Ciąża

Przewodnik ciążowy – 21. tydzień

Minęliśmy już półmetek ciąży i czas na pewne podsumowania. Prawdopodobnie znasz już płeć swojego dziecka i o ile zdecydowałaś się na badania prenatalne, masz za sobą USG genetyczne czy test PAPP-A.

Zmiany w Twoim ciele

Około 21. tygodnia wcale nie musi Ci doskwierać wiele nieprzyjemnych objawów ciąży – II trymestr jest stosunkowo przyjemny w porównaniu z I oraz III. Pewne dolegliwości jednak mogą się pojawić i warto się na nie przygotować. Należą do nich przede wszystkim hemoroidy, o których pisaliśmy już w artykule Przewodnik ciążowy – 20. tydzień. Możesz z nimi powalczyć przede wszystkim odpowiednią dietą.

Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku poważniejszej choroby, jaką jest cukrzyca ciążowa. Początkowo lekarze zalecają zmianę diety. W większości przypadków odpowiedni jadłospis wraz z regularnym mierzeniem cukru wystarczają, by zapanować nad cukrzycą ciążową. Jeśli jednak zmiana sposobu odżywania nie pomoże, wówczas podejmuje się decyzję o podawaniu insuliny.

Inną chorobą, która może się pojawić po 20. tygodniu ciąży (choć jej pojawienie się na tym etapie ciąży jest niezwykle rzadkie), jest cholestaza ciężarnych. Jej przyczyną jest wewnątrzwątrobowy zastój żółci, który wpływa na pracę wątroby. Typowym objawem jest uporczywy świąd skóry. Nie leczenie cholestazy ciążowej może prowadzić do przedwczesnego porodu. Zaburzenie pracy wątroby może prowadzić do problemów z krzepliwością krwi.

Cholestaza ciążowa to rzadka choroba, która dotyka tylko 4% ciężarnych Polek i objawia się  najczęściej dopiero po 30. tygodniu ciąży. Znika sama ok. 2-3 tygodnie po porodzie.

Wizyta u lekarza

Jeśli do 14. tygodnia ciąży nie wykonałaś badań prenatalnych, możesz jeszcze zdecydować się na test NIFTY, który również wykrywa choroby genetyczne takie jak zespół Downa, EdwardsaPatau, aneuploidii chromosomów płci oraz kilkunastu zespołów wad wrodzonych. Jest to odpłatne badanie, które jednak warto wykonać jeśli w Twojej rodzinie występują choroby genetyczne lub ukończyłaś już 35 rok życia. Jego wykrywalność stanowi przewyższa 99,5% i nie jest inwazyjne, w przeciwieństwie np. do amniopunkcji – potrzebna jest jedynie próbka krwi matki. Możesz wykonać je do 24. tygodnia ciąży.

Jak rozwija się maluszek?

W 21. tygodniu ciąży dziecko waży ok. 315 g i mierzy mniej więcej 18 cm. Pamiętaj jednak, że w II trymestrze ciąży wielkość dzieci jest kwestią bardzo indywidualną. Maluszek rozpoznaje już smaki: słony, kwaśny, gorzki oraz słodki i właśnie ten ostatni ma teraz największe znacznie. Wody płodowe mają lekko słodkawy smak, co zachęca dziecko do połykania ich. W ten sposób ćwiczy umiejętność oddychania. Połykanie płynu owodniowego stymuluje również jelita do tego, by zaczęły pracować. To co nie zostanie teraz przetrawione poczeka w jelicie grubym do porodu, by po przyjściu na świat być wydalonym w postaci smóki.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *