Nowoczesny rodzic

Zabawki edukacyjne są na topie

Nie liczy się to jakiej zabawki pragnęłaś Ty, kiedy byłaś jeszcze dzieckiem czy jaką najbardziej ekskluzywną zabawkę odkryłaś ostatnio w sklepie. Dziecko potrzebuje fizycznej i psychicznej stymulacji już od wczesnego dzieciństwa. Jeśli wprowadzisz do procesu wychowywania także zabawki edukacyjne, wesprzesz jego rozwój i usprawnisz drobną motorykę. Na co zwracać uwagę przy wyborze zabawek edukacyjnych dla dzieci?

Coraz więcej rodziców zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak ważny jest wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka. Staramy się wybierać rozważnej, kupować mniej, ale produkty lepszej jakości. Myślimy o tym, by zabawka była dobrana do wieku dziecka i stopnia jego rozwoju, chcemy, by pogłębiało ono swoje umiejętności i samodzielnie się uczyło.

12

7 cennych rad

 1. Zacznij od podstaw

Na początku wybierz zabawki, które uczą dzieci podstawowych rzeczy. Kolory, litery, cyfry. Później możesz wprowadzać zabawki uczące elementów alfabetu, matematyki czy ortografii.

 2. Różnice są dobre

Dzieci w dużym stopniu wykorzystują wszystkie swoje zmysły. Dlatego przy wyborze dbaj o różnorodność. Zabawki o różnych kształtach, różniące się w dotyku. Dzięki nim dziecko zacznie zauważać różnice i zapamiętywać je.

 3. Kolorowa nauka

Daj pierwszeństwo nie jednokolorowym, ale barwnym zabawkom. W różnych kolorach. Zabawa nimi zyska dodatkowy walor edukacyjny. Pytaj dziecko, jakie kolory mają poszczególne zabawki lub ich części.

90249-85918649024914. Stymulacja wyobraźni

Na przykład drewniana kuchenka lub stół małego majsterkowicza mogą przyciągnąć dzieci i zaszczepiać w nich kreatywność. Ten rodzaj zabawek pobudza chęć odgrywania różnych sytuacji, które obserwuje w codziennym życiu, stopniowego odgrywania rozmaitych roli, wymyślania scen z różnymi postaciami.

5.  Nie tylko jedna zabawka

Nie pozwól, aby Twoje dziecko bawiło się tylko jedną zabawką. Nawet jeśli będzie mieć swoją ulubioną, zachęcaj je, żeby bawiło się również innymi. To zapewni mu możliwość wyboru z urozmaiconej oferty. Pokaż mu, że zabawkami można bawić się na różne sposoby i odkrywać ich zastosowanie.

 6. Edukacyjne, ale proste

90650-8591864906505„Low tech” zamiast „high tech” lub „piękno tkwi w prostocie” nadal jest aktualne. Wraz z rozwojem techniki naturalnie rozwijał się i świat zabawek, ale proste zabawki, jak na przykład drewniane puzzle, zestaw klocków czy proste cymbałki nie powinny zniknąć z listy. Wręcz przeciwnie. Właśnie takie produkty specjaliści uznają za bardzo wartościowe w rozwoju i procesie nauczania.

 7. Zalecenia wiekowe i recenzje

Przy wyborze możesz kierować się dostępnym zaleceniem wiekowym i opiniami innych użytkowników. Na naszym blogu regularnie pojawiają się recenzje naszych klientek oraz blogujących mam, np. recenzja kloców drewnianych. Jednak ostateczny wybór i tak powinien najbardziej zależeć od tego, czy dana zabawka jest odpowiednia właśnie dla Twojego dziecka i jego charakteru.

Nasza rada: Zaprezentuj swojemu dziecku zabawkę w jak najatrakcyjniejszy sposób. Wciąż jesteś w jego świecie najważniejszą osobą. Nawet droga i zupełnie nowa zabawka może leżeć w kącie zupełnie niezauważona, jeśli nie pokażesz jej dziecku w ciekawy sposób. Baw się razem z nim!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *