Nowoczesny rodzic

Jak często karmić piersią?

Każde dziecko jest inne, dlatego nie ma reguły. Wiele mam uważa, że wystarczy zdać się na maluszka, który przecież najlepiej wie, kiedy jest głodny. Ta zasada nie zawsze działa…Zazwyczaj karmi się dziecko po prostu w momencie, gdy okazuje głód. Zwłaszcza karmienie w nocy dostarcza niezbędnej energii do rozwoju maluszka i kwasów tłuszczowych wspomagających układ nerwowy. Mamy, które mają niewiele pokarmu karmiąc w nocy mogą pobudzić laktację, a to za sprawą większego uwalniania się wówczas prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka.

Nowodorek zazwyczaj potrzebuje karmienia co 2-3 godziny. Staraj się nie dopuszczać do przerw dłuższych niż 4 godziny. Niektóre dzieci potrafią przespać całą noc bez budzenia się. Choć dla rodziców jest to bardzo wygodne, należy pamiętać jednak, że jego zapotrzebowanie na energię wcale nie zmniejsza się.

Słabe przybieranie na wadze

W pierwszych dniach po porodzie noworodek traci zazwyczaj ok. 10% masy ciała, a w przypadku niedonoszonych dzieci może to być nawet 15%. Ważne jest, by w tym czasie przystawiać dziecko najczęściej jak się da. Nie każde dziecko daje jasne sygnały, że przyszedł czas na karmienie, dlatego musisz zachować czujność. Pamiętaj, że pokarm matki trawi się znacznie szybciej niż mleko modyfikowane, dlatego czasem niektóre dzieci potrzebują karmienia nawet co godzinę.

Żółtaczka fizjologiczna

W 2 lub 3 dobie po porodzie u ok. 40% donoszonych dzieci (i niemal u każdego wcześniaka) pojawia się żółtaczka fizjologiczna. Objawia się ona zażółceniem skóry, błon śluzowych i oczu, a powodowana jest wysokim stężeniem bilirubiny i erytrocytów we krwi. Czasem dzieci przechodzące żółtaczkę fizjologiczną nie okazują głodu i potrafią przespać całą noc. Należy budzić malucha na karmienie, ponieważ mleko matki pomaga szybciej przejść ten proces fizjologiczny.

Przyrost wagi

Jeśli nie jesteś pewna, czy Twoje dziecko jest odpowiednio często karmione wystarczy spojrzeć na jego przyrost wagi. Jeśli jego waga wzrasta powoli i wyraźnie odchodzi od normy powinnaś przystawiać je znacznie częściej niż o to prosi. Zwróć również uwagę na zabarwienie częstotliwość oddawania moczu maluszka. Jeśli dziecko siusia rzadko, a mocz ma intensywne zabawienie oznacza to, że maluch może się odwadniać. Powinnaś zwiększyć częstotliwość karmienia, by uregulować jego gospodarkę wodną.

Czas karmienia

Wiele mam wolałoby, żeby dziecko ssało pierś dłużej i rzadziej. Ułatwiłoby to codzienne funkcjonowanie i dało odrobinę wytchnienia. Tymczasem wiele badań wykazało, że spada wówczas jakość oraz ilość produkowanego mleka. Warto pomyśleć o odciąganiu pokarmu, by maluch miał dostęp do mleka również w chwilach, gdy mama potrzebuje odpoczynku. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z laktatora i mrożenie pokarmu.

Odsávačky PL

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *