Ciąża

Przewodnik ciążowy – 16. tydzień

W tym tygodniu  przede wszystkim rozwija się twarz maluszka. Gdybyś miała szansę się jej przyjrzeć, zobaczyłabyś już male brewki i rzęsty oraz kształtny, choć dosyć płaski nosek.

Zmiany w Twoim ciele

Po 16. tygodniu praktycznie nie dochodzi do poronienia, dlatego możesz się troszkę zrelaksować. Oczywiście nadal dbaj o siebie, zdrowo się odżywiaj i staraj się unikać stresu, by zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu. Gdy kobieta nie ma zapewnionego spokoju i denerwuje się, w jej organizmie wydzielana jest adrenalina, która może spowodować skurcze macicy, a te mogą zainicjować akcję porodową. Dbaj zatem o to, by być zawsze wyspana i wypoczęta.

Choć wszystkie typowe objawy 1. trymestru już dawno Cię opuściły, możesz powoli odczuwać inne nieprzyjemne dolegliwości. W zeszłym tygodniu wspominaliśmy o zaparciach. Jeśli nadal masz problem z wypróżnianiem, spróbuj rano, na ok. pół godziny przed właściwym śniadaniem zjeść jabłko, avocado lub dojrzałe kiwi (tutaj uwaga jeśli masz alergię na cytrusy). Owoce te mają łagodne działanie przeczyszczające – stymulują mięśnie jelit do pracy i ułatwiają wypróżnianie.

Inną dolegliwością, dosyć nieprzyjemną, a na pewno niezbyt estetyczną, są żylaki. Zazwyczaj pojawiają się one u kobiet, które sporo przytyły podczas ciąży. Powodują je problemy z krążeniem, choć mają one również podłoże genetyczne.

Jednak kwestie estetyczne są w tym wypadku sprawą drugorzędną, ponieważ żylaki przede wszystkim wiążą się z bólem, kurczami, mrowieniem czy uczuciem ciężkości. Jak możesz poradzić sobie z problemem żylaków w ciąży?

Przede wszystkim regularnie ćwicz i unikaj nadmiernego ogrzewania nóg oraz długotrwałego stania. Gorące kąpiele czy prysznice nie są wskazane w przypadku problemów z żylakami. Pilnuj, by w Twojej diecie nie zabrakło burakówborówek, które wspierają układ krążenia i wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych. Unikaj obciskającej bielizny, pomyśl również o specjalnych rajstopach przeznaczonych dla osób z żylakami.

Objawy fizyczne to jednak nie wszystko. Wiele kobiet ok. 16. tygodnia zauważa u siebie (choć częściej zauważają to bliscy) problemy z koncentracją. Nie martw się zbytnio, jest to zupełnie normalna przypadłość, która wkrótce zniknie. Dobrze by jednak było, żeby miał Cię ktoś na oku. Pamiętaj o wyłączaniu żelazka czy prostownicy, lub poproś bliskich, by zerkali zawsze przed wyjściem z domu, czy wszystko zostało wyłączone.

weleda-olejekJeśli nadal nie używasz kremów czy olejków na rozstępy, warto pomyśleć o regularnym stosowaniu. Wkrótce mogą pojawić się pierwsze ślady pęknięć na skórze. Musisz mieć świadomość, że rozstępy nie znikną – mogą jedynie stać się jaśniejsze. Dlatego ważne jest, by zawczasu zadbać o skórę. Przynajmniej raz dziennie wcieraj w najbardziej narażone miejsca specjalny olejek przeciwko rozstępom.

Co czeka Cię u lekarza?

Szanse na ustalenie płci dziecka są naprawdę wysokie! Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od ułożenia maluszka i tempa rozwoju narządów płciowych. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca odbycie kolejnej wizyty ginekologicznej między 15. a 20. tygodniem ciąży, dlatego jeśli jeszcze się nie wybrałaś, zapisz to sobie szybko do kalendarza. Podczas tego badania lekarz nie tylko skupi się na ogólnym przebiegu ciąży, ale również oceni rozwój dziecka, jego wymiary, wagę, stan wód płodowych czy łożyska.

Jak rozwija się maluszek?

W tym tygodniu zmiany zachodzą przede wszystkim na twarzy dziecka. Przypomina już ona buzię noworodka. Oczy przemieszczają się trochę niżej, zaczynają się też lekko poruszać pod wciąż zamkniętymi powiekami. Maluszek waży już ponad 100 g, a mierzy ok. 12 cm (pamiętaj jednak, że na tym etapie każdy maluszek rozwija się w swoim własnym tempie). Rozwój uszuzmysłu słuchu sprawia, że do maluszka dochodzą wreszcie dźwięki z zewnątrz. Koniecznie słuchaj w tym czasie dobrej, relaksującej muzyki! :-) Pierwsze odruchy błędnikowe umożliwiają maluchowi ćwiczenie zmysłu równowagi.

banner rozstępy

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *