Ciąża

Przewodnik ciążowy – 22. tydzień

22. tydzień

Wasze dziecko dłużej śpi. Gdy się przebudzi uważnie nasłuchuje, co się dzieje dookoła. Może się zdarzyć, że z piersi zacznie ci wyciekać tzw. młodziwo, czyli siara wytwarza się pierwsze mleko.

Co robi twoje dziecko?

Mózg niemowlaka cały czas się powiększa. Kształtują się struktury, które odpowiadają za rozwój komórek mózgowych. Mózg dziecka rośnie do piątego roku życia. Tworzą się gruczoły potowe. Tęczówka zmienia kolor, a u chłopców kształtują się jąderka i pierwsza prymitywna sperma. Maleństwo ma jeszcze zamknięte oczy, ale ma już brwi i rzęsy. Ma długość 20 cm i waży 350 gram.

Co dzieje się z tobą?

Masz zwiększony apetyt, które czasami przypomina tzw. wilczy głód, przybierasz na wadze około 0,5 kg tygodniowo. Mogą dokuczać ci zaparcia, wzdęcia lub obrzęk nóg, zwłaszcza wokół kostek.

W nocy i podczas odpoczynku lepiej leż na lewym boku załagodzisz w ten sposób nacisk macicy na żyłę główną dolną, a tym samym zmniejszyć obrzęk nóg, co często zdarza się, gdy śpisz na plecach

Gdy, rośnie brzuszek

Niektóre mamy doświadczają tzw. fałszywych skurczów, we wczesnym stadium ciąży. Większość kobiet doświadcza tego typu skurczów w drugim albo trzecim trymestrze ciąży.

Istotą tego procesu są skurcze błony mięśniowej macicy, tzw. meometrium, czyli najgrubsza warstwa ścianki mięśnia macicy. Trwają one od jednej do dwóch minut. Możliwe jest, że w ogóle nie będziesz doświadczać tego typu skurczy.

Co może ci pomóc?

 • Odpowiednie nawodnienie – częste skurcze spowodowane brakiem płynów w organizmie, więc wskazane jest, aby pić w czasie ciąży 2,5 – 3 litry płynów dziennie.
 • Spokojny oddech – czasem może przynosić ulgę.
 • Zmiana pozycji – leżenie na lewym boku lub
 • Ciepły prysznic, kąpiel.
 • Częste oddawanie moczu – pełny pęcherz czasem może wywoływać skurcze.
 • Magnez (Mg) – niedobory magnezu to także przyczyna wszelkiego rodzaju skurczów, możesz stosować suplementy diety w postaci tabletek, saszetek rozpuszczalnych w wodzie, albo pić wodę mineralną bogatą w magnez i zbilansować dietę.

Czy mogę latać samolotem?

Najbardziej niebezpiecznym okresem jeśli chodzi o podróżowanie samolotem jest drugi i trzeci trymestr ciąży. Pomiędzy 28. a 36. tygodniem niektóre linie lotnicze wymagają specjalnego zaświadczenia lekarskiego dla kobiet w ciąży. Po 36 tygodniu ciąży latanie jest niewskazane. Jeśli planujesz wycieczkę lub urlop dowiedź się czy dany przewoźnik lotniczy nie zakazuje podróży kobietom ciężarnym.

Porady na koniec

Jeśli zauważyłaś już żółte plamy na biustonoszu oznacza to, że twoje piersi produkują tzw. pierwsze mleko. Może to być niewygodne, więc jeśli ci to przeszkadza możesz używać popularnych wkładek laktacyjnych.

Poprzedni artykułNastępny artykułRodzina 500plus – najważniejsze pytania, odpowiedzi, dokumenty

1 komentarz

 1. Ι needed to thаnk yoᥙ for this good read!! I ceгtainly loveԁ eveгy little bit
  of it. I have got you book marked to look at new
  stuff you post…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *