Niemowlę, Prawa ręka na zakupach

Wesprzyj dziecięcą fantazję za pomocą odpowiednich zabawek

Zabawki mogą być świetnym pomocnikiem stymulującym kreatywność twojego dziecka. Jeśli zostawisz dzieciom odpowiednią przestrzeń, aby mogły wykorzystać swoją fantazję, i wybierzesz właściwe, odpowiednie do ich wieku zabawki, na pewno się to opłaci. Przy wyborze zabawek kieruj się tym, jakie zmysły wspierają.

Jak wspierać kreatywność?

Malowanie, tworzenie, komponowanie, budowanie, wymyślanie historyjek… To wszystko stymuluje dziecięcą fantazję. Dzieci dzięki naturalnej ciekawości eksperymentują i odkrywają, co potrafią zabawki.

Kiedy dzieci malują – używają kształtów i kolorów, poprzez które wyrażają swoje uczucia. Podczas tworzenia „dzieł sztuki” lub „projektów architektonicznych” czy też zabawy lalkami naśladują sceny życia codziennego i wymyślają swoje własne historie.

Im więcej okazji stworzysz dzieciom, tym więcej rozwiniesz w nich kreatywnego myślenia. Daj im przestrzeń do samorealizacji – jeśli będziesz im „dyktować”, jak mają się bawić, istnieje ryzyko, że ograniczysz ich kreatywność.

Aby zabawki spełniły swój cel, należy je wybierać uwzględniając wiek dziecka.

Niemowlęta badają świat wokół siebie. Większe dzieci są bardziej aktywne, poruszają się koordynując ruchy, mają bogatszy zasób słów. Ich umiejętności motoryczne są dobrze rozwinięte, dzięki czemu mogą wykonywać bardziej skomplikowane czynności.

Zabawki dla niemowląt i mniejszych dzieci

Gryzaki i grzechotki

Od około 8 tygodnia życia dziecko zaczyna otwierać dłoń i bawić się nią. Dla najmniejszych dzieci odpowiednie są grzechotki i gryzaki, które przyciągają ich uwagę. Dzięki nim dziecko wytwarza relację między tym, co widzą jego oczy, a tym, co robią ręce. Zabawki te stymulują wzrok i słuch.

lamaze grzechotka

Książki dla dzieci

Już od trzeciego miesiąca dziecko może zacząć „studiować” pierwsze książeczki. Dzięki temu stymuluje zmysły (głównie wzrok) i rozwija motorykę. Zauważa kolory i obrazki. Możesz obracać poszczególne strony leporella i opowiadać odgrywającą się na nich historyjkę.

książeczka

Klocki

Rocznemu dziecku klocki sprawią wiele radości. Zwłaszcza jeśli są kolorowe i mają ciekawy wygląd. Kreatywność rozwija się zwłaszcza dzięki tym klockom, z których za każdym razem dziecko może wybudować coś nowego.

klocki clementoni

Puzzle

W tym wieku fantazję stymulują także te obrazki, które tworzycie za pomocą puzzli. Przy wspólnym układaniu puzzli możesz jednocześnie tłumaczyć dziecku, w jaki sposób poszczególne elementy do siebie pasują. Razem będziecie obserwować, jak powstaje obrazek.

1

Malowanie

Swoje pierwsze dzieło dziecko może stworzyć za pomocą farbek do malowania palcami. Mieszanie kolorów, wytwarzanie odcisków i różnych szlaczków i kształtów na pewno przyciągnie jego uwagę. Możecie także spróbować malowania klasycznymi farbkami.

Kreatywne zabawki dla starszych dzieci

Lego

Klocki LEGO® do dziś pozostają niezbędną klasyką, która musi zagościć wśród zabawek każdego dziecka. Nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że wspierają umiejętność tworzenkuchenkaia i kreatywność.

Kuchenka dla dzieci

Kuchenka, domek dla lalek lub zabawa „w sklep”. Dzięki nim dziecko wymyśla nowe historie. Może bawić się samo lub z innymi dziećmi, zmieniając się z nimi rolami.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *