Lifestyle, Prawa ręka na zakupach

Wszystko, co chcesz wiedzieć o produktach BIO, a boisz się zapytać

Twoje dziecko przestało już pić wyłącznie mleko i poznało smak stałych posiłków. A Ty zaczynasz sprawdzać, skąd pochodzi pożywienie, którym je karmisz. I jak się je wytwarza. Interesuje Cię, czy produkty BIO naprawdę warte są całej tej reklamy? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy BIO jest doprawdy jedyną zdrową i właściwą alternatywą. Chętnie odpowiemy jednak na inne pytania, aby rzucić światło na ten mglisty temat. Decyzję jednak pozostawimy Tobie.

Co właściwie oznacza „wyprodukowany w jakości BIO”?

Są to produkty wyprodukowane bez użycia antybiotyków, hormonów wzrostu, modyfikowanych genetycznie komponentów i większości konserwujących pestycydów. Rolnicy ekologiczni stosują tradycyjne metody rolnicze i nawozy, które nie są wyprodukowane ze składników syntetycznych i osadów ściekowych.

BIO produkty są naprawdę wartościowe?

Wielu specjalistów zgadza się, że dzieci, które jedzą pożywienie z bioproduktów, mają o wiele mniejszy poziom pestycydów (badania wykazały, że 6x mniejszy poziom) w swoim ciałku, niż dzieci, które jedzą produkty wykonane konwencjonalnie.

Według wielu mądrych specjalistów produkty organiczne są także pożywniejsze. Zawierają więcej witaminy C i przeciwutleniaczy. Na przykład owoce BIO mają aż o 58% więcej przeciwutleniaczy niż jego nieorganiczni kompani. Pożywienie BIO skuteczniej zapobiegnie chorobom serca Twojego dziecka. Mleko organiczne również zawiera więcej omega-3 kwasów tłuszczowych, niż klasyczne mleko. Owe kwasy także chronią dziecko przed schorzeniami i poprawiają rozwój mózgu. Bądź uważna przy zakupie, ponieważ nawet jakość BIO może być różna.

Kaki - Japanese Persimmon 16

BIO nierówne BIO

Większość produktów BIO produkuje się bez użycia pestycydów. Niemniej jednak Unia Europejska pozwala na stosowanie ograniczonej ilości pestycydów w rolnictwie ekologicznym. Dlatego uważaj, kiedy zastanawiasz się, po który produkt sięgnąć. Za każdym razem przeczytaj uważnie skład. Niektóre produkty ekologiczne zawierają mają duży udział tłuszczu, cukru czy soli.

Jakie masz więc możliwości?

 Jeśli zastanawiasz się, czy przejść wraz z dzieckiem na pożywienie BIO, masz kilka możliwości:

  1.  Mieszkasz w domku ze sporym ogródkiem? Wygrałaś. Jeśli pozwala na to sezon i pogoda, możesz zacząć siać i sadzić.
  2. Mieszkasz na osiedlu w bloku. Możesz odwiedzić najbliższego lokalnego rolnika lub stoisko z produktami rolnymi na targu i sprawdzić, co oferują.
  3. Jeśli chętniej kupujesz wygodnie pod dachem, na rynku funkcjonuje już kilka wyspecjalizowanych marek BIO, oferujących szeroki wybór produktów. Produkty spełniają europejskie standardy oraz przechodzą przez surowe kontrole wewnętrzne.

Różnica w cenie jest niewielka

Na początku naszym zamiarem było przygotowanie listy argumentów za i przeciw, jeśli chodzi o produkty BIO. Doszliśmy jednak do wniosku, że trudno znaleźć powody, dla których nie miałoby się wypróbować jakości BIO. Z pewnością każda z nas stała w supermarkecie w dziale ze świeżymi warzywami i owocami pod półką z produktami BIO. Patrząc jednak na cenę zastanawiałyśmy się, czy na pewno opłaci się w nie inwestować. Z drugiej jednak strony można porównać ceny popularnych obiadków i deserków dla najmłodszych. Zauważysz wtedy, że różnica między ceną „zwykłego” dania a dania w jakości BIO jest niewielka. W takim wypadku już opłaci się jednak inwestować w to, co zdrowsze, bardziej ekologiczne i czystsze, nie sądzisz? Wszak chodzi o zdrowie naszych najmłodszych brzdąców.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *