Ciąża

Przewodnik ciążowy – 9. tydzień

W 9 tygodniu ciąży możesz już mieć drobne problemy z dopięciem spodni. Dziwne, prawda? Maluszek mierzy ok. 19 mm, skąd taka różnica w obwodzie brzucha?

Twoja macica rozwija się bardzo intensywnie tworząc idealne środowisko dla dziecka. Na początku tego tygodnia może mieć nawet wielkość niewielkiego melona, dlatego część osób będzie już w stanie zauważyć, że jesteś w ciąży. Zachodzi wiele zmian w Twoim organizmie, ponieważ przystosowuje się on do zaopatrywania dziecka w substancje odżywcze. Powiększa się Twoja tchawica, zwiększa się objętość płuc, zwiększa się też ilość krwi w obiegu.

Twoje piersi nie tylko powiększają się, ale może się również pojawić lekko brązowa otoczka wokół sutków. Możesz odczuwać bóle w podbrzuszu, przemęczenie oraz nudności.
Nie martw się, niedługo powinny zacząć mijać :)

Dieta

Staraj się unikać ciężkich posiłków. Nie powinnaś jeść surowego mięsa, owoców morza
i serów pleśniowych. Oczywiście kawa, alkohol i nikotyna są bezwzględnie zakazane. Przyjmuj preparaty z kwasem foliowym oraz wybieraj owoce i warzywa z dużą zawartością żelaza. W tym okresie możesz mieć problemy z niedokrwistością, dlatego warto zawczasu zadbać o odpowiedni poziom hemoglobiny we krwi. Na tym etapie ciąży Twoja waga powinna wzrosnąć o ok. 1,5-2 kg. Zadbaj również o to, by dostarczać organizmowi sporo witaminy C. Wybieraj owoce takie jak grejpfruty, pomarańcze, maliny czy czarne porzeczki.

Jak rozwija się maluszek?

Pod koniec tego tygodnia Twoje dziecko może mierzyć już ok. 25 mm. Przypomina powoli miniaturkę człowieka. Zanikł już ogon, rozwijają się kończyny. Kształtują się mięśnie, dzięki czemu maluszek zaczyna już się poruszać, choć jeszcze tego nie czujesz. Bardzo intensywnie rozwija się jego układ nerwowy, widoczne jest to chociażby w rozmiarze jego głowy, która stanowi większą część ciała. Narządy wewnętrzne dziecka zaczynają funkcjonować, choć nie jest to jeszcze aktywność jaką mają organy dorosłego człowieka.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *