Prawa ręka na zakupach

Foteliki samochodowe II (szybki przegląd)

Świeżo upieczeni rodzice bywają często zagubieni i niepewni, czy podołają swojej nowej życiowej roli i sprostają ogromowi obowiązków, które niesie ze sobą troskliwa opieka nad małym dzieckiem. Rodzice, którzy planują podróżowanie ze swoją pociechą, muszą na przykład zdecydować się na zakup fotelika samochodowego, ponieważ w myśl przepisów ruchu drogowego, jest on obowiązkowy. Jest rzeczą oczywistą, że każda mama i każdy tata chce zapewnić swojemu małemu szczęściu maksimum bezpieczeństwa i wygody, dlatego wybór fotelika samochodowego poprzedzony bywa bardzo wnikliwymi analizami.

Od poprawnego użytkowania i dobrze dobranego fotelika może przecież zależeć bezpieczeństwo naszego dziecka w razie wypadku. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych produktów, postaramy się więc zestawić najbardziej użyteczne informacje, które ułatwią nie tylko wybór odpowiedniego fotelika, ale  także późniejsze jego użytkowanie.

 Musisz pamiętać o kilku rzeczach:

Fotelik samochodowy dla noworodków i niemowląt typu nosidełko – przeznaczony jest dla dzieci od urodzenia do około 1 roku życia. Wyposażony jest we własne 3- lub 5-punktowe pasy bezpieczeństwa i montuje się go zawsze tyłem do kierunku jazdy. Jeżeli fotelik tego typu przewozimy na przednim siedzeniu, należy pamiętać o wyłączeniu przedniej poduszki powietrznej.

Fotelik samochodowy dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg także powinien być zainstalowany tyłem do kierunku jazdy (oczywiście po uprzednim wyłączeniu poduszki powietrznej dla danego miejsca), taka pozycja zapewnia bowiem dziecku dużo większe bezpieczeństwo. Zaleca się przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy do ukończenia 2 lat, lub osiągnięcia przez dziecko maksymalnej wagi lub wzrostu, określonego przez producenta.

– Fotelik dla małych dzieci montuje się zgodnie z kierunkiem jazdy. Powinien być wyposażony we własny pas bezpieczeństwa. Powinniśmy go stosować jak najdłużej – idealnie do osiągnięcia przez dziecko maksymalnej wagi lub wzrostu, określonego przez producenta.

Wybierając odpowiedni dla naszego dziecka fotelik samochodowy, powinniśmy się kierować następującymi kryteriami:

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo dziecka powinno być sprawą bezwzględnie najważniejszą! To właśnie z tego powodu fotelik musi być dobrze dopasowany oraz odpowiednio umocowany. Z całą pewnością wybierać powinniśmy jedynie spośród fotelików spełniających standardy bezpieczeństwa i posiadających odpowiednie certyfikaty. Warto zwrócić uwagę, czy fotelik posiada znak I-Size (ECE R129), lub ECE R44-04, ewentualnie ECE R44-03.
Wybierając fotelik warto wziąć pod uwagę wyniki testów bezpieczeństwa, przeprowadzonych przez niezależne organizacje, takie jak np. A918DAC, OAMTC itd.).

Zdecydowanie najlepiej jest zakupić fotelik nowy, idealnie w sklepie specjalizującym się w sprzedaży tego typu sprzętów. Jedynie w takim wypadku możemy mieć pewność, że produkt i wszystkie jego części są w idealnym stanie i nie są zniszczone. Kupno fotelika używanego może być ryzykowne – może się bowiem okazać, że produkt nie będzie w pełni sprawny, choć na pierwszy rzut oka wygląda jak nowy. Używany fotelik może posiadać na konstrukcji niewidoczne mikropęknięcia (powstałe na skutek uderzeń, upadków, stłuczek), które przy kolejnym zderzeniu mogą spowodować rozpadnięcie się fotelika.

Fotelik może być użytkowany przez okres od 4 do 6 lat, bowiem z biegiem czasu materiały, z których jest wykonany kruszeją i tracą swoje właściwości na skutek różnic temperatur (w lecie, w zimie). Przy ewentualnym zderzeniu stary fotelik może nie wytrzymać tak silnego obciążenia.

Waga dziecka

Kolejnym ważnym parametrem przy wyborze fotelika jest waga dziecka.

Wśród fotelików samochodowych dla najmłodszych dzieci wyróżniamy poniższe kategorie:

Od urodzenia do 10 kg (do około 1 roku życia)                           kategoria 0

Od urodzenia do 13 kg (do około 12 – 18 miesiąca życia)          kategoria 0+

Od 9 do 18 kg (od około 1 do 4 roku życia)                                 kategoria I

Od urodzenia do 18 kg                                                                 kategoria 0/I (i 0+/I)

Wzrost dziecka

Wzrost dziecka także odgrywa ważną rolę w trakcie wyboru fotelika. W foteliku typu nosidełko, dziecko powinno leżeć równomiernie i wygodnie, główka nie może wystawać ponad fotelik. Do przewożenia noworodków warto wybrać producenta, który dołącza do fotelika specjalną wkładkę dla noworodków. W łatwy sposób montuje się ją do fotelika, dzięki czemu fotelik lepiej dostosowuje się do maleńkiego rozmiaru dziecka.

Wygoda

Ponieważ podróż może czasem trwać nawet kilka godzin, należy w jej trakcie zapewnić dziecku maksymalny komfort. Wybierając fotelik warto sprawdzić, czy dany model pasuje naszemu dziecku. Zwróćmy też uwagę na jakość tkaniny na obiciu oraz na możliwość ochrony dziecka przed słońcem za pomocą wbudowanego daszka.

Wygoda rodziców to także ważne kryterium wyboru. Warto więc sprawdzić, czy dany model pasuje np., do podwozia naszego wózka.

Typ pojazdu i sposób zamontowania fotelika

W tym wypadku kierujmy się prostą i praktyczną radą – „fotelik musi pasować do dziecka i do samochodu”. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy będzie on kompatybilny z naszym pojazdem (pasy bezpieczeństwa, isofix uniwersalny, isofix specjalny, baza itd.) oraz czy dziecku będzie się w nim po zamontowaniu dobrze siedzieć. Najlepiej przymierzyć fotelik w konkretnym, docelowym samochodzie.

Foteliki są wprawdzie uniwersalne, ale każdy pojazd ma inaczej wyprofilowane fotele i z tego powodu warto sprawdzić, czy wybrany przez nas fotelik będzie w naszym wozie naprawdę stabilny, czy będziemy go mogli w łatwy sposób zainstalować i wygodnie użytkować. Oczywiście informacje na temat kompatybilności fotelika z konkretnymi modelami pojazdów uzyskać można u sprzedawcy lub na stronach internetowych producenta.

Pamiętajmy, że fotelik samochodowy należy zawsze stosować zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną przez producenta. Maksymalne bezpieczeństwo zapewnimy dziecku jedynie poprzez dotrzymanie zalecanych zasad i reguł (na przykład zapewniając aby dziecko nie było zbyt grubo ubrane; aby fotelik był prawidłowo zamontowany, a dziecko w nim właściwie przypięte).

Pozostaje już tylko życzyć trafnego wyboru fotelika i oby nie musiał on w trakcie żadnej z podróży zaprezentować swoich funkcji ochronnych! Szczerskiej drogi!

Feedo blog życzy wielu szczęśliwych kilometrów :-)

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *