i odciągaj nadmiar pokarmu. Delikatnie masuj piersi, by rozbić grudki. Porady związane z masażem znajdziesz w artykule: Jak prawidłowo odciągać pokarm? Pomóc powinny również wkładki żelowe, które można stosować zarówno na ciepło, jak i na zimno. Pierwszy sposób najlepiej zastosować przed karmieniem, ponieważ ciepło stymuluje wypływ mleka. Drugi natomiast idealnie nadaje się na łagodzenie podrażnień po karmieniu. Warto też pomyśle o używaniu specjalnych nakładek do karmienia, które chronią brodawki.

Zatkanie przewodu mlecznego

Częstą przyczyną przytkanych kanałów jest tkanka tłuszczowa odkładana przez organizm właśnie po to, by chronić przewód mleczny, lub zbyt duże zwężenie kanału. Czasem przyczyną może być zbyt duży ucisk na pierś, uraz mechaniczny lub niedostateczne odciąganie pokarmu. Zaniedbanie problemu z przytkanym przewodem mlecznym może prowadzić do zapalenia gruczołu mlekowego.

Objawy i przyczyny

Zablokowany przewód mleczny możesz rozpoznać niemal od razu. Poczujesz napięcie w piersiach, twardość, grudki. Może temu towarzyszyć również opuchlizna i zaczerwienienie.

Rozwiązanie

Najważniejszym i dającym największe efekty rozwiązaniem jest regularne karmienie i odciąganie pokarmu. Staraj się wypróbować również różne techniki, czasem też może się okazać, że Twoje piersi wymagają nieco innej pozycji.

Zapalnie gruczołu mlekowego

Zapalenie piersi, gdy nie jest leczone może się przerodzić w naprawdę ostrą infekcję. Przyczyny są różne – nadmiar mleka, przytkanie przewodu mlekowego czy popękaną brodawką. Zdarza się również, że pojawia się zupełnie bez przyczyny.

Objawy i przyczyny

Pierwszą rzeczą, jaką poczujesz będzie nieprzyjemny ból, gorąco i napięcie. Dostrzeżesz również czerwone plamy na piersi. Możesz mieć również podwyższoną temperaturę oraz objawy przypominające przeziębienie.

Rozwiązanie

Karm malucha i odciągaj pokarm regularnie. Ciepłe okłady przed karmieniem powinny pomóc w uwalnianiu pokarmu. Odciągaj pokarm najczęściej jak się da. Znajdź własną technikę i pozycję przy karmieniu. Jeśli te sposoby nie rozwiązują problemu wybierz się do swojego lekarza.

Infekcja grzybiczna

Infekcja grzybiczna może dotyczyć nie tylko Ciebie, ale i Twojego dziecka. Zazwyczaj występuje po pierwszych tygodniach karmienia piersią. Przyczyną może być antybiotykoterapia, która zabija właściwą florę bakteryjną, ale również niedostateczna higiena.

Objawy i przyczyny

Obolałe i mocno zaczerwienione sutki, uczucie pieczenia oraz swędzenie mogą wskazywać na drożdżycę. U maluszka zauważysz białawe miejsca z zaczerwieniami.

Rozwiązanie

Infekcje grzybiczne należy leczyć zarówno u matki, jak i u dziecka. Stały kontakt poprzez karmienie sprawia, że mama może zarazić się czymś od dziecka, a dziecko od mamy. Dlatego najlepiej umówić się na wizytę u lekarza, który przygotuje odpowiednią kurację.

Nadmiar mleka

Na samym początku Twoje mleko będzie trochę tryskać, dopiero po jakimś czasie strumień ustabilizuje się. Mocny strumień sprawia, że dziecko może się dławić podczas karmienia oraz połykać powietrze.

Objawy i przyczyny

Zazwyczaj silny strumień mleka pojawia się u mam, które cierpią na przytkanie przewodu mlekowego czy zapalenie piersi.

Rozwiązanie

Podczas każdego karmienia karm tylko jedną piersią. Pozostaw malucha przy stuku tak długo aż będzie tego potrzebował. Pierwszy, silny strumień skieruj na ręcznik, a dziecko przystaw dopiero gdy ciśnienie się wyrówna. Podczas następnego karmienia wykorzystaj drugą pierś.

Płaskie lub wklęsłe brodawki

Wklęsłe czy płaskie brodawki występują u 1 na 10 kobiet. Przyczyną ich występowania jest krótki kanał mleczny, który blokuje brodawkę wciągając ją do wnętrza piersi. Pomóc może przybranie odpowiedniej pozycji. Dziecko ssąc pierś może wyciągnąć brodawkę na zewnątrz.

Pomóc może również AVENT Niplette. Działa on na bazie podciśnienia, które stymuluje kanały mleczne i wyciąga wklęsłą brodawkę. Najlepiej zacznij używać AVENT Niplette już przed ciążą lub w czasie 2 pierwszych trymestrów ciąży, zanim Twoje sutki zaczną być nadwrażliwe. Gdy Twoje dziecko będzie już na świecie wyciągaj brodawki na 5 minut przed karmieniem. Pomóc może również odciąganie mleka tuż przed samym przystawieniem malucha.

Odsávačky PL

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *