Nowoczesny rodzic

Rozwój małej motoryki

Choć nie dla każdego wydaje się to oczywiste, rozwój motoryki dużej jest ściśle powiązany z rozwojem motoryki małej. Zauważ, że dziecko zazwyczaj wymawia pierwsze słowo w okresie, gdy stawia pierwsze kroki, a jego mowa rozwija się wtedy, gdy zaczyna rysować…

Jak prawidłowo rozwijać małą motorykę rąk?

  • Manipulowanie przedmiotami

Dzieci, bez względu na wiek, uwielbiają rozkładanie, składanie i ponowne rozkładanie przedmiotów. Im przedmiot jest mniejszy, tym większej sprawności rąk wymaga w manipulacji. Najlepszymi zabawkami do treningu motoryki małej są te z naturalnych materiałów takich jak drewno, tkaniny czy metal, a to głównie dlatego, że przy do dotyku są dla dziecka znacznie bardziej interesujące niż plastikowe zabawki.

Hračky pro nejmenší PL (1)

Dziecko może rozwijać małą motorykę także podczas prac domowych, np. rozdzielanie guzików według barw i kształtów, grupowania śrubek taty…

  • Praca z papierem

Papier jest wdzięcznym materiałem, ponieważ oferuje całe mnóstwo możliwości zabawy i pracy. Dzieci zazwyczaj przyciągają nożyczki i klej, ale papier można przecież również zgniatać lub rwać – tak, to również wpływa na rozwój! Kup nożyczki dziecięce z zaokrąglonymi końcówkami i pozwól dziecku nimi pracować.

TIP PL (1)

  • Praca z tkaninami

Także tekstylia są odpowiednim materiałem do obróbki przez małe rączki. Dziecko może wycinać różne skrawki, by później stworzyć z nich kolaż.

  • Praca z naturalnymi materiałami

Przyroda zapewnia cały rząd różnych możliwości – możesz wraz z dzieckiem nawlekać jarzębinę na nitkę, z kory zbudować domek, a jesienią, z opadłych kolorowych liści stworzyć smoka lub pomalować je z jednej strony farbką i odbijać piękne kolorowe kształty na papierze. Przy odrobinie fantazji możesz ze znalezionych w parku materiałów stworzyć piękną lalkę!

  • Praca z jedzeniem

Prawda, że gdy dziecko je, większość jedzenia trafia poza talerz, ale niekoniecznie do buzi. Każdego to denerwuje… Ale czasem warto zrobić wyjątek i pozwolić się dziecku pobawić jedzeniem. Możesz mu pozwolić nawlekać na nitkę np. makaron, niektóre przyprawy czy orzeszki. Z przypraw i mąki możecie wspólnie stworzyć ładne i ciekawe obrazki. A masa solna? Możliwości jest naprawdę dużo!

  • Modelowanie

Oczywiście, gdy dziecko zaczyna bawić się modeliną, okazuje się, że dywan nadaje się do wyrzucenia albo zdarza Ci się usiąść na fotelu i jednocześnie poprawić dizajn swoich spodni. Ale warto. Modelina, plastelina i inne podobne materiały doskonale wpływają na rozwój małej motoryki. Warto wybrać się też z dzieckiem na zajęcia ceramiczno-gliniarskie.

  • Malowanie i rysowanie

Wypróbuj wraz z dzieckiem różne techniki i narzędzia – od kredek świecowych, pastelowych po drewniane. Każde z nich wymagają trochę innej techniki rysowania. Podobnie sytuacja wygląda jeśli, chodzi o farbki. Zarówno w przypadku malowania, jak i rysowania, dziecko ćwiczy dłonie i palce, co pomoże mu później w nauce pisania.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *