Ciąża

Przewodnik ciążowy – 12. tydzień

Możecie już ogłosić rodzinie dobre wieści :) Zazwyczaj wstrzymuje się z informowaniem o ciąży do 12.  tygodnia i czeka, aż maluszek na dobre przejdzie do fazy płodowej. Jeśli do tej pory Twój lekarz nie założył Ci karty ciąży, przy kolejnej wizycie na pewno to zrobi. Będzie zapisywał w niej najważniejsze informacje dotyczące zdrowia Twojego i Twojego dziecka.

Jak zmienia się Twoje ciało?

Zauważyłaś pewnie, że ostatnio Twoje włosy są silniejszegęstsze. Pewnie znajomi zwracają uwagę na to, jak pięknie błyszczą. Czasem jednak możesz mieć wrażenie, ze przetłuszczają się znacznie szybciej. Postaraj się kupić dobry szampon bez parabenów i zawsze podczas kąpieli nakładaj go dwukrotnie. Może to być szampon dla niemowląt, jest łagodny dla włosów i skóry głowy, np. Ziaja. Nie wystawiaj się bezpośrednio na słońce – w czasie ciąży skóra bardzo łatwo ulega przebarwieniom. Możesz zauważyć również, że znacznie szybciej bije Twoje serce. Nie jest to powód do zmartwień – istnieje bardzo łatwe wytłumaczenie dla tego objawu. Powoduje to zwiększona ilość krwi w Twoim obiegu, która ma za zadanie zaopatrzyć w składniki odżywcze również Twojego maluszka.

Powoli mijają dolegliwości ciążowe typowe dla 1. trymestru. Mogą Cię jeszcze męczyć mdłości, ale zmęczenie powinno zniknąć. Co więcej, możesz poczuć ogromny zastrzyk energii, który Twoim bliskim będzie się wydawał dziwny w porównaniu z przemęczeniem w ostatnich tygodniach. Warto wykorzystać tę zmianę i pomyśleć o aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenie w czasie ciąży przygotowuje kobietę do porodu, a ponadto pomaga redukować stres. o ile Twoja ciążą nie jest zagrożona lub nie istnieją inne przeciwwskazania zalecamy pływanie, jogę i spacery.

Co czeka Cię u lekarza?

Jeśli nie wykonałaś jeszcze testu PAPP-A pamiętaj, że masz na to czas do 14. tygodnia (13. tygodnia i 6. dnia). Tak jak wspominaliśmy w zeszłym tygodniu, jest to odpłatne badanie prenatalne, które pozwala określić ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau. w czasie cięży masz prawo do bezpłatnych wizyt u ginekologa w ramach ubezpieczenie NFZ, podczas których nieodpłatnie możesz wykonać badanie ginekologiczne i położnicze, cytologię (o ile nie wykonywałaś jej w ciągu ostatnich 6 miesięcy), badanie dna macicy. Lekarz może również zlecić szczegółowe badanie krwi, moczu i kału. Na wizytach będziecie również kontrolować wagę i wzrost indeksu i masy ciała.

Uwaga na infekcje intymne

Możesz zauważyć zwiększoną wydzielinę z pochwy. o ile nie ma ona nieprzyjemnego zapachu i jest przeźroczysta nie masz czym się martwić. Gdybyś jednak odczuwała dyskomfort, a wydzielina była inna niż dotychczas, powinnaś zwrócić się z tym problemem do lekarza.

Jak rozwija się maluszek?

11894031_805147966269126_2927046647073622885_o

Dziecko ma już ok. 6-7 cm i waży od 10 do 14 g. Rozwijają się u niego narządy płciowe, jednak jeszcze nie jest możliwe rozpoznanie, czy spodziewasz się dziewczynki czy chłopca. Maluszek już teraz z  niezwykłą wrażliwością reaguje na bodźce zewnętrzne, dlatego ważne jest, byś zadbała o spokojne otoczenie. w tej chwili rozwija się mózg Twojego dziecka, dlatego unikaj wszystkich szkodliwych substancji. Jego układ pokarmowy przystosowuje się powoli do trawienia pokarmu, w jelitach pojawiają się pierwsze ruchy perystaltyczne. Nerki podjęły już funkcję wytwarzania moczu, jednak mocz składem przypomina bardziej płyn owodniowy.

Szpik kostny wytwarza krwinki białe, które zaraz po narodzinach będą chronić Twojego maluszka przed infekcjami. Około 12 tygodnia powstaje również otwór odbytu i kończy się rozwój strun głosowych, Twoje dziecko potrafi już rozpoznawać smak, ponieważ wykształciły się już kubki smakowe.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *