Lifestyle, Nowoczesny rodzic

Spanie z dzieckiem – co na to nauka?

Czy powinniśmy spać z dziećmi? Często rodzice zastanawiają się czy to w porządku, gdy dziecko śpi w jednym łóżku razem z nimi. Wielu rodziców odkryło jak wiele korzyści może nieść spanie ze swoim maluchem.

Spać czy nie spać z dzieckiem?

Dzielenie łóżka z dzieckiem, to coś więcej niż tylko decyzja o tym, gdzie dziecko śpi. To pewnien sposób myślenia, który wymaga dużej dozy elastyczności, ponieważ nocne życie rodzinne ulegnie zmianie. Każda rodzina doświadcza tego typu nocnej „żonglerki“, kiedy dzieci nie ma w sypialni, a potem są i w miarę jak rodzina się powiększa proces ten się powtarza. Spanie z dzieckiem jest aktem akceptacji i zgody na życie z maluszkiem, który ma duże potrzeby. Dziecko ufa Ci, czuje się bezpieczne i doświadcza poczucia bezpieczeństwa również w nocy.

Co mówi o tym nauka?

Dobry sen jest jednym z podstawowych elementów regeneracji ciała i umysłu, nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twojego dziecka. Mówi się, że dobry sen to udany dzień, co się takiego dzieje w czasie snu? Może to fale mózgowe, ruch, dotyk sprawiają, że dzieje się coś magicznego.

Naukowcy odkryli, że błony śluzowe nosa bogate są w receptory, które mogą mieć wpływ na oddychanie, ich znaczenie nie jest jeszcze dokładnie znane. Przypuszcza się, że oddech matki oraz jej zapach pobudza te receptory, które mają znaczny wpływ na prawidłowość oddychania dziecka.

Jednym z głównych gazów w wydychanym powietrzu jest dwutlenek węgla, który działa jako środek pobudzający układ oddechowy. Niedawno naukowcy przebadali ilość wydychanego powietrza z nosa matki podczas spania z dzieckiem. Stwierdzono, że im bliżej nosa matki śpi dziecko tym wyższego stężenia dwutlenku wegla w wydychanym przez nią powietrzu dostarcza swojemu bobasowi. Czyli im bliżej nosa matki spi dziecko tym większej ilości dwutlenku węgla dostarcza mu matka, co w rezultacie wpływa na stymulację oddychania maluszka.

Mamy mają lepszy sen

Sen dziecka i matki to prawie jeden organizm, dziecko podąża za rytmem snu matki. Gdy matka jest wyciszona, dziecko to czuje i łatwiej zasypia, ta szczególna więź opiera się na wzajemnej harmonii i poczuciu bezpieczeństwa, które matka daje dziecku. Badania pokazały, że współspanie wraz z karmieniem piersią niemowląt dobrze wpływa na kształtowanie wzorca snu i wpływa na jakość snu zarówno dziecko jak i matki.

A co na totusiowie?

Zaleca się, aby dziacko spało po stronie matki, nie zaś ojca, ponieważ matka podświadomie czuje obecność dziecka, nawet podczas snu. Ojcowie potrzebują więcej czasu, aby przyzwyczaić się do myśli dzielenia łóżka z maluszkiem, później też rozwija się u nich świadomość obecności dziecka w sypialni. Pamietajcie, że decyzja dzielenia sypialni z dzieckiem powinna spotkać się z akceptacją obojga rodziców.

A może inna alternatywa?

Jeśli nie chcecie dzielić łóżka z dzieckiem, niektórzy rodzice praktykują taki oto zwyczaj,  dziecko zasypia w sypialni, a potem, gdy zaśnie przenoszą je do swojego pokoju. Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Na zakończenie

Pamiętajmy, że najważniejsze jest to, aby cała rodzina mogła się zrelaksować podczas snu. A inwencja rodziców nie zna granic, dlatego najlepiej, gdy każda rodzina znajdzie swój własny sposób na spokojny sen.

Żródło: http://www.askdrsears.com/

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *