Lifestyle, Nowoczesny rodzic, Prawa ręka na zakupach

Jak drewniane klocki mogą przygotować dziecko do nauki szkolnej?

Zabawy klockami rozwijają u dzieci myślenie i wyobraźnię czyli elementy, które rozwijają niezbędne umiejętności przy podejmowaniu nauki w szkole. Twórcze myślenie to jedna z najbardziej pożądanych zdolności gwarantująca sukcesy w procesie nauczania (mgr Maria Greń).

Kreatywność lubi zabawę

Klocki drewniane to must have każdego dziecka. To element, który kształtuje inwencję, wyobraźnię ale także umiejętności manipulacyjne i społeczne. Są też elementem pozwalającym na analizę rozwoju dziecka, jako narzędzie diagnostyczne i prognostyczne (prof. Dr hab. Jacek Jarosław Błeszyński).

Kształtujemy emocje

Zabawa prostymi klockami drewnianymi rozwija u dzieci w każdym wieku sprawność manualną, percepcję wzrokową, koncentrację uwagi, pamięć oraz myślenie. Im prostsze klocki, tym lepiej rozwijają u dzieci wyobraźnię i kreatywność. Zabawa klockami w prosty sposób przyczynia się do rozwoju kompetencji społecznych, ponieważ wymaga współpracy i współdziałania. Zaletą klocków jest drewnianych jest ich uniwersalność. Dzieci bardzo chętnie burzą swoje budowle, nie należy im tego zabraniać. Naprzemienność budowanie-burzenie-odbudowywanie pomaga w kształtowaniu odporności emocjonalnej, podejmowaniu decyzji.

Rozwój matematyczny dziecka

Edukacja matematyczna jest bardzo ważna dlatego warto ją wspierać. Najważniejsze są osobiste doświadczenia, które stanowią podwaliny do tworzenia pojęć i rozwoju umiejętności. Podczas zabawy klockami rozwijają się procesy poznawcze, umiejętność logicznego myślenia, wrodzona potrzeba działania i swobody twórczej (mgr Eleonora Nieurzyła).

Klocki pozwalają dziecku przewidywać, jeśli zburzę wierzę, to się rozsypie, pokazują konsekwencje naszych działań. Wpływają na jakość myślenia abstrakcyjnego i zdolności manualne takie jak chwytanie, trzymanie, przekładanie. Uczą koncentracji.

fgsg4110110-59025961808052 

Jak się bawić?

Baw się razem z dzieckiem! Badania pokazały, że dziecko bawi się dłużej, gdy towarzyszy mu dorosła osoba, samodzielna zabawa jest również ważna, ale pozwólmy poznać dziecku jak to jest, gdy działamy i tworzymy razem.

Nie potrzebujesz wiele, możesz usiąść z dzieckiem na dywanie, na podłodze, na kanapie czy przy dużym stole tak, aby tobie i dziecku było wygodnie. Wyłącz telewizor i inne multimedia, pokaż dziecku, że można bawić się bez telewizora i szumu, nauczysz je w ten sposób koncentracji, która ćwiczona okaże się przydatna w szkole.

Pozwól dziecku decydować, jeśli samo chce przejąć inicjatywę nie przeszkadzaj. Niech dziecko samo zorganizuje sobie zabawę, dostosuj się do reguł. Dopiero, gdy zabawa się rozwinie możesz delikatnie podpowiadać i sugerować niektóre rozwiązania.

Niech zabawa będzie waszym rytuałem, poświęć 10 minut dziennie na budowanie więzi ze swoim dzieckiem. Warto! : )

Produkty marki Pilch znajdziesz TUTAJ :)

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *