Niemowlę

Rozwój psychomotoryczny dziecka w 1. miesiącu

Od miesiąca jest Was o jedno więcej. Obserwujesz kolejne postępy, które robi Twoje maleństwo. Abyś była pewna, że wszystko jest w porządku, możesz porównać jego umiejętności z naszym małym zestawieniem rozwoju dziecka. Prawdopodobnie Twój okruszek podnosi już na chwilkę główkę po obróceniu na brzuszek i swobodnie porusza rączkami i nóżkami. Rozpoznaje światło i ciemność oraz skupia swoją uwagę na przedmiotach w odległości 20 – 40 cm od swojej twarzyczki…

Pod koniec pierwszego miesiąca dziecko podnosi więc na krótko główkę w pozycji na brzuszku, skupia uwagę na twarzy, kopie nóżkami a leżąc na plecach obraca główkę na wszystkie strony.

Prawdopodobnie reaguje też już na głośne dźwięki (przestraszy się, płacze lub dźwięki fascynują je na tyle, że się przy nich uspokoi), śledzi przedmioty, które je interesują i które znajdują się w odległości 15 cm od jego twarzy, oprócz płaczu i kwilenia wydaje też inne dźwięki – chrząka, parska… i reaguje na Twój uśmiech.

Zdolniejsze dzieci potrafią już:

  • Po położeniu na brzuszku podnieść główkę pod kątem 90 stopni.
  • Na brzuszku obracają głowę z boku na bok.
  • W pozycji pionowej już samodzielnie trzyma główkę.
  • Podnosi nóżki na przewijaku.
  • Kieruje rączki do siebie i ogląda je.
  • Zupełnie spontanicznie śmieje się, niekiedy głośno.
  • Okazuje radość, kiedy coś mu się podoba.
  • Pcha piąstki do buzi i ssie je.

Nie zapominaj, że dzieci nie można szufladkować

Jeśli akurat Twoje dziecko nie umie wszystkiego, co wymieniliśmy powyżej, nie znaczy to, że dzieje się coś złego. Może być po prostu wolniejsze lub bardziej leniwe a mimo to zdrowe. Każde dziecko jest inne a jego rozwój jest wyjątkowym procesem, który możemy obserwować tylko bardzo powierzchownie.

Należy wspomnieć również to, że tempo, w którym dziecko rozwija się w pierwszym roku swego życia, nie mówi nic o tym, jakie będą jego przyszłe umiejętności i inteligencja. Kolejność, z jaką przychodzą postępy, jest podobna, różni się jednak czas, w jakim dziecko je przyswoi.

Nic się nie dzieje a tu nagle…

Niekiedy możesz odnosić wrażenie, że nic się nie dzieje, że dziecko nie uczy się niczego nowego a jego rozwój jakby się zatrzymał. Nie daj się zmylić. Bardzo często rozwój dziecka przebiega skokowo. Jeśli wydaje Ci się, że najwyraźniej dziecko zapomina jakąś uzyskaną wcześniej umiejętność, prawdopodobnie uczy się akurat czegoś nowego i bardzo szybko zaskoczy Cię tym, czego się nauczyło.

Jeślibyś jednak miała wątpliwości, czy Twoje dziecko rozwija się dobrze w dziedzinie psychomotoryki, zwróć się do swojego pediatry i skonsultuj z nim wszystko, co Cię niepokoi.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *