Ciąża, Lifestyle

Stomatologiczne dylematy kobiet ciężarnych

Wiesz już, jak w czasie ciąży dbać o swoje dziąsła. Dziś odpowiemy na pytania, które w tym okresie z pewnością Cię nurtują. A każde z nich przynajmniej raz.

Czy bezpiecznie jest iść na badanie rentgenowskie w czasie ciąży?

Większość promieni rentgenowskich nie stanowi niebezpieczeństwa dla rozwijającego się płodu. Stopień promieniowania nie jest wystarczająco mocny. Napromieniowanie wiązką silniejszą niż 10 stopni (w jednostkach pomiaru promieniowania) byłoby już ryzykowne. Jednakże większość typowych aparatów rentgenowskich do prześwietlania zębów nie przekracza nawet połowy niebezpiecznej dawki.

Ilość promieniowania, które przeniknie do płodu w czasie rentgena zębów, wynosi około 0,01 milistopnia (czyli do płodu dociera 0,000001 niebezpiecznej dawki). Nie panikuj więc niepotrzebnie z powodu rentgena a jeśli wciąż masz wątpliwości, po prostu dla pewności nie rób prześwietlenia RTG w pierwszym trymestrze.

Czy bezpiecznie jest wyrwać ząb w czasie ciąży?

Wszelkie zabiegi stomatologiczne powinny być bezpieczne po upłynięciu pierwszego trymestru. Idealny okres to drugi trymestr. Na rozwój Twojego dziecka nie będzie miało wpływu również ewentualne podanie środka znieczulającego. Istnieją też środki przeciwbólowe, które są nieszkodliwe nawet w czasie ciąży. Jeśli będziesz czekać z bolącym zębem w czasie drugiego trymestru, Twój stan może się pogorszyć. Jeśli jednak Twój dentysta zaproponuje leczenie zęba zamiast wyrwania, posłuchaj go.

Dlaczego zęby w czasie ciąży są takie wrażliwe?

Wiele kobiet, które do tej pory nie miały żadnych problemów z zębami, w czasie ciąży skarży się na okazjonalną nieprzyjemną nadwrażliwość w jamie ustnej. Co powoduje nadwrażliwość zębów? Zwiększony poziom hormonów, przede wszystkim estrogenu i progesteronu. Dobrze, ale dlaczego objawia się to właśnie w taki sposób? Owe hormony zwiększają przepływ krwi w organizmie a zatem również w dziąsłach. Dziąsła są potem bardziej miękkie i podatniejsze na stany zapalne i obrzęki. Zaognione, opuchnięte dziąsła są przyczyną uczucia wrażliwych, bolących zębów.

Przy nadwrażliwych zębach możesz rozpocząć proste domowe leczenie:

  • Czyść żeby regularnie i dokładnie. Szczoteczką do zębów i nicią dentystyczną.
  • Używaj szczoteczek z delikatnym, miękkim włosiem.
  • Pomóż sobie lodem. Do bolących dziąseł przyłóż kostkę lodu. Efekt chłodzenia powinien je na jakiś czas ukoić.
  • Unikaj cukru. Słodkie napoje i potrawy mogą wszystko jedynie pogorszyć. Jeśli jednak nie możesz zupełnie uniknąć grzeszenia, wypłukuj za każdym razem usta ciepłą słoną wodą.

Czy naprawdę kobieta traci w czasie ciąży przynajmniej 1 ząb?

To na szczęście jest tylko ludowy przesąd, oparty na wyobrażeniu, że kiedy rozwijający się płód nie ma wystarczająco dużo wapnia, potrafi go „kraść” z Twoich zębów. Prawda jest inna. W sytuacji, gdy zęby są dobrze pielęgnowane, nie da się wykazać zwiększonego prawdopodobieństwa utraty zębów w czasie tych 9 miesięcy.

Jakiej pasty do zębów mam używać?

Ciążowe poranne mdłości mogą mieć cały szereg przyczyn. Jedną z nich może być również nieodpowiednia pasta do zębów. Spróbuj więc ją wymienić, na przykład na taką, która nie ma klasycznego smaku mięty. Ponieważ zwykle przy płukaniu jamy ustnej wypluwamy pastę do zębów, do ciała przenika bardzo nieznaczna ilość. To znaczy, że wybór pasty nie ma wpływu na dzieciątko w Twoim brzuszku.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *