Lifestyle

Wulgaryzmy w świecie dziecka

Na pewno zauważyliście, że dzieci są jak gąbki.

Uczą się i chłoną informacje z otoczenia. Wszystko, co widzą, słyszą lub czują natychmiast zapamiętują. Czasem, niestety, zdarza się, że usłyszą, co niepowinny, w większości przypadków możecie być pewni, że zagłębią się głęboko w ich głowach, kiedy się tego najmniej spodziewasz.

Nie ważne jak się staramy, ale bardzo trudno jest obronić dziecko od niewłaściwego języka.

W przedszkolu lub na placu zabaw często słyszymy różne niecenzuralne słowa, które zapierają nam dech w piersiach. Nie jest tak ważne, aby odizolować dziecko od podobnych słów, ale nauczyć go aby takich słów nie używało.

Istnieje wiele sposobów, każdy ma.

Zakazać, karać lub ignorować?

Niektórzy rodzice, zwłaszcza tych najmłodszych dzieci, wolą “umyć ręce”.

Gdy przy dwuletnim dzieckiem, podczas gdy nam coś nie wychodzi, powiemy: “ku…”. Pamiętaj, że nie są to tylko twoje słowa, gdy robisz coś, co się nie powiedzie. Nie poszukaj przyczyny, ale rozwiązania.

Dziecko w tym wieku nie wie, co mówi, a mówi, dokładne to co słyszy od Ciebie. Dlatego staraj się powiedzieć: “Fuj, to było brzydkie słowo!

U starszych dzieci, jest to większy problem. Kiedy dziecko pięcioletnie w gniewie (lub w celu zwrócenia na siebie uwagi), wypowie jakieś przekleństwo, a ty go upominasz, że takich wyrazów się nie mówi, w odpowiedzi słyszysz, że przecież Ty (lub tata), używacie takich słów to, dlaczego dziecko nie? Co oczywiście zaprowadzi was w ślepy zaułek.

Jak to rozwiązać? Zakazy zwykle nie pomagają, kary też nie. Dzieci czują się jaky nic się nie stało, tak długo, jak w waszej odpowiedzi będą widzieć emocje (gniew lub śmiech), będą one po prostu powtarzać.

Najlepszym rozwiązaniem jest, aby zignorować podobne ekscesy. Możesz być zaskoczony, jak szybko problém się zakończy.

Uderzyło Cię, gdy dziecko użyło słowa, które jest powszechnie uważane za wulgaryzm? Zachowaj spokój. Dowiedz się, skąd dziecko się o nim dowiedziało. W przypadku, gdzie usłyszało, w jakiej sytuacji oraz czy wie co oznacza dane słowo.
Wyjaśnij, dlaczego nie powinny być takie słowa używane i dlaczego.

Nie krzycz, nie karaj dziecka, za to że użyło wulgaryzmu. Gdy zareagujesz nazbyt emocjonalnie, osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego, dziecko będzie wiedzieć że to słowo wywołuje bardzo mocną reakcję emocjonalną.

Bycie dobrym rodzicem to duży wysiłek wszystkich matek i ojców.

Ale może być tak, że pewne sytuacje wywołują nieproporcjonalną reakcję z powodu niewłaściwego słowa. Jeśli tak się stanie, a świadkami są uszy dziecka, przeproś.

Dzieci nie tylko słyszą, gdy mówisz do nich, ale słuchają, nawet gdy jesteś w drodze, rozmawiasz przez telefon, wymieniasz poglądy między sobą. Zwłaszcza starsze dzieci, które już zrozumieją znaczenie wyrażeń, mogą używać.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *