Ciąża

Przebieg właściwego przybierania na wadze w ciąży

W poprzednim artykule, analizowaliśmy już wcześniej przyrost wagi w ciąży. Dzisiaj chcielibyśmy Ci obrazowo przybliżyć, jak rzeczony przyrost 7,5 – 15 kilogramów rozłożyć proporcjonalnie w okresie całej ciąży.

Jeśli nie mieścisz się ściśle w tabelkach, nie martw się, wszak każda mama jest nieco inna. Jeśli miałabyś jakiekolwiek wątpliwości na temat swojej wagi, poproś o konsultację swojego ginekologa.

W czasie ciąży powinnaś skupić się na tym, co jesz. Udowodniono naukowo, że to, co zjadasz w ciąży, ma ogromny wpływ na zdrowie Twojego dziecka.

Jak przybierać prawidłowo?

W ciągu pierwszego trymestru nie trzeba zwiększać poboru energii. Od drugiego trymestru powinien być już zwiększony o mniej więcej 200 – 3000 kcal (840 – 1260 KJ) dziennie. Dla lepszego wyobrażenia – 200 kcal odpowiada na przykład jednemu większemu jabłku i jednemu średniotłustemu jogurtowi. Całkowity średni pobór energetyczny kobiety ciężarnej miałby ustalić się na poziomie około 2 400 kcal dziennie.

Najlepiej będzie, jeśli dzienną ilość pożywienia podzielisz na kilka mniejszych porcji. W idealnym przypadku powinnaś jeść 5 – 6 razy dziennie. Dzięki temu nie tylko obniżysz prawdopodobieństwo nabierania „zbędnych” kilogramów, ale ponadto w cień usuną się problemy trawienne, nudności a możliwe, że i zgaga. Wybieraj lekkie posiłki i nie zapominaj o wystarczającej ilości owoców i warzyw. Staraj się posyłać dziecku do brzuszka tylko to, co najlepsze!

Prawidłowy przyrost wagi w okresie ciąży

 

Przebieg przybierania na wadze

• 1. trymestr. Ten okres pozostaje pod wpływem czynników zewnętrznych. U każdej mamy przebiega inaczej, bardzo indywidualnie. Na początku ciąży możesz cierpieć na nudności, wzdęcia, problemy z odżywianiem, nieustanne uczucie głodu, nieposkromione smakami. Czasami pojawi się wszystko na raz. Wielką rolę gra wtedy kondycja przyszłej mamy – czy ćwiczyła, miała nadwagę lub niedowagę itd. Niemniej jednak optymalny przyrost wagi w ciągu trzech pierwszych miesięcy to około 2 kilogramy.
• 2. trymestr. W większości przypadków ciało mamy jest już oswojone z ciążą, ustala się poziom hormonów. HCG, tzw. hormon ciążowy osiągnął już swój szczyt i zaczyna spadać. Ciążówki przestają odczuwać wilczy apetyt, mdłości i specyficzne zachcianki smakowe i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przeszły na zwykły jadłospis. W okresie dwóch trzecich ciąży przyszła mama przytyje ok. 500 g tygodniowo. Całkowity przyrost wagi powinien wynosić maksymalnie 8 kilogramów na koniec szóstego miesiąca.
• 3. trymestr. Może się zdarzyć, że przez jakiś czas waga zatrzyma się w miejscu, ale nie powinno to trwać długo. Jeśli zaobserwowałabyś spadek wagi lub – wręcz przeciwnie – szybkie tycie, skonsultuj swoją sytuację z lekarzem. W czasie trzech ostatnich miesięcy przed porodem powinnaś przytyć 4 – 7 kilogramów.

Zawsze miej na uwadze, że każda z nas jest inna i nie jest możliwe, żebyśmy wszystkie przybierały na wadze identycznie. Zwłaszcza, jeśli jedna kobieta ma nadwagę, inna cierpi na niedowagę a jeszcze inna jest z kolei chora. Każdy przypadek jest inny i jeśli cokolwiek związanego z wagą spędzałoby Ci sen z powiek, nie wstydź się zwrócić o radę do swojego ginekologa.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *