Ciąża

Przewodnik ciążowy – 8. tydzień

Zaczął się kolejny tydzień, a Twoje maleństwo mierzy już ok. 13 mm. Możesz już zauważyć, że Twój brzuch jest lekko zaokrąglony. Jeśli spodziewasz się bliźniąt różnica będzie naprawdę widoczna.

Dolegliwości

Nadal odczuwasz lekkie nudności, zauważalny może też być od czasu do czasu ból w podbrzuszu związany z powiększaniem się macicy.

Jeśli to Twoja pierwsza ciąża ból ten może być dosyć uciążliwy, ale gdybyś odczuwała skurcze podobne do tych jakie pojawiają się zazwyczaj podczas miesiączki udaj się koniecznie do lekarza. Może (ale nie musi!) oznaczać to poronienie. Pamiętaj, by nie uśmierzać bólu środkami przeciwbólowymi. Paracetamol można przyjmować jedynie doraźnie i lekarz ustala konkretne dawki. Nie ma niestety zbyt wielu dobrych sposobów na pozbycie się bólu bez pigułek czy proszków. Spróbuj jednak zapisać się na jogę. Istnieją pozycje, które doskonale rozciągają mięśnie brzucha, a do tego relaksują i odciążają kręgosłup.

Oprócz bólu brzucha mogą Cię również męczyć migreny, które zazwyczaj pojawiają się właśnie w okolicy 8 tygodnia ciąży. Nie dotyczą jednak wszystkich. Najczęściej cierpią na nie te Panie, które nigdy nie miały problemów z silnymi bólami głowy. By jakoś temu zaradzić pij dużo wody, unikaj siedzenia długo przed monitorem komputera i przy sztucznym oświetleniu.

Wciąż mogą męczyć Cię nudności, uczucie zmęczenia, częste oddawanie moczu. U niektórych kobiet pojawiają już się tzw. zachcianki, tj. chęć przyjmowania konkretnego pokarmu. Wynika to ze zwiększonego zapotrzebowania organizmu na konkretne składniki. Wiele przyszłych mam zauważa również znaczący spadek libido. Ale nie martw się, ochota na współżycie wróci do Ciebie i to ze zdwojoną siłą już w 2 trymestrze.

Jak rozwija się maluszek?

Ogon, o którym wspominaliśmy w poprzednich częściach naszego cyklu zaczyna zanikać i przekształcać się w kość ogonową. Rozwijają się płuca, które wymagają bardzo dużo czasu do całkowitego wykształcenia się.

W 8. tygodniu zaczynają się również rozwijać narządy zmysłu. Dbaj bardzo o siebie i unikaj toksycznych substancji. Każdy negatywny wpływ na płód może skutkować poważnymi wadami rozwojowymi, a nawet upośledzeniem dziecka.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *