Ciąża

Przewodnik ciążowy – 7. tydzień

Rozpoczął się kolejny tydzień, Twój maluszek na początku tego tygodnia mierzy 7 mm, a po
7 dniach powinien osiągnąć długość 12 mm i wagę 1 g. Będzie teraz rósł ok. 1 mm dziennie. Podczas wizyty u lekarza możesz poznać prawdziwy wiek cięży, który mierzy się na podstawie CRL (opis skrótów podałam w poprzedniej części cyklu – Przewodnik ciążowy:
6. tydzień
). Oblicza się go dodając do długości w milimetrach liczbę 35. Wynik stanowi wiek ciąży w dniach.

Dolegliwości

Wciąż raczej nie widać po Tobie ciąży. W 7. tygodniu macica nadal się powiększa, jednak nie osiąga jeszcze takich rozmiarów, które byłyby bardzo zauważalne. Możesz co najwyżej mieć wrażenie, że ubrania, które do tej pory nosiłaś są lekko przyciasne w pasie. Zdarza się to jednak rzadko, ponieważ przez poranne (albo i nie poranne) nudności, które zapewne nadal Cię męczą, tracisz na wadze. Wciąż możesz czuć nieprzyjemne napięcie w piersiach, które dodatkowo są bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne.

Zauważyłaś pewnie, że ostatnio częściej oddajesz mocz. To ze względu na wzmożoną pracę nerek i nie powinnaś się przejmować. Gdyby jednak oddawaniu moczu towarzyszył ból, pieczenie, lub gdybyś zauważyła krew, koniecznie zwróć się z tym problemem do lekarza. Zapalenie dróg moczowych niestety jest dosyć częstą chorobą w czasie ciąży i nie należy go bagatelizować.

W Twoim ciele trwa właśnie prawdziwa burza hormonów – te ciążowe osiągają bardzo wysoki poziom. Objawia się to dziwnym, metalicznym posmakiem w buzi. Nie martw się, to wkrótce minie :)

Ciąża bezzarodkowa

W poprzedniej części cyklu wspomniałam o zaniku jajeczka i poronieniu. Co gdy ciąża zostaje przerwana, ale z organizmu nie zostaje wydalona zawartość macicy? Warto przyjrzeć się zjawisku jakim jest ciąża bezzarodkowa.

Zdarza się, że na wczesnym etapie dochodzi do całkowitego obumarcia zarodka, ale nie właściwego poronienia. Oznacza to, że wciąż rośnie pęcherzyk jajowy, jednak jest on w środku pusty. Zdiagnozowanie tego możliwe jest przy pomocy badania USG. Jeśli lekarz podczas badania nie zobaczy zarodka ani ciałka żółtego należy po tygodniu powtórzyć USG, ponieważ czasem zarodek pojawia się bardzo późno, przy sporych rozmiarach pęcherzyka (nawet 25 cm). Gdy jednak pojawia się 100 % pewność, że mamy do czynienia z ciążą bezzarodkową, trzeba podjąć odpowiednie leczenie, by uniknąć groźnych infekcji.

Istnieją 2 sposoby leczenia ciąży bezzarodkowej. Pierwszy, mechaniczny polega na wyłyżeczkowaniu jamy macicy, drugi jest typowo farmakologiczny. O ile w przypadku pierwszego istnieje niewielkie ryzyko powikłań, drugi jest uważany za bezpieczniejszy, choć nie zawsze skuteczny. Czasem gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi skutku i tak trzeba wykonać łyżeczkowanie, jednak i tak obecnie częściej stosuje się najpierw metodę mniej inwazyjną.

Jak rozwija się maluszek?

W 7. tygodniu głowa powiększa się jeszcze bardziej. Podniebienie zaczyna zarastać, pojawiają się wargi i małżowina uszna. Rozwija się układ pokarmowy, a drogi moczowe i płciowe oddzielają się od siebie. Łożysko nie jest jeszcze gotowe do pełnienia funkcji odżywania płodu, ale wkrótce przejmie tę rolę od ciałka żółtego, które zaczyna się zmniejszać. Krew wytwarzana jest jeszcze przez wątrobę, a oczyszczana przez nerki. Za jakiś czas tworzeniem krwi zajmie się szpik kostny. Dopiero zaczynają rozwijać się kończyny – górne znacznie szybciej niż dolne.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *