Ciąża

Przewodnik ciążowy – 33. tydzień

Jesteś w połowie przedostatniego miesiąca kalendarzowy ciąży. Ciągle powiększający się brzuszek sprawia ci niemało trudności. Dziecko reaguje na twoją aktywność.

Rozwój twojego dziecka

Pomiędzy 33 a 36 tygodniem ciąży organy dziecka nadal rozwijają się i w większości są już przygotowane do samodzielnego funkcjonowania. Szybko powiększający się mózg w ciągu tego tygodnia poszerzy główkę dziecka o kolejnych 9 mm. Dziecko nie ma już tyle miejsca do akrobacji, dlatego jego ruchy odczuwasz raczej jako kręcenie się niż kopanie.

Być może zauważysz, że ruchy zależne są od twojej aktywności, jedzenia, relaksu lub konkretnych dźwięków. Aktualnie od główki do pupy dziecko mierzy już ok. 30 cm i waży prawie dwa kilogramy.

Jeśli twoje dziecko stale znajduje się w położeniu główką w górę, ciągle istnieje możliwość, że samo się odwróci. Położenie wyznacza się poprzez określenie pozycji płodu w macicy. Najczęstsze jest położenie podłużne (99,5%). Przy tym położeniu nad wejściem miednicy znajduje się główka (położenie podłużne główkowe, ok. 96%) lub pośladki płodu (ok. 4%) – położenie podłużne miednicowe (zwane też pośladkowym). Wyjątkowo zdarza się, że dziecko znajduje się w pozycji w poprzek lub na skos (położenie poprzeczne lub skośne).

Położenie podłużne miednicowe (pośladkowe)

Pod koniec ciąży większość dzieci obraca się główką w dół. Jednak około 4% z nich aż do porodu pozostaje w pozycji głową do góry. Bliżej wyjścia znajdują się wtedy pośladki dziecka. Podczas porodu ta część ciała najwcześniej pojawia się na zewnątrz. Można wyróżnić kilka typów takiego ułożenia, uzależnionych od pozycji nóżek (nad wejściem miednicy znajdują się nóżki, pośladki, nóżki i pośladki, wyjątkowo kolana).

Jeśli w 36 tygodniu ciąży dziecko nadal znajduje się w pozycji pośladkowej, lekarz może zaproponować wykonanie obrotu zewnętrznego płodu na położenie podłużne główkowe. Obrót wykonywany jest za pomocą chwytu w brzuchu matki, przeważnie jest bezbolesny i w 50% kończy się powodzeniem. Metoda ta niesie z sobą bardzo małe ryzyko. Pomyślne wykonanie obrotu umożliwia ci rodzenie drogami natury.

Jeśli jednak dziecko pozostanie w położeniu miednicowym, istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że ciąża zakończy się cesarskim cięciem. Porody dziecka ułożonego w pozycji pośladkowej należą do ryzykownych. Częściej, zwłaszcza w przypadku pierwszej ciąży, cesarskie cięcie to najpopularniejsze rozwiązanie. Jednak w sprzyjających warunkach możesz rodzić siłami naturalnymi. W każdym razie swój poród powinnaś skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę lub oddziałem położniczym, na którym będziesz rodzić.

Co dzieje się z tobą?

Zwiększa się rozmiar macicy, dlatego może uciskać na żołądek i podżebrze. Nogi mogą być coraz bardziej opuchnięte, a leżenie na plecach przestaje być przyjemne. Zwiększający się brzuszek powoduje, że często musisz oddawać mocz i masz duszności. W kolejnym miesiącu przybierzesz na wadze ok. 1,5 kilograma.

Dlaczego warto komunikować się z dzieckiem już przed narodzinami? Kontakt prenatalny zasadniczo nie przyspieszy rozwoju dziecka, ale na pewno ma na niego pozytywny wpływ.

W ciągu dnia wygospodaruj chwilę czasu dla swojego dziecka. Odpocznij i obserwuj jego ruchy. Nie zapominaj wprowadzić do swojej diety dużo wapnia (mleko, jogurty), jest bowiem szczególnie ważny dla wzmocnienia kości dziecka.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *