Ciąża

Przewodnik ciążowy – 25. tydzień

Masz już za sobą sześć miesięcy księżycowych swojej ciąży. Dziecko nie rozróżnia snu od życia na jawie, zaczyna reagować na bodźce zewnętrzne.

Jako rośnie dziecko

Dziecko waży około 700 gramów i ma długość 22 centymetrów. Powoli otwierają się dziurki nosa, dziecko zaczyna oddychać płynem owodniowym. Rozwijają się płuca, układ trawienny i mózg, a prawie wszystkie organy są już rozwinięte. Wykształca się małżowina uszna, która kończy etap rozwoju ucha.

Nerwy wokół ust stają się coraz bardziej wrażliwe, w ten sposób maluszek będzie w stanie po porodzie ssać Twojego sutka. Płyn owodniowy zmieniana się co trzy godziny. Pępowinowa jest już silna i elastyczna, prowadzą do niej dwie tętnice i żyła, które są otoczone galaretowatą substancją. Twoje dziecko może już zacisnąć piąstkę. To też dobry czas dla tatusiów, z łatwością można już wyczuć kształt dziecka pamiętajcie, aby mówić do dziecka : )

Co się dzieje z Tobą?

W 25. tygodniu macica jest wielkości dość dużej piłki. Brzuszek już zaczyna Cię ograniczać. Możesz czuć coraz większe parcie spowodowane uciskiem narządów. Jeśli oddawanie moczu stanie się bolesne, skontaktuj się z lekarzem może być spowodowane problemami dróg moczowych lub nerek. Możesz odczuwać duszności, pamiętaj żeby pic dużo płynów i odpoczywać. W ciągu najbliższych tygodni możesz przybrać dodatkowe 3 kg.

Może pojawić się bezsenność, obrzęki nóg, ból w pachwinach, zgaga, wzdęcia, hemoroidy i zaparcia. Podwyższony poziom progesteronu wpływa na gospodarkę hormonalną i spowalnia pracę jelit. Dodatkowo macica się powiększa i napiera na narządy płciowe, aby uniknąć hemoroidów zadbaj o swoja dietę, jedź suszone owoce, zwłaszcza śliwki, świeże owoce i pij dużo wody.

Rady dla mamy

Denerwujesz się? Spróbuj aromaterapii, a po kąpieli zrób sobie krótki masaż twarzy. Dodaj kilka kropli oleju, który kojarzy Ci się dobrze np. olejek migdałowy, kokosowy jako składnika podstawowego i odrobinę olejku lawendowego, mandarynkowego, jaśminowego… odpręż się : ) A na koniec dobrze, gdy Ktoś wymasuje Ci nogi przy użyciu olejka miętowego : )

Podróżowanie

Krótkie trasy są jak najbardziej wskazane i bezpieczne. Na długich dystansach, istnieje ryzyko przegrzania, odwodnienia lub choroby zakrzepowo-zatorowej (powstawanie zakrzepów w żyłach, szczególnie w kończynach dolnych). Nawet jeśli chodzi o częste oddawanie moczu czy nudności podróż może być nie przyjemna.

Podróże lotnicze nie są wskazane w trzecim trymestrze ciąży ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu w wyniku zmiany ciśnienia na większych wysokościach i zwiększa się ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych. Większość przewoźników zabrania podróży kobietom ciężarnym w określonym trymestrze.

Podróżowanie samochodem jest najwygodniejsze, ale zawsze trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Zawsze zakładaj pas bezpieczeństwa pod brzuchem nigdy nie przekładaj go przez ramię.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *