Nowoczesny rodzic

Tatuś wczoraj i dzisiaj

Rola ojca, jak wszystko wokół nas, zmienia się w dzisiejszych czasach. Wzrasta jego znaczenie w życiu rodziny. Obecnie ojciec nie jest jedynie synonimem autorytetu, ale równoważnym członkiem młodej rodziny, biorącym udział w prowadzeniu domu i wychowaniu dzieci. Co w takim razie oznacza bycie nowoczesnym ojcem?

65% ojców twierdzi, że uprawiają odmienny sposób wychowywania, niż ich ojcowie

Wszyscy znamy klasyczną scenę z filmów z lat 50. Ojciec wraca do domu z pracy, siada przed telewizorem z gazetą i cygarem w ręce i czeka na kolację. Jego obowiązki domowe ograniczają się do czynności za drzwiami domu. Wynosi śmieci. Myje auto. Dziś jednak odeszliśmy daleko od tego staromodnego obrazu.

65% ojców twierdzi również, że sprawiedliwie dzieli się pracami domowymi z partnerką

Społeczna rola płci wciąż się zmienia, tak samo, jak zmienia się rola obydwojga rodziców w wychowaniu dzieci. Ojcowie odgrywają w domu większą rolę, niż dotychczas. Chodzą do sklepu na zakupy, zostają z dziećmi w domu, dopóki mama pracuje. W ten sposób nowy ojcowski styl każe przewartościować dotychczasowy obraz rodziny.

71% ojców czuje, że narodziny dziecka wzmocniło więź z partnerką 84522134

Krótko po porodzie możesz poczuć, co oznacza słynna więź między matka a dzieckiem. Możesz poczuć się odsunięty na boczny tor. Poczuć jak piąte koło u wozu. Wszystko jest jednak jedynie tymczasowe. Większość związków bowiem mocniej scala przyjście na świat nowego członka rodziny. Ani się obejrzysz, a stworzycie silną drużynę dążącą do wspólnych celów. Twoja połówka, po całym dniu spędzonym z dzieckiem, zacznie tęsknić za towarzystwem dorosłych i prawdziwą rozmową. Przede wszystkich jednak będzie jej brakowało Ciebie, ojca jej dziecka. Dobrze jest w takich chwilach być blisko niej.

Tajna rada:

Zmywanie naczyń i pranie – utorowana droga do łóżka? Czy rodzicielstwo oznacza koniec aktywności seksualnej? Niezupełnie. Z pewnością jednak nie przyszło Ci wcześniej do głowy, że seks mógłby być w jakiś sposób związany z obowiązkami domowymi. Jeśli jednak masz w domu ciężarną partnerkę lub świeżo upieczone dziecko na scenie, afrodyzjakiem i bronią w ręku staje się aktywna postawa w dbaniu o mieszkanie. Tylko od Ciebie zależy, czy tę broń wykorzystasz prawidłowo. Dlatego nieprawdą jest, że seks zanika w rodzicielstwie. Jest jedynie umiejscowiony w innym, rodzinnym kontekście i warunkach. Z tego powodu trzeba też wybrać nowy styl negocjacji. Powiedzieliśmy: „negocjacji”? Mieliśmy na myśli uwodzenie. Takie, które obejmuje również skarpetki. Wyprane i sparowane skarpetki.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *