Niemowlę

Smoczek – czy właściwie go używasz?

Muszę się przyznać, że nigdy nie miałam nic przeciwko smoczkom. Kiedy w szpitalu odkryłam, że moja Aurelia jest mega krzykaczem, od razu przyszło mi na myśl, że być może uratuje nas smoczek. Dawaliśmy go jej przez całe trzy miesiące, jednak ona go odrzucała. Jeśli także wy chcecie dać swojemu dziecku smoczek, powinniście wiedzieć, jak go używać oraz znać jego wady i zalety. Z nami dowiecie się więcej na ten temat.

Środek uspokajający

Jak działa smoczek? To chyba najważniejsze. Niektóre dzieci uspokajają się w trakcie ssania piersi. Inne ciągle chciałyby być przytulane, kołysane, noszone… Właśnie wtedy powinniście zacząć myśleć o smoczku. Uważajcie jednak, aby nie zastępował karmienia i waszej opieki.

Smoczek uspokoi wasze dziecko i pomoże mu łatwiej zasnąć. To są jego zalety. Do tego kolejny plus – obniżone ryzyko SIDS (nagła śmierć łóżeczkowa niemowląt). Dziecko bezpośrednio przed snem uspokoi się dzięki smoczkowi. Ponadto ssanie smoczka jest lepsze niż ssanie kciuka.

Ma też wady

I choć smoczek może być ratunkiem, może też czasem powodować problemy. Jednym z nich jest np. zwiększone ryzyko infekcji ucha środkowego.

Kolejną wadą może być obniżona ilość wyssanego mleka – ssanie z piersi i ssanie smoczka to dwie różne sprawy. Najlepiej zacząć podsuwać dziecku smoczek wtedy, kiedy będzie już potrafiło ssać z piersi – tzn. w trakcie pierwszego miesiąca życia, po rozpoczęciu laktacji. Jeśli jesteście w szpitalu, nie zapomnij powiedzieć pielęgniarkom, że nie życzysz sobie używania jakichkolwiek substytutów, abyś mogła rozpocząć karmienie. Powinny uszanować  twoją decyzję.

Jak używać smoczka

Aby uniknąć tego, że Twoje dziecko będzie biegać ze smoczkiem mając już trzy latka, powinnaś nauczyć się właściwie go używać. Nie dawaj mu go zawsze, gdy się o niego upomni. Musisz zachować zdrowy rozsądek.

Uspokajaj go także za pomocą innych sposobów – noszeniem, przytulaniem, kołysaniem.

Nie przywiązuj smoczka do szyji dziecka czy łóżeczka, aby nie doszło do uduszenia. Używajcie wyłącznie specjalnych klipsów mocujących do smoczków czy łańcuszków, które ułatwią Ci nieustanne poszukiwania. A jak przechowywać smoczek? Na rynku dostępne są różnego rodzaju pojemniki na smoczki, które z łatwością możesz umyć i zdezynfekować.

Rozwój szczęki

Dentyści biją na alarm, jeśli dziecko używa smoczka dłużej niż dwa lata. Może to bowiem mieć wpływ na rozwój szczęki. Oczywiście, oduczanie nie jest łatwe. Najlepiej podejmować próby stopniowo.

Zakończenie

Ważna i podstawowa jest także pielęgnacja smoczka. Nigdy nie usuwajcie z niego brudu wkładając go do swoich ust. Zawsze opłuczcie go specjalnym środkiem lub zwykłą czystą wodą.

Jeśli smoczek jest już zużyty, należy zakupić nowy.

Mam nadzieję, że podobało Ci się nasze – moje i Aurelki – zaznajamianie się ze smoczkami :-) Życzymy wam dobrego wyboru i przyjemnego używania na Feedo.pl znjadziecie ogromny wybór smoków!

Za przydatne porady dziękujemy Mamie Aurelki :)

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *