Ciąża

Przewodnik ciążowy – 24. tydzień

Dziecku wykształcają się i roddzielają powieki. Od teraz jego wzrost zaczyna zwalniać, przyspiesza natomiast przyrost masy ciała. Jeśli w tym tygodniu dziecko przyjdzie przedwcześnie na świat, ma już szanse na przeżycie.

Co się dzieje teraz z Twoim dzieckiem?

Ten tydzień jest kamieniem milowym w rozwoju Twojego dziecka. Mówi się o tzw. granicy przeżywalności płodu. Oznacza to, że od tego momentu dziecko po raz pierwszy ma szanse na przeżycie poza organizmem matki. W rzeczywistości jednak szanse na przeżycie wcześniaków urodzonych w tym czasie wynoszą 1:4 lub 1:5.

W tym czasie ciało dziecka od ciemienia do pupy mierzy ok. 21 cm i waży mniej więcej 300-600 g. Głównym punktem zmian są teraz niedojrzałe płuca. Zaczynają się w nich wykształcać naczynia krwionośne, rozwijają się dalej pęcherzyki płucne, które będą niezbędne przy wymianie tlenu. W płucach wytwarza się substancja, dzięki której ściany pęcherzyków nie będą się zapadać i sklejać. Wykształcają się drogi oddechowe. Rozwój twarzy w zasadzie dobiegł końca. Oczy dziecka są cały czas zamknięte, ale w najbliższych tygodniach zaczną się otwierać. Na powiekach pojawiają się rzęsy, a głowę pokrywają już delikatne włoski. Na języku wykształcają się też kubki smakowe.

Mózg dziecka wciąż się rozwija. Skóra jest cały czas cienka, zaczyna pojawiać się w niej pigment, zaś pod nią odkłada podściółka tłuszczowa.

Co dzieje się z Tobą?

Wciąż przybierasz na wadze – mniej więcej pół kilo tygodniowo. Postaraj się częściej odpoczywać, o ile to możliwe, podłóż sobie coś pod nogi tak, aby w pozycji leżącej spoczywały one wyżej niż reszta ciała. Zatrzymanie wody w organizmie, które zdarza się w tym momencie, może spowodować lekką opuchliznę, także i na twarzy.

W tym czasie skutki przybierania na wadze zaczynają być zauważalne. Rozluźniają się okolice miednicy. Może to objawiać się bólem podbrzusza i w krzyżu, czasem również w pachwinach i po wewnętrznej stronie ud. Twój sposób chodzenia także może ulec zmianie (tzw. kaczy krok). Rosnący brzuch powoduje również przeciążenie odcinka lędźwiowego. Staraj się mimo wszystko utrzymać prawidłową postawę ciała.

Wraz z brzuchem powiększa się również biust. U niektórych kobiet piersi pod koniec ciąży podwoją swoją objętość. Nie zapomnij regularnie kontrolować rozmiar swojego biustonosza – najwygodniejszy jest biustonosz z szerokimi ramiączkami. W ten sposób odciążysz też nieco swój kręgosłup.

W tym tygodniu znów pójdziesz na badania prenatalne, a  w tym i osłuchiwanie serca płodu. Ginekolog da Ci skierowanie na badania pod kątem cukrzycy ciążowej.

Kiedy kontaktować się z pediatrą?

Najlepiej juz w połowie ciąży. Jeśli zrobisz to zbyt późno, może się okazać, że wybrany przez Ciebie pediatra nie przyjmuje już innych pacjentów.

Znajdź lekarza w okolicy swojego miejsca zamieszkania. To bardzo ważne, by był w pobliżu w przypadku nagłej choroby. Sprawdź, jakiego rodzaju opiekę zapewnia (np: możliwość telefonicznych konsultacji poza godzinami pracy, wizyty domowe w nagłych przypadkach, dodatkowe szczepienia czy nawet przekuwanie uszu)

Jeśli lekarz będzie chciał zarejestrować Twoje dziecko, nie zapomnij podać imię dziecka, swój adres i numer telefonu kontaktowego. Te dane będą potrzebne później, przy rejestracji na porodówce.

Porady na koniec

Po porodzie skontaktuj się jak najszybciej z pediatrą i zapisz się na wizytę (jeśli to możliwe, domową). Lekarz zazwyczaj przychodzi na wizytę domową po ok. 48 godzinach od opuszczenia szpitala przez matkę. Jeśli nie masz możliwości zamówienia wizyty domowej, będziesz musiała sama udać się z dzieckiem do lekarza.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *