Ciąża

Przewodnik ciążowy – 2. tydzień

W tym tygodniu dochodzi dochodzi do owulacji i istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że uda Ci się zajść w ciążę. Podobnie jak w 1. tygodniu nadal nie jesteś w rzeczywistości w ciąży, ale już możesz zadbać o swój organizm i stworzyć idealne warunki do poczęcia, a tym samym prawidłowego rozwoju Twojego dziecka.

Już w pierwszej części naszego przewodnika ciążowego dowiedziałaś się, że za pierwszy tydzień uważa się ten zaraz po ostatniej menstruacji jaką miałaś przed poczęciem. W praktyce oznacza to, że w drugim tygodniu nadchodzi czas owulacji i (nareszcie) samego poczęcia.

Komórka jajowa zostaje zapłodniona, następnie dzieli się, wędruje jajowodami do macicy i przechodzi w zygotę, która zawiera genetyczną informację przekazaną od obojga rodziców.

Poczęcie i genetyka

Zygota – posiada 23 pary chromosomów (czyli łącznie 46), tyle samo ile dorosły człowiek. Połowa chromosomów pochodzi od jednego rodzica, druga połowa od drugiego rodzica. Chromosomy zawierają niezbędne informacje potrzebne do stworzenia unikatowego człowieka, który będzie posiadał cechy obojga rodziców.

Możesz na kilka sposobów rozpoznać, gdy przebiega u Ciebie owulacja:

  • poprzez regularny pomiar temperatury w pochwie. Mierzenia należy dokonywać codziennie, z wyjątkiem dni krwawienia
  • jeśli masz regularny cykl miesiączkowy możesz obliczyć dzień owulacji. Ilość dni w cyklu podziel przez 2 a otrzymasz dzień owulacji.
  • obserwacja śluzu. Przed owulacją staje się rzadki i bezbarwny, gdy tymczasem w niepłodne dni jest gęsty i lepki.
  • obserwacja szyjki macicy. W czasie dni niepłodnych szyjka macicy jest twarda i nisko położona, natomiast gdy zaczyna się okres płodny mięknie i stopniowo podnosi się.
  • niektóre kobiety (ok. 25%) odczuwa podczas owulacji niewielki ból w podbrzuszu.

Co się dzieje w Twoim ciele?

Powinnaś czuć się dobrze, Twoja miesiączka dobiegła końca. W tym tygodniu ciąży w macicy zaczyna powstawać nowa błona śluzowa, żeby przyjąć zapłodnione jajeczko, które tymczasem dojrzewa w jajniku. Nic Cię nie ogranicza i możesz poświęcać się swoim ulubionym zajęciom. W tej chwili nawet nie podejrzewasz, że możesz być w ciąży. Jeśli planujesz poczęcie zdrowo się odżywiaj i przyjmuj suplementy z potrzebnymi składnikami uzupełniającymi dietę. Przede wszystkim nie zapominaj o kwasie foliowym, który jest niezbędny dla układu nerwowego Twojego dziecka.

Jak rośnie maluszek?

Wciąż jeszcze nie możemy mówić o dziecku jako takim. Nie mniej jednak w tym momencie jeden z pęcherzyków jajnikowych zaczyna się wyraźnie różnić od pozostałych – rośnie szybciej. Gdy dojrzeje (taką formę nazywamy pęcherzykiem Graafa) mierzy ok. 1 cm i jest to największa komórka w ludzkim ciele. Składa się z jamy pęcherzyka wypełnionej płynem pęcherzykowym. Jego pękniecie i uwolnienie komórki jajowej nazywamy owulacją.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *