Ciąża

Przewodnik ciążowy – 30. tydzień

Twoje dziecko wypełnia już większą część macicy. Od teraz na badania do gabinetu ginekologicznego będziesz chodzić minimalnie co dwa tygodnie.

Rozwój twojego dziecka

Ruchy oddechowe  twojego dziecka są rytmiczne, jego układ kostny jest coraz mocniejszy. Od główki po pupę mierzy ok. 27 cm i waży ok. 1,3 kg.

Szpik kostny zaczął pełnić rolę krwiotwórczą. Wzmacniają się włosy, ciągle rosną paznokcie. Zanika meszek płodowy (lanugo). Czerwone krwinki nie powstają już w wątrobie, ale w szpiku kostnym. Kości wzmacniają się i kostnieją, dojrzewają mięśnie, płuca i mózg.

Pod żebrami możesz zaobserować bolesne kopnięcia. Zwiększyło się także parcie na podbrzusze i dno miednicy. Większość dzieci przybiera w tym czasie odowiednią pozycję, tzn. główką w dół. Jest to najbardziej typowa i najmniej ryzykowna pozycja do porodu. Jednak w przypadku, gdy twoje dziecko znajduje się w położeniu miednicowym, nadal istnieje szansa, że możesz rodzić naturalnie.

Co dzieje się z tobą?

Masa brzuszka i zmiana obciążenia kręgosłupa powodują ból pleców. Więcej odpoczywaj i staraj się ćwiczyć. Powinnaś chodzić do szkoły rodzenia dla kobiet w trzecim trymestrze.

Stajesz się coraz bardziej niezgrabna, może się zdarzać, że nieustannie będziesz zahaczać brzuchem tam, gdzie wcześniej przeszłabyś bez problemu. Możesz mieć także problemy z zawiązywaniem butów. Mogą zacząć dokuczać ci bóle w podbrzuszu i w pachwinach. Jest to efekt parcia macicy, lekarz jednak powinien sprawdzić, czy przedwcześnie nie dochodzi do rozwarcia.

Skóra nad powiększonym brzuszkiem jest bardzo napięta, czasem nieprzyjemnie swędzi. Używaj hipoalergicznego balsamu do ciała, zaś jeśli swędzenie jest bardzo uporczywe, zrób testy czynnościowe wątroby. Czasem ciąża może spowodować ich zwiększenie.

Czeka cię badanie w gabinecie ginekologicznym, badanie morfologii krwi oraz badania przeciwciał przeciwko kile. W ciągu najbliższych dwóch tygodni pójdziesz na drugie ultradźwiękowe badanie prenatalne płodu (możesz je wykonać aż do 30 tygodnia), którego głównym celem jest ocenić rozwój płodu. Jeśli z jakiegoś powodu łożysko źle pracuje przy transporcie składników odżywczych, przejawia się to spowolnionym rozwojem. Częścią badania jest więc mierzenie główki, brzuszka i kości udowej. Kolejno ocenia się proporcje łożyska i wód płodowych.

Czy wiesz, co to jest łożysko przodujące? Łożysko przylega zazwyczaj do górnej części macicy. Jednak w niektórych przypadkach może znajdować się w dole macicy, czy nawet blokować pochwę. To zjawisko nazywane jest łożyskiem przodującym (placenta praevia) i jest częste we wczesnej fazie ciąży. W trzecim trymestrze zazwyczaj samo zanika. Jeśli jednak się tak nie stanie, łożysko przodujące może spowodować krwotok lub uniemożliwić obniżenie się macicy. Jeśli łożysko zostanie nisko, lekarz prawdopodobnie zaproponuje cesarskie cięcie.

Higiena w ciąży

W ciąży zwiększa się wydzielanie gruczołów potowych i łojowych, dlatego zalecany jest regularny letni prysznic, ewentualnie krótka kąpiel w letniej wodzie.

Zaś zbyt gorąca woda nie sprzyja temu zjawisku, podobnie jak nadmierne opalanie, czy wreszcie korzystanie z solarium, które zwiększają ponadto powstawanie przebarwień skórnych spowodowanych ciążą.  W pierwszym trymestrze, czyli w okresie rozwoju organów, z powodu wysokiej temperatury może dojść do powstania wad rozszczepowych, ewentualnie do poważniejszego uszkodzenia rozwijającego się zarodka. W dalszym etapie ciąży uszkodzenie płodu spodowowane gorącą kąpielą jest nieprawdopodobne. W trzecim trymestrze większym ryzykiem jest wywołanie przedwczesnego porodu, zwłaszcza u kobiet, które są objęte ryzykiem jego wystąpienia.

Przez cały okres ciąży nie zaleca się płukania pochwy ani stosowania zbyt podrażniających mydeł, pogarsza się w ten sposób naturalna kwasowość pochwy i zwiększa się skłonność do infekcji bakteryjnych.

Rada dla ciebie

Każdego dnia odpoczywaj, skoncentruj się na ćwiczeniach oddechowych. Trenuj skłony rozszerzające miednicę i krocze. Skórę w okolicach krocza masuj specjalnym olejkiem, tym sposobem prewencyjnie zadziałasz przeciwko konieczności jego nadcięcia przy porodzie.

Kosmetyki dla mamy znajdziesz tutaj

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *