Ciąża, Lifestyle, Nowoczesny rodzic

Wybieramy imię dla maluszka

 „Wybraliście już imię?“ Jeśli aktualnie jesteś w ciąży, to będzie najprawdopodobniej jedno z najczęściej zadawanych pytań przez ludzi w Twoim otoczeniu w nadchodzących tygodniach lub miesiącach.

Powiedzmy sobie wprost, wybór imienia dla dziecka to niezwykle ważna decyzja, ponieważ wybrane imię dziecko będzie nosić przez całe życie. Czy nam się to podoba, czy nie, imię ma również wpływ na to, jak nas postrzegają inni. A ponieważ sama właśnie teraz jestem w trakcie wybierania imienia dla mojego maluszka, w dzisiejszym artykule przygotowałam dla was kilka istotnych kwestii, nad którymi warto się zastanowić oraz rad ułatwiających podjęcie decyzji. Zacznijmy od udzielenia sobie odpowiedzi na następujące pytania.

Będziesz kontynuować rodzinną tradycję?

Jeżeli chcez swojemu synkowi nadać imię po mężu lub dziadku, a córeczce po prababci, w takim razie możesz uznać decyzję za podjętą i przeczytać artykuł jedynie z ciekawości.

Być może jednak należysz do tej grupy ludzi, która tak samo jak ja, uważa, że dziecku trzeba nadać jego własne, oryginalne imię. Dla mnie najważniejszą kwestią jest wybór imienia wspólnie z mężem/partnerem, ewentualnie pójście na kompromis, tak aby imię podobało się obojgu rodzicom.

Podobają się wam tradycyjne polskie, międzynarodowe czy może niekonwencjonalne imiona?

Uzgodnijcie, jakie imiona się wam podobają, czy wolicie tradycyjne polskie, międzynarodowe czy niekonwencjonalne imiona. Przy wyborze imiona należy brać również pod uwagę otoczenie, w jakim życiecie. Jeżeli bowiem mieszkacie za granicą lepiej unikać imon takich jak Sławomir czy Wiesława, z których wymówieniem miejscowi mogą mieć problemy, nie wspominając już o ich poprawnym zapisaniu. Jeśli podobają się wam niekonwencjonalne imiona, spróbujcie sobie wyobrazić, jak bardzo będą kiedyś zadowolone z waszego wyboru piętnastoletnia Esmeralda albo Hildegarda.

Jeśli chcecie wybrać popularne imię, wystarczy zajrzeć na stronę Ministerstwa Cyfryzacji, gdzie znajduje się lista wszystkich nadanych w danym roku imion w Polsce – od tych najpopularniejszych do najrzadszych.

Jakie imiona nie wchodzą w grę?

Pomocne może się okazać udzielenie sobie odpowiedzi na pytanie jakie imiona w ogóle nie wchodzą w grę. Kiedy się nad tym zastanowicie, z pewnością znajdzie się kilka takich, które przywodzą wam na myśl konkretne osoby, z którymi macie dobre lub złe wspomnienia.

Wybieracie imię wspólnie? Wypróbujcie jedną z następujących metod:

  • Weźcie do ręki kalendarz i zaznaczajcie imiona, które się wam podobają. Zaznaczajcie nie tylko te, które podobają się wam obojgu, zaznaczajcie również te, które podobają się tylko jednemu z was.
  • Niech każde z was zapisze na kratce papieru listę chłopięcych i dziewczęcych imion, nad którymi sie zastanawia. Następnie porównajcie je ze sobą. Być może znajdą się jakieś imiona, które będą się powtarzać.

Jeśli macie już kilka imion, z których chcecie wybierać, możecie przejść do dalszej części, którą nazywałam kompatybilnością imienia.

Powiedzcie na głos imię dziecka wraz z jego nazwiskiem. Pasują do siebie? Nie są zbyt trudne do wymówienia? Zbyt długie? Spróbujcie napisać potencjalne imię i nazwisko dziecka na kartce papieru. Wyobrażasz sobie, że takie imię mogłoby nosić nie tylko niemowlę, ale również dorosły człowiek?

Wybieracie imię dla młodszego rodzeństwa? W takim razie zastanów się, jak będzie dane imię brzmiało razem z imionami starszego rodzeństwa. Czy imiona nie są do siebie zbyt podobne? Nie brzmią tak samo?

Kiedy decyzja o imieniu zostanie podjęta, pozostaje tylko kwestia poinformowania rodziny i przyjaciół. Zastanówcie się, czy chcecie im zdradzić imię jeszcze w trakcie trwania ciąży, czy zachowacie je w sekrecie do momentu pojawienia się dziecka na świecie. Jeżeli zdecydujecie się powiedzieć najbliższym jakie imię wybraliście, musicie liczyć się z tym, że z pewnością znajdzie się ktoś, komu wasz wybór nie będzie się podobał. Być może nawet będzie was próbował odwieść od podjętej decyzji. Pojawia się wówczas ryzyko, że wybrane imię, z powodu nacisków otoczenia, przestanie się podobać również wam.

Moja rada brzmi: jeśli chcecie ograniczyć wpływ rodziny i przyjaciół na podjęcie decyzji, zdradzcie imię dziecka dopiero po jego narodzinach. Do tej pory możecie używać tzw. Imienia roboczego. Tylko ostrożnie, aby do dziecka to imię robocze nie przylgnęło na dobre :-)

Jeżeli nadal nie możecie podjąć decyzji, jakie imię nadać swojemu dziecku, dajcie sobie na to trochę czasu. Przygotujcie kilka imion, a ostateczną decyzję podejmiecie kiedy dziecko pojawi się na świecie. Czasami najłatwiej podjąć decyzję widząc maleństwo na własne oczy. I tak przecież najważniejsze jest, aby dziecko urodziło się zdrowe i abyście wy byli dobrymi rodzicami.

Zdradzicie nam, nad jakimi imionami się zastanawialiście? I jakie na koniec wygrało? :-)

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *