Nowoczesny rodzic

Dlaczego po porodzie wypadają włosy?

Każda kobieta chce mieć gęste, zdrowe i silne włosy, które by lśniły pięknie przyprawiając mężczyzn o zawrót głowy. Pomimo starań zdarza się jednak, że czasem włosy zaczynają wypadać znacznie bardziej niż zazwyczaj. Dlaczego po porodzie spotykamy się z taką sytuacją?

Przyczyny nasilonego wypadania włosów

Na zdrowie i piękno naszych włosów ma wpływ kilka czynników takich jak: prawidłowe odżywianie, odpowiednio dobrany szampon, regularne mycie włosów i częstotliwość wizyt u fryzjera.

Jednym z powodów wypadania włosów jest niedobór białka, żelaza (skutkujący zazwyczaj anemią), nadmierna ekspozycja na słońce, choroby skóry głowy. Silny wpływ na kondycję włosów mają również stres, terapie hormonalne i wszelkie zmiany związane z gospodarką hormonalną. Te pojawiają się właśnie po porodzie, kiedy to organizm kobiety musi stopniowo wrócić do stanu sprzed ciąży. Farbowanie, trwała oraz niektóre leki również osłabiają włosy, a kumulacja wielu czynników, w połączeniu z uwarunkowaniami genetycznymi może spowodować naprawdę poważny problem, którego nie da się nie zauważyć.

U mężczyzn wypadanie włosów może powodować nawet pełne łysienie. W przypadku kobiet całkowita utrata włosów z przyczyn czysto genetycznych jest bardzo rzadka.

Po porodzie

Zdecydowana większość mam doświadczyła nasilonego wypadania włosów po porodzie. Możesz mieć nawet wrażenie, że tracisz całe garści włosów. Normalnie człowiek traci w ciągu doby ok. 100 włosów, u kobiet po porodzie zwiększa się ta liczba ok. 5-krotnie.

Dotyczy to 40-50 % świeżo upieczonych mam. Zazwyczaj problem ten pojawia się 3 miesiące po porodzie, kiedy spada poziom estrogenów.

W okresie ciąży stężenie tych hormonów jest bardzo wysokie, co pobudza mieszki włosowe i jednocześnie hamuje wypadanie włosów. Zastanów się teraz, zauważyłaś może podczas ciąży, że Twoje włosy były gęstsze i znacznie silniejsze? Nie traciłaś ich tyle, ile traci normalny człowiek, natomiast po wydaniu malucha na świat zaczynasz pozbywać się tych włosów, które nie wypadły w okresie ostatnich 9 miesięcy.

Karmienie piersią

Wpływ na wypadanie włosów ma również karmienie piersią oraz zmiany hormonalne w organizmie, które wywołuje. Kobieta karmiąca powinna trzymać się odpowiedniej diety i unikać używek. Ważne jest to, by jadłospis był zrównoważony i zawierał sporo ryb. Jeśli będziesz przestrzegać tych zasad na pewno wesprzesz szybką regenerację włosów.

Odbudowa

Nie martw się. Jeśli przyczyna Twojego problemu z wypadającymi włosami leży w gospodarce hormonalnej, sytuacja powinna się sama poprawić po kilku miesiącach. Zazwyczaj włosy zaczynają wypadać ok. 3-4 miesiąca po porodzie, natomiast proces ten kończy się między 6 a 12 miesiącem. Gdyby jednak nie doszło do poprawy skontaktuj się z lekarzem, ponieważ przyczyna może leżeć gdzie indziej.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *