Ciąża

Przewodnik ciążowy – 18. tydzień

Zgaga, niestrawność, ciągły apetyt… Te objawy nie powinny Cię zaskoczyć. Są wynikiem przemieszczania się stale powiększającej się macicy. Możesz również zauważyć, że Twój pępek staje się wypukły. Zmiana ta zachodzi u kobiet, które przed ciążą miały wklęsły pępek. Nie martw się jednak, po porodzie wszystko wróci do normy!

Zmiany w Twoim ciele

Bóle kręgosłupa, na które narzeka większość ciężarnych zazwyczaj pojawiają się około 18. tygodnia. Związane są nie tylko z większym ciężarem, ale przede wszystkim z jego umiejscowieniem. Zmienia się u Ciebie środek ciężkości, a kręgosłup stara się dostosować do tej nowej sytuacji. Dyskomfort mogą również powodować obrzęki nóg. Pomóc mogą specjalne wkładki ortopedyczne, które wpłyną lekko na środek ciężkości. Czasem wystarczy poleżeć chwilkę z nogami uniesionymi troszkę wyżej, by usprawnić krążenie w kończynach dolnych.

Innym objawem, dosyć uciążliwym, są zawroty głowyzasłabnięcia. Staraj się regularnie mierzyć ciśnienie krwi – jego spadki są wynikiem rozszerzenia naczyń krwionośnych. Jeśli dolegliwości te stają się dla Ciebie bardzo uciążliwe, nie wahaj się przed konsultacją z lekarzem. Istnieje wiele leków, które mogą być przyjmowane przez kobiety w ciąży, ponieważ nie maja wpływu na rozwój dziecka.

Wizyta u lekarza

W 18. tygodniu serce maluszka jest już na tyle rozwinięte, by podczas badania USG można było wykryć jego ewentualne wady. Nie zapomnij również o wykonaniu badań kontrolnych. Choroby takie jak cukrzyca ciążowa lub anemia mają negatywny wpływ nie tylko na matkę, ale również na dziecko. Im szybciej zaczniesz je leczyć, tym lepiej. Nie musisz od razu przyjmować leków, czasem wystarczy zmiana jadłospisu (więcej w artykule: Typowe dolegliwości w czasie ciąży). Zadbaj o prawidłową dietę i pamiętaj, że musisz jeść dla dwojga, a nie za dwoje.

Jak rozwija się maluszek?

Na dłoniach dziecka pojawiają się linie papilarne. Intensywnie rozwija się jego mózg, a wpływ na to maja nie tylko geny, ale również hormony i Twoje emocje. Zadbaj zatem o relaks i czysty umysł. Przejdź się na spacer, pójdź popływać lub po prosty puść sobie ulubiony film w domowym zaciszu :) Maluszek mierzy teraz ok. 15 cm, a waży prawie 200 g! Dzięki zmieniającym się proporcjom ciała coraz bardziej przypomina małe dziecko. Choć jego skóra nadal pozostaje przeźroczysta, zaczyna odkładać się pod nią tłuszcz, potrzebny jako warstwa izolacyjna, a także zaplecze energetyczne na pierwsze doby po porodzie, kiedy to zazwyczaj maleństwa tracą na wadze.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *