Ciąża

Przewodnik ciążowy – 3. tydzień

W trzecim tygodniu dochodzi do zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka w błonie macicy. Później komórka dzieli się na dwie i na kolejne. Nie ma to jeszcze wiele wspólnego z maluszkiem, zarodek ma dopiero 1 mm. Nie mniej jednak właśnie teraz zaczyna się ciąża! Trzeci tydzień jest właśnie tym przełomowym momentem, w którym dochodzi do połączenia jajeczka ze spermą. W Twoim ciele zwiększają się nakłady estrogenu i progesteronu. Hormony te wytwarzane są w jajnikach i są niezbędne dla rozwoju embrionu. Wpływają na błonę śluzową macicy, jej przystosowanie do przyjęcia jajeczka i zapewnienia mu odpowiedniego środowiska do dalszego rozwoju.

Zagnieżdżanie

Nie jest to błyskawiczny i łatwy proces. Jajeczko potrzebuje ok. 13 dni na umiejscowienie się w macicy. Gdy tylko blastocysta zadomowi się w Twojej macicy, jej część, która się przekształci w łożysko, zacznie produkować hormon ciąży hCG (gonadotropinę kosmówkową). Odpowiedzialny jest on za zatrzymanie funkcji jajników, aby nie produkowały już jajeczek. Dzięki niemu dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, ponieważ jego obecność wychwytuje test ciążowy. Właśnie w tym tygodniu możesz się już zbadać i poznać odpowiedź. Pamiętaj, jeśli nie będzie pozytywnego wyniku, a okres dalej się nie pojawia, powtórz test po paru dniach.

Mały cud

Zatem dziecko jest dopiero zarodkiem w mikroskopowej fazie. W embrionie zaczynają się tworzyć zalążki pierwszych organów i układów. Pierwszy formuje się układ nerwowy, a następnie serduszko. W tym momencie, o ile nie jesteś jeszcze bardzo wrażliwa lub nie spodziewasz się ciąży, nie zdajesz sobie sprawy ze swojego stanu. Możesz mieć jednak pewność, że niedługo pierwsze oznaki ciąży dadzą o sobie znać. Przez następne 13 tygodni, czyli pierwszy trymestr, nie będziesz jeszcze miała widocznego brzuszka, ale będzie to dosyć trudny okres. Jest to wynik ogromnych zmian, jakie zachodzą w Twoim organizmie.

Wokół maluszka zaczynają się gromadzić wody płodowe. Będą one chronić Twoje dziecko przez wpływami zewnętrznymi. Obecnie embrion przyjmuje tlen i składniki odżywcze za pomocą prostego obiegu opartego na mikroskopowych kanalikach łączących go ze ścianami macicy. Łożysko nie jest jeszcze na tyle rozwinięte, by mogło temu podołać.

Czas na zmiany

Jeśli jeszcze do tej pory nie myślałaś o zmianie diety lub o przyjmowaniu suplementów, najwyższa pora, by poświęcić temu więcej uwagi. Według najnowszych badań już na tym etapie ciąży możesz wpłynąć na zdrowie swojego dziecka i to nawet w 80%. Przede wszystkim skup się na przyjmowanych pokarmach. Jeśli nie jesteś pewna co możesz, a czego nie możesz jeść, poproś o radę swojego lekarza.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *