Niemowlę

Trądzik niemowlęcy – jak sobie z nim radzić?

Nareszcie Wasze oczekiwane dziecko jest z Wami na świecie, nie możecie się na nie napatrzeć i nagle dostrzegacie brzydkie krosty. Niestety i malutkie dziecko może dręczyć tak nieprzyjemna rzecz, jak trądzik. Jak i dlaczego się pojawia? Jak sobie z nim poradzić?

Jak powstaje?

Ta nieprzyjemna, ale nieszkodliwa przypadłość dotyka aż 20% dzieci. Pojawia się zwykle około trzeciego tygodnia życia, choć u niektórych dzieci może już pojawić się od urodzenia. Na pojawienie się trądziku niemowlęcego zasadniczy wpływ mają hormony zwane androgenami. I chociaż trądzik może pojawić się u obu płci, zdecydowanie bardziej dotkliwy jest u chłopców.

A w jaki sposób androgeny trafiają do krwioobiegu małego dziecka? Oczywiście przez łożysko. Twarz dziecka pokrywa się małymi czarnymi kropeczkami, zwanymi zaskórnikami, które zatykają delikatne pory dziecka. Wówczas puchną i zmieniają się w pryszcze, które występują najczęściej na twarzy. Ale to tylko tymczasowe, u dzieci starszych niż 8 miesięcy trądzik już nie występuje. Lekkiego trądziku się nie leczy, zanika on samoistnie.

Z czym możecie go pomylić?

Niemowlęcy trądzik można bardzo często pomylić np. z potówkami, choć występują one raczej w miejscach typowych dla zbierania się potu i zaparzeń (kark, pachwiny, fałdy skóry).

trądzik_pryszcze

Teoretycznie można go również pomylić z reakcją alergiczną, choć ta rzadko skupia się tylko na tak ograniczonej powierzchni jak twarz, a z reguły dotyczy większych powierzchni ciała.

Co pomaga dorosłym – dzieciom może szkodzić

Choć trądzik niemowlęcy goi się samoistnie i nie wymaga stosowania środków, nie wahajcie się i nawet w celach prewencyjnych skonsultujcie przypadłość z Waszym lekarzem pediatrą. Zwłaszcza w przypadkach, gdy krost jest wyjątkowo dużo, dziecko je rozdrapało i grozi to infekcją skórną. I dlatego ważne jest, by dziecko zawsze miało krótkie i czyste paznokcie (->> klik) oraz by pryszczy nie zdrapywać i nie wyciskać.

Przy wrażliwej skórze dziecka, która ma bardzo dużą przepuszczalność należy z dużym rozsądkiem podchodzić do wszystkich „domowych i staroświeckich sposobów leczenia”, zatem każdą radę skonsultujcie z lekarzem prowadzącym lub dermatologiem. Nie wszystkie porady znajomych dziecku pomogą. Nawet – wcześniej uważane za kojące – rumiankowe okłady mogą dziś u dzieci wywołać niepożądane reakcje alergiczne.

Zdecydowanie nie wolno używać żadnych środków przeciwtrądzikowych przeznaczonych dla dorosłych. Jeżeli trądzić jest bardzo dokuczliwy pediatra może przepisać delikatniejsze środki do pielęgnacji skóry lub leki.

Jak leczyć trądzik u niemowląt

Niekiedy mówi się, że trądzik może się pogorszyć przy braku odpowiedniej higieny, jednak w przypadku dzieci to się nie sprawdza. Nadmiernym myciem, zwłaszcza z zastosowaniem mydła lub innych detergentów może sprawić, że stan skóry Waszego dziecka jeszcze się pogorszy.
Stan skóry dziecka poprawi się jeśli codziennie delikatnie przemyjecie ją przegotowaną wodą, wywarem z rzepiku pospolitego lub czarną herbatą, a następnie wytrzecie twarz dziecka do sucha jednorazowym ręcznikiem.

Osobiste doświadczenie – jak to było z Tereską?

U Tereski trądzik pojawił się już czwartego dnia po narodzeniu. Najpierw były to małe pryszcze, które występowały głównie na twterezka_przykładowa fotka_2arzy, później kilka z nich utworzyło się również na ciele.
Za radą położnej przygotowywałam Teresce codziennie silny napar z czarnej herbaty, którym przemywałam jej krosty przy każdym przewijaniu. Czarną herbatę wlewałam również do każdej kąpieli Tereski. Aż po 14 dniach krosty zupełnie zniknęły.

W późniejszym czasie jeszcze się pojedynczo pojawiały, ale wówczas za każdym razem przecierałam je herbatą i po kilku dniach znikały.

Wniosek

Dziecięcy trądzik zwykle ustępuje w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy. Nie martwcie się, trądzik zniknie samoistnie i nie zaszkodzi Waszemu dziecku. Także zalecamy uzbroić się w cierpliwość i niepotrzebnie nie psuć sobie radości z pierwszych chwil z Waszym dzieckiem.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *