Ciąża

Przewodnik ciążowy – 14. tydzień

Rozpoczęłaś 14. tydzień ciąży i prawdopodobnie już dosyć wyraźnie widać, że spodziewasz się dziecka. Jeśli nie, nie martw się! Co  się odwlecze to nie uciecze, jeszcze będziesz tęsknić za lekkością i swobodą. :)

Objawy

W Twoim organizmie krążą ogromne ilości estrogenu, dzięki czemu znajomi prawią Ci pewnie komplementy. Twój partner na pewno to zauważył, możesz odczuwać zwiększone zainteresowanie z jego strony. Bardzo dobrze, Tobie powinno wrócić libido i po trudnym pierwszym trymestrze wreszcie będziesz odczuwać radość z seksu. Unikajcie jednak głębokiej penetracji, ponieważ czasem może się ona kończyć plamieniem.

Większość objawów związanych z 1. trymestrem powinno już minąć. Może jeszcze pozostać uczucie parcia na pęcherz, powodowane powiększającą się dynamicznie macicą. Teraz, wraz z płynem owodniowym waży ok. 0,5 kg! Zdarza się, że już w 14 tygodniu ciąży u niektórych kobiet pojawiają się obrzęki nóg. Niestety jest to dolegliwość, która prawdopodobnie będzie Ci towarzyszyć aż do porodu. Przerzuć się na skarpetki bezuciskowe i wygodne buty.

Co czeka Cię u lekarza?

Jeśli nie wykonałaś jeszcze badania prenatalnego PAPP-A, to już naprawdę ostatni moment. Choć badanie jest płatne, warto je wykonać. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Przewodnik ciążowy – 12. tydzień. Jeśli w tym tygodniu wybierzesz się na wizytę do lekarza, dowiesz się, że łożysko jest już w pełni wykształcone. Maluszek jest małym wiercipiętą, co może być widoczne na badaniu USG. Lekarz zmierzy Ci również ciśnienie. Jeśli sama zauważyłaś, że ostatnio jest podniesione, powinnaś to zgłosić. Wiąże się to ze zwiększoną ilością krwi w krwiobiegu, jednak znaczny wzrost ciśnienia tętniczego może być niepokojący.

Czasem w 14. tygodniu jest już możliwe określenie płci dziecka, jednak nie zawsze możesz polegać w 100% na tym rezultacie. Wargi sromowe dziewczynek są na tym etapie rozwoju przerośnięte, przez co mylnie mogą być uznane za penisa. Dla większej pewności poczekaj jeszcze 1-2 tygodnie.

Jak rozwija się maluszek?

Dziecko mierzy obecnie ok. 9 cm i waży 40-50 g. Ma już wykształconą twarz, pojawiają się u niego nawet rzęsy i brwi. Pojawia się też pierwsze owłosienie, tzw. lanugo (kosmówka). Będzie pokrywać ono całe ciało maluszka. Jest odpowiednikiem futra u zwierzą, pozostałością ukazującą ewolucję człowieka. Zaniknie najprawdopodobniej w 7. lub 8. miesiącu. Czasem pozostaje do narodzin, jednak szybko nie będzie po nim śladu.

Ciało powoli zmienia proporcje – głowa stanowi obecnie ok. 1/3 jego długości. Na tym etapie każdy maluch rośnie inaczej i nie powinnaś porównywać swojego dziecka do dzieci koleżanek.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *