Masz już za sobą sześć miesięcy księżycowych swojej ciąży. Dziecko nie rozróżnia snu od życia na jawie, zaczyna reagować na bodźce zewnętrzne.
Jako rośnie dziecko
Dziecko waży około 700 gramów i ma długość 22 centymetrów. Powoli otwierają się dziurki nosa, dziecko zaczyna oddychać płynem owodniowym. Rozwijają się płuca, układ trawienny i mózg, a prawie wszystkie organy są już rozwinięte. Wykształca się małżowina uszna, która kończy etap rozwoju ucha.
Nerwy wokół ust stają się coraz bardziej wrażliwe, w ten sposób maluszek będzie w stanie po porodzie ssać Twojego sutka. Płyn owodniowy zmieniana się co trzy godziny. Pępowinowa jest już silna i elastyczna, prowadzą do niej dwie tętnice i żyła, które są otoczone galaretowatą substancją. Twoje dziecko może już zacisnąć piąstkę. To też dobry czas dla tatusiów, z łatwością można już wyczuć kształt dziecka pamiętajcie, aby mówić do dziecka : )
Co się dzieje z Tobą?
W 25. tygodniu macica jest wielkości dość dużej piłki. Brzuszek już zaczyna Cię ograniczać. Możesz czuć coraz większe parcie spowodowane uciskiem narządów. Jeśli oddawanie moczu stanie się bolesne, skontaktuj się z lekarzem może być spowodowane problemami dróg moczowych lub nerek. Możesz odczuwać duszności, pamiętaj żeby pic dużo płynów i odpoczywać. W ciągu najbliższych tygodni możesz przybrać dodatkowe 3 kg.
Może pojawić się bezsenność, obrzęki nóg, ból w pachwinach, zgaga, wzdęcia, hemoroidy i zaparcia. Podwyższony poziom progesteronu wpływa na gospodarkę hormonalną i spowalnia pracę jelit. Dodatkowo macica się powiększa i napiera na narządy płciowe, aby uniknąć hemoroidów zadbaj o swoja dietę, jedź suszone owoce, zwłaszcza śliwki, świeże owoce i pij dużo wody.
Rady dla mamy
Denerwujesz się? Spróbuj aromaterapii, a po kąpieli zrób sobie krótki masaż twarzy. Dodaj kilka kropli oleju, który kojarzy Ci się dobrze np. olejek migdałowy, kokosowy jako składnika podstawowego i odrobinę olejku lawendowego, mandarynkowego, jaśminowego… odpręż się : ) A na koniec dobrze, gdy Ktoś wymasuje Ci nogi przy użyciu olejka miętowego : )
Podróżowanie
Krótkie trasy są jak najbardziej wskazane i bezpieczne. Na długich dystansach, istnieje ryzyko przegrzania, odwodnienia lub choroby zakrzepowo-zatorowej (powstawanie zakrzepów w żyłach, szczególnie w kończynach dolnych). Nawet jeśli chodzi o częste oddawanie moczu czy nudności podróż może być nie przyjemna.
Podróże lotnicze nie są wskazane w trzecim trymestrze ciąży ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu w wyniku zmiany ciśnienia na większych wysokościach i zwiększa się ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych. Większość przewoźników zabrania podróży kobietom ciężarnym w określonym trymestrze.
Podróżowanie samochodem jest najwygodniejsze, ale zawsze trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Zawsze zakładaj pas bezpieczeństwa pod brzuchem nigdy nie przekładaj go przez ramię.